moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

O Legii Akademickiej w Lublinie

Złożenie przysięgi wojskowej to moment, który pamięta się do końca życia. Warto podjąć to wyzwanie – mówił podczas wizyty w Lublinie Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wiceminister spotkał się ze studentami dwóch największych lubelskich uczelni. Wziął również udział w uroczystym ślubowaniu klas mundurowych.

– Poza kwestiami służby, wyzwaniami i umiejętnościami, jakie nabędziecie, udział w projekcie „Legia Akademicka” będzie dla każdego z was niezwykłą przygodą – zwrócił się do studentów wiceminister Michał Dworczyk. – Złożenie przysięgi wojskowej to moment, który pamięta się do końca życia. Warto podjąć to wyzwanie – dodał wiceminister, zachęcając studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej do udziału w pilotażowym programie ochotniczego szkolenia studentów „Legia Akademicka”.

Podczas spotkania ze studentami wiceminister Dworczyk omówił kluczowe założenia resortowego projektu. Podkreślił, że jest to program mający na celu przeszkolenie młodych osób, które niekoniecznie chcą być zawodowymi wojskowymi, ale pragną nabyć podstawowe umiejętności wojskowe. – Jest to niezwykle istotne, ponieważ po 2009 roku dramatycznie spadła liczba szkolonych rezerwistów – podkreślił Michał Dworczyk. – W każdej armii świata poza wojskiem zawodowym musi być grupa osób, która w razie kryzysu może zostać powołana do wojska – podkreślił wiceminister.

Sekretarz stanu zaznaczył, że choć podstawą każdej armii są wojska zawodowe, to jej siła zależy również od przeszkolonych rezerw. – Warunki nowoczesnej wojny udowadniają, jak bardzo ważna jest lekka piechota. Technika jest szalenie istotna, dlatego cały czas modernizujemy Wojsko Polskie, ale doświadczenia z Iraku, Afganistanu, Gruzji czy Donbasu pokazują, jak ważni są tacy ochotnicy – dodał wiceminister obrony narodowej.

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 15 lat działa młodzieżowa organizacja pod nazwą Legia Akademicka. Zajmuje się edukacją proobronną i promowaniem postawy patriotycznej. – Ministerialny program to spełnienie naszych marzeń. Tym bardziej że dzisiejsi studenci bardzo mocno interesują się wojskiem – mówi Maciej Jońca, kurator Legii Akademickiej KUL. – Student, który chciałby przeżyć przygodę w mundurze, w pierwszej kolejności myśli o podniesieniu swoich kompetencji, ale gros naszych członków marzy również o podjęciu służby – zaznacza Jońca. Z kolei Mateusz Szczepaniak, rzecznik prasowy Legii Akademickiej KUL, podkreślił, że do tej pory na uczelniach brakowało tematyki wojskowej.– Cieszymy się, że wojsko wraca na uczelnie pod auspicjami ministerialnymi, bo obronność jest kwestią, która powinna być obecna w życiu studentów – dodaje Szczepaniak.

Do udziału w programie „Legia Akademicka” zgłosiły się 52 uczelnie z całej Polski. Tylko w województwie lubelskim jest ich siedem. Oprócz KUL-u i UMCS-u również: Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu, Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. – Liczymy, że to nie koniec, bo żeby uczelnia weszła do programu, jej senat musi przyjąć stosowną uchwałę – podkreśla Michał Dworczyk. – Wraz z MNiSW działaliśmy pod dużą presją czasu, dlatego wierzymy, że docelowo tych uczelni będzie znacznie więcej – zaznaczył wiceminister obrony narodowej.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów „Legia Akademicka” ruszy w listopadzie. Rozpocznie go cykl szkoleń teoretycznych na uczelniach. Po zaliczeniu tej części student będzie mógł otrzymać kartę powołania na ćwiczenia wojskowe, czyli część praktyczną. Będzie ona realizowana w obiektach wojskowych. Ministerstwo przygotowało dla studentów ochotników około 10 tys. miejsc. – Zostaną one podzielone między osoby, które chcą zostać szeregowymi rezerwy i podoficerami rezerwy – wyjaśnił wiceminister. Sekretarz stanu dodał również, że szkolenie teoretyczne będzie finansowane z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a koszt części praktycznej pokryje MON. – Część akademicka to około półtora miliona złotych, z kolei szkolenie poligonowe będzie kosztowało ponad 200 mln zł – powiedział Michał Dworczyk.

Podczas wizyty w Lublinie wiceminister Michał Dworczyk wziął także udział w uroczystym ślubowaniu klas mundurowych w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. – To ślubowanie rozpoczyna nowy etap w waszym życiu, drodze do dorosłości. Jestem przekonany, że dla części z was ta droga wiedzie w kierunku służby wojskowej, a to jeden z piękniejszych rodzajów służby Polsce – zwrócił się do uczniów sekretarz stanu.

Lubelska placówka jest jedną z 57 szkół w Polsce biorących udział w ministerialnym pilotażowym programie wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. – Dzięki temu wasi absolwenci będą mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o studiowanie na wyższych uczelniach wojskowych – podkreślił Michał Dworczyk. – Wojsko was potrzebuje. Polskie siły zbrojne w najbliższych latach o blisko sto procent rozwiną swoje szeregi, a szkoła, w której jesteście, daje rękojmię i pewność, że będziecie dobrze przygotowani do pełnienia takiej służby – dodał wiceminister. W uroczystym ślubowaniu wzięły również udział władze regionu i Lublina, a uczniowie klas mundurowych i przedstawiciele stowarzyszenia proobronnego Legia Akademicka przygotowali pokaz dynamiczny.

Pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych wojskowych klas mundurowych jest realizowany od 1 września 2017 roku przez Biuro ds. Proobronnych MON. Zasadniczą ideą tego przedsięwzięcia jest wprowadzenie jednolitego szkolenia wojskowego w placówkach prowadzących klasy mundurowe.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO