moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony o szkoleniu wojskowym studentów

Legia Akademicka wpisuje się w wysiłek odbudowy Wojska Polskiego. Bardzo liczymy na wasz udział w tym projekcie – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas wykładu na temat pilotażowego programu ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 


Pilotażowa edycja programu „Legia Akademicka” ma ruszyć w listopadzie. Udział w projekcie zadeklarowały 52 uczelnie w całej Polsce. Dziś w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone głównym założeniom projektu. Do UKSW przyjechali m.in. szef MON Antoni Macierewicz, wiceminister obrony Michał Dworczyk, ks. prof. Ryszard Czekalski, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, oraz prof. Anna Fidelus, prorektor ds. studenckich i kształcenia.

– Koncepcja „Legii Akademickiej” wywodzi się z czasów, kiedy Polacy chwycili za broń, żeby odzyskać niepodległość. Mówimy o jesieni 1918 roku, kiedy powstała Legia Akademicka – mówił minister Macierewicz. – Dziś odbudowujemy ją jako formację ochotniczą, skupiającą przede wszystkim młodzież studencką, która może przejść szkolenie wojskowe i uzyskać stopień żołnierza rezerwy. Bardzo liczymy na państwa szerokie uczestnictwo w tym programie. Szef resortu podkreślił, że program wpisuje się w plany Ministerstwa Obrony Narodowej odbudowania rezerw osobowych wojska. – Udział w programie będzie oznaczał włączenie się społeczeństwa, przede wszystkim młodzieży, w wysiłek odbudowy Wojska Polskiego jako najbardziej nowoczesnej instytucji państwa oraz narzędzia gwarantującego niepodległość i całość państwa – podkreślał minister.

Z kolei wiceminister Michał Dworczyk przypomniał, że po 2009 roku gwałtownie zmniejszyła się liczba szkolonych rezerwistów. – W tym roku przeszkolimy 12 tysięcy osób. Powinniśmy przeszkolić jeszcze ponad 20 tysięcy. Wierzymy, że studenci-ochotnicy będą stanowili znakomitą część tej liczby. Siła wojska zależy nie tylko od armii zawodowej, lecz także od przeszkolonych rezerw. Jesteśmy zdeterminowani, aby tę rezerwę odbudować. Program „Legii Akademickiej” ma w tym pomóc – wyjaśniał.

Założenia projektu

Podczas spotkania na UKSW wiceminister przedstawił także główne założenia programu. Podkreślił, że pierwsze zajęcia w ramach Legii odbędą się w listopadzie. – Program zakłada 30 godzin szkolenia teoretycznego realizowanego w formie wykładów na uczelni oraz 21 dni praktycznego szkolenia poligonowego w czasie przerwy wakacyjnej w 2018 roku. Ten etap zakończy się nadaniem przydziału mobilizacyjnego i stopnia szeregowego rezerwy. Dla zainteresowanych stopniem podoficera rezerwy przewidujemy szkolenie uzupełniające, bardziej rozbudowane, czyli 60 godzin teorii oraz sześć tygodni na poligonie – powiedział. Dworczyk dodał, że zajęcia praktyczne będą prowadzone w 12 jednostkach i centrach szkoleniowych na terenie całego kraju. Z kolei w przyszłym roku akademickim – jak planuje MON – rozpoczną się szkolenia w ramach modułu oficerskiego.Porozumienie w sprawie uruchomienia pilotażowej edycji programu podpisali pod koniec sierpnia Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON, oraz prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oferta adresowana jest do studentów, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności w ramach podstawowego szkolenia wojskowego. MON zakłada, że w edycji pilotażowej będzie mogło wziąć udział nawet 10 tysięcy studentów. 

PG

autor zdjęć: Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Podróż po AWACS-ie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Przysięga w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO