Koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototypy i wyroby gotowe – w takich kategoriach rozgrywany będzie konkurs na innowacyjne rozwiązania techniczne w dziedzinie obronności. Zgłoszenia można nadsyłać do końca listopada. Szef MON Antoni Macierewicz objął wydarzenie patronatem honorowym. W zeszłych edycjach nagrodzono m.in. symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak, kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria oraz system obrony przeciwminowej Głuptak.
Organizatorem konkursu jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO), jednostki podległej ministrowi obrony narodowej.
– Chcemy poznać kolejne ciekawe pomysły dotyczące obronności, a także nowoczesne produkty i technologie, które w przyszłości mogłyby być zastosowane w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki temu poznajemy nowe rozwiązania wynikające z postępu technologicznego – mówi ppłk Maciej Sławiński z I3TO. Organizator dodaje, że konkurs to również okazja do popularyzowania wiedzy o możliwościach współpracy z resortem obrony narodowej w dziedzinie rozwoju technologii obronnych.
Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: ośrodków i instytucji naukowych, przedstawicieli przemysłu, wojska, a także osób prywatnych. Na zgłoszenia Inspektorat czeka do 30 listopada 2016 roku.
W nowych kategoriach
Prace można składać w trzech nowych kategoriach: koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototyp lub wyrób gotowy. To nowość, bo podczas dwóch wcześniejszych edycji nadesłane wnioski rozpatrywane były z podziałem na „naukę”, „przemysł” i kategorię indywidualną.– Stwarzało nam to jednak pewien problem przy ocenie. Trudno było bowiem porównywać ze sobą prace będące na różnym poziomie realizacji. Dlatego po opiniach osób oceniających, jak i samych uczestników, postanowiliśmy zmienić kategorie i oceniać nie według tego, kto przygotował pracę, a zgodnie z jej poziomem zaawansowania – tłumaczy Robert Jaremek z I3TO.
Kryteria oceny będą jednak takie same. – Uwzględnimy innowacyjność oraz to, czy dana praca wpisuje się w potrzeby wojska i czy projekt może zostać zastosowany w całych Siłach Zbrojnych, czy tylko w wybranym ich rodzaju lub specjalności – tłumaczy ppłk Sławiński. Kapituła oceni również prace pod kątem: przewidywanego czasu wdrożenia (w przypadku koncepcji), pochodzenia komponentów sprzętu (w przypadku projektów badawczych), a także relacji przewidywanych kosztów do efektów.
Przyjęte do oceny wnioski konkursowe zostaną sklasyfikowane, a 18 najwyżej ocenionych (do 6 zgłoszeń w każdej kategorii) otrzyma status nominowanych do nagrody w konkursie.
Innowacje po raz trzeci
To już trzecia edycja konkursu. – Zachęcamy do wzięcia z nim udziału. Konkurs nie ma żadnych obostrzeń wiekowych i – co niezwykle ważne – nie rościmy sobie żadnych praw do zgłoszonych przez twórców pomysłów. Chodzi nam przede wszystkim o zebranie ciekawych pomysłów i rozwiązań technicznych wynikających z postępu technologicznego. Wzorem lat ubiegłych liczymy na duże zainteresowanie – podkreśla Robert Jaremek.
W pierwszej edycji konkursu swoje pomysły na nowoczesne rozwiązanie technologiczne zgłosiło w sumie 45 uczestników, w drugiej było ich już 67. Nagrodzono m.in. pracę poświęconą wykorzystaniu łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających (Andrzej Lewandowski), symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik (firma ROSOMAK S.A.), kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria (firmy PCO SA.), system obrony przeciwminowej Głuptak (Politechnika Gdańska) oraz dedykowane służbom specjalnym bezzałogowe platformy zwiadowcze UAV (Maciej Matyjasiak).
Na razie nagrodzone projekty nie są stosowane w wojsku. – Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o zwycięskich pracach. Dyskutujemy nad każdym pomysłem, organizujemy spotkania laureatów z przedstawicielami przemysłu, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdzie szczegółowo omawiane są konkretne rozwiązania, a także możliwość kontynuacji prac wdrożeniowych. Trzeba mieć świadomość, że implementacja danego pomysłu czy produktu jest długotrwałym procesem, a w wojsku musi być dodatkowo uwzględniona w wieloletnich planach modernizacyjnych – tłumaczy Robert Jaremek.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Finałowej 22 marca 2017 roku. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe w łącznej wysokości 99 tysięcy złotych (nagroda I stopnia to 20 tysięcy, II stopnia – 10 tys., III stopnia – 3 tys.)
Patronat honorowy nad konkursem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Komitetowi Honorowemu przewodniczