moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerowie z Giżycka zatrzymani za pobicie policjantów

Oficerowie 15 Brygady Zmechanizowanej zostali wczoraj zatrzymani za brutalne pobicie policjantów na służbie. Dowódca Generalny wszczął procedurę zmierzającą do usunięcia sprawców z wojska. Do zdarzenia doszło przed północą w hotelu w Giżycku. Jeden z pobitych ma podejrzenie uszkodzenia śledziony. Sprawę prowadzi Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem wydziału wojskowego Prokuratury Okręgowej w Olszynie.


– Potwierdzam, że doszło do takiego zdarzenia, ale zajście nie było związane ze służbą wojskową. Oficerowie zostali zatrzymani w czasie wolnym od zadań służbowych – mówi kpt. Edyta Kowalska, rzecznik prasowy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Oficer podkreśla, że wbrew doniesieniom medialnym, sprawa nie dotyczy dowódcy giżyckiej brygady.

Policja interweniowała wczoraj tuż przed północą w jednym z hoteli w Giżycku. Funkcjonariusze zostali wezwani przez pracowników hotelu do agresywnie zachowujących się mężczyzn. Podczas interwencji doszło do awantury, w wyniku której ucierpiała trójka policjantów. Dwie funkcjonariuszki doznały urazów dłoni, przedramion i nóg. W szpitalu nadal przebywa policjant, który ucierpiał najbardziej. – Ma uszkodzoną prawą rękę, pęknięte żebra i podejrzenie uszkodzenia śledziony – potwierdza podkom. Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. – Agresywni napastnicy zostali zatrzymani i przewiezieni na komendę. Gdy okazało się, że są to oficerowie Wojska Polskiego, powiadomiliśmy Żandarmerię Wojskową – tłumaczy. Oficerowie podczas zatrzymania mieli od 1,2 do 2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Zatrzymani mężczyźni to wysocy rangą oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, w wieku od 39 do 41 lat. Mają duże doświadczenie zawodowe, m.in. służyli na misjach wojskowych poza granicami kraju.

– Oficerowie przebywają w garnizonowej izbie zatrzymań. Niebawem zostaną przesłuchani i usłyszą zarzuty – mówi ppłk Paweł Durka, rzecznik Żandarmerii Wojskowej. Sprawę prowadzi wydział ŻW w Bemowie Piskim pod nadzorem wydziału wojskowego Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Rzecznik komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie przyznaje, że mężczyźni muszą najpierw wytrzeźwieć, a następnie zostaną przesłuchani. – Wstępna kwalifikacja czynów, na podstawie kodeksu karnego, dotyczy: znieważenia funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych, za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności, naruszenia nietykalności cielesnej – do 3 lat pozbawienia wolności oraz gróźb pozbawienia życia, również do 3 lat pozbawienia wolności – mówi podkom. Wasyńczuk. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podkreśla, że kwalifikacja czynu może jeszcze ulec zmianie. – Jeżeli zarzuty dotyczyć będą czynnej napaści na funkcjonariusza, to zatrzymanym może grozić od roku do 10 lat pozbawienia wolności – podkreśla.

Na wydarzenia od razu zareagowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. – W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce minionej nocy w Giżycku, a są związane z nadużyciem alkoholu oraz nietykalności cielesnej przez trzech żołnierzy informuję, że Dowódca Generalny RSZ podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do usunięcia żołnierzy ze służby wojskowej – podał rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Szczepan Głuszczak.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Radek Wrocław
1475922600
Nie rozumiem dla czego do wojskowych w stopniu oficerskim posłano zwykłych policjantów. Nie jestem żołnierzem ale myślałem że jest to jeden z atutów tego zawodu że panowie policjanci to mogą.
2F-09-5C-9D
~Jare
1474616760
Sam byłem żołnierzem zawodowym -w wojsku za moich czasów pijaństwo no norma ten co nie pił to jakiś dziwny? . Zdegradować i pozbawić wolności, . Oficer nie może tak się zachowywać, jak menel w zakładzie pracy jak i służbach mundurowych za takie zachowanie wydalają z pracy, służby. Niema co się rozczulać wystarczy jak się traktuje policjantów niewygodnych aby poszli sobie ?.Człowiekiem się jest a oficerem się bywa !!!.
FA-5C-3F-92
~gargamel
1474291620
Do czesio... Pomyśl przez chwilę. Knajpa jest niedaleko jednostki. Sądzę, że obsługa znała całą trójkę z imienia i nazwiska. Policja na "interwencję" wysłała aż 2 radiowozy. Teraz tylko trzeba uzyskać nagranie z numeru 112 lub 997 i sprawdzić, czy padło słowo żołnierz, wojsko itp. Jeśli tak to przyjmujący wezwanie powinien był natychmiast zadzwonić do Żandarmerii Wojskowej (mają uprawnienia policji). Jeśli nie zadzwonił do ŻW i wiedział po koko pojechały te 2 radiowozy... resztę dopowiedz sobie sam.
A7-FF-B5-E3
~jacho56
1474283040
Wina oficerów WP jest bezsporna, ale czy przełożeni policjantów nie są spółwinni tej jatki. Uważam, że na miejsce do hotelu powinna być wezwana ŻW i z dowodzącym oficerem. To jest ujma dla żołnierza gdy dwie babki policjantki chcą aresztować wysokich oficerów WP. Z tym wydaleniem ze służby to ostrożnie, natomiast powinni ponieść kary finansowe i obniżenie stopnia wojskowego.
C9-74-2E-94
~czesio
1474273680
Do gargamel.... Nie kombinuj... a gdzie pisze że było wiadomo że to żołnierze? Mieli to wypisane na czołach... tudzież gdzie indziej? Wątpię by byli w mundurach jak również śpiewali non stop żołnierskie piosenki.. ;) .
5E-4E-9F-D8
~Kasjer
1474261080
Degradacja intelektualna w Polsce trwa w najlepsze. To że policjanci będą teraz prowadzić tak śledztwo wy wykazać winę Żołnierzy jest dla mnie oczywiste. Prokuratur może być mniej ochocza sądami jest różnie . Żołnierz podejmując służbę musi się liczyć z tym ,że rozerwie go np za szybki zapalnik w granacie lub wadliwy pocisk młodzieżowy -jeden na 100000. Policjant interweniujący - stosując środki przymusu bezpośredniego , musi się liczyć z tym że akcja spodka się z reakcją , stąd w jego zawód wpisane są urazy podczas interwencji stąd posiadanie stosownych narzędzi: umiejętności, kajdanki, pałka, broń palna. Ustawowa ochrona dotyczy sytuacji kiedy jest poza służbą bez tych środków co by nie był z racji funkcji społecznej narażony na dodatkowe ataki, czy to z zemsty , czy z próby nastraszenia. Ponieważ wyroki ferują media i dziennikarze ( często dyletanci prawni) stąd podają fikcyjne zagrożenie. Reasumując i inna jest ocena pijak który stawia się podczas interwencji a inna ja by Mu grozili prywatnie . Jedyną z przesłanek jest to np że groźba musi być realna. Co do samego pomysłu wysłania 2 Pani jest to dosyć sprytny zabieg ,ponieważ większość sędziów w sądach karnych to mężczyźni i na pewno atak na kobietę nawet podświadomie potraktują surowiej. Jeżeli byli prywatnie i sąd potraktuje to jako wykroczenie w żadnym wypadku nie powinno to rzutować na ich pozycje zawodową. Na pewno to że są utrzymywanie i wyznaczeni do walki przez społeczeństwo jest w większej mierze niż wobec innych okolicznością łagodząca. p.s. omijałbym hotel który nie potrafi załatwić takich sytuacji w sposób dyskretny tz np. Guns N' Roses by tam nie przyjechali. A cvo do wajaków : trzeba wiedzieć nie tylko z kima ale też gdzie ... . tak jak na wojnie... .
25-6C-90-5C
~gargamel
1474213380
Policja otrzymując informację o zdarzeniu powinna niezwłocznie przekazać sprawę właściwej jednostce Żandarmerii Wojskowej. Do czasu przybycia Żandarmerii policja zabezpiecza mejsce zdarzenia. Krótko mówiąc policjanci nie mają prawa do podejmowania jakiejkolwiek interwencji. Najbliższa jednostka ŻW mieści się w Giżycku przy ulicy Moniuszki 3, tel. do dyżurnego 261335362. Sądzę, że w tym przypadku policja nie dopełniła swoich obowiązków (rozkazów) i naraziła żołnierzy na przykrości. Ponadto art. 40 ust. 9 ustawy o wychowaniu w trzeźwości mówi "jeżeli osoba w stsnie nietrzeźwości jest żołnierzem przekazuje się ją Żandarmerii..."
A7-FF-B5-E3
~Mietoniusz
1474196160
Zdegradować i pozbawić wolności, po odbyciu kary niech szkolą, skoro tacy doświadczeni. Oficer nie może tak się zachowywać, w innych służbach mundurowych za takie zachowanie wydalają ze służby.
83-02-49-45
~odludek
1474192740
Czy jako polski obywatel mam prawo żądać, aby o moje bezpieczeństwo nadal dbali ci trzej oficerowie, a nie tych troje policjantów?
BC-3A-4B-F0
~on
1474179780
Do normalny ; starzy oficerowie? 39-41 to stary płk??? Raczej nie!
9E-D1-E2-E4
~normalny
1474131480
Ci co piszą źle o naszych wojakach którzy pobili policjantów (a widziałem w TV, że Policjanci to młodzi i wysportowani to dziwi się tym złym komentarzom) to byli tylko nasi starzy pułkownicy. Żal, że mamy Policję, która nie daje sobie rady ze staruszkami. Fakt, że wojacy zrobili źle nie usprawiedliwia Policji, że nie dali rady bo bandziory chyba lepiej by ich załatwili ( na pewno nie szpital) Zastanówmy się kogo przyjmują do Policji i może ktoś w ministerstwach siłowych zastanowi się nad tym co piszą w ustawach.
0A-B6-DD-97
~Bombardier
1474044600
Coż za dzielni wojacy, zeby pobić 2 babki i jakiegos bidoka z Policji to trzeba niejedna misje odbyc. Mam nadzieję że poza wszystkim stracą stopnie oficerskie.
DB-84-6E-DD
~Arek
1474040520
Przenieść na peryferia, zdegradować, ale nie zwalniać. Oficerowie z doświadczeniem po misjach, swoje już dostali i pewnie dostaną a jeszcze nie jednego żołnierza wyszkolą.
08-C9-4C-E7
~nnnn
1474036140
Co pani po Awucu powie więcej ? heh
91-F8-E8-A7
~Killer
1474034280
Uważam, że powinno się tych panów zdegradować i wówczas pozbyć się z wojska. To, że mają bardzo ciekawą służbę to nie oznacza, że mogą tak się zachowywać.W ten sposób zhańbili mundur oraz dobre imię żołnierza polskiego Szeregowego czy podoficera wyrzucili by z hukiem. Nie mogą być ponad prawem.
C0-A7-D9-D2
~zula p
1474033980
Jak zwykle pały chciały przykozaczyć, a tu trafiła kosa na kamień. Dobrze tak policjantom! Na pewno sami rozpoczęli burdę - hurr durr - co to nie oni - dyrektorzy swiata! To na pewno była obrona konieczna. Zobaczycie jeszcze, jak zapadną w tej sprawie wyroki uniewinniające!
9C-82-40-4A
~Trybsontaito
1474031940
Najsmutniejsze jest to że mogą ich uniewinnić ze względu na służbę wojskową :/
0B-2A-41-61
~hans kloos
1474029900
Policja też nie jest święta prowokuje lub nagina zasady zgodnie z dewizą znajdź człowieka znajdę paragraf
B4-7B-09-F6
~Polak
1474019100
Nigdy nie pozbywajcie się żołnierzy z takim doświadczeniem, można a nawet należy ich zdyscyplinować, a nawet zdegradować, ale ludzi z doświadczeniem (i umiejętnościami, które udowodnili) należy zatrzymywać w wojsku za wszelką cenę. To są bohaterowie, którzy narażali życie w misjach zagranicznych, zdobywali tam doświadczenie niezbędne do rozwoju Polskich sił zbrojnych, a wy tak łatwo chcecie się ich pozbyć?
EB-E0-1E-EB

Barwy walki
 
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO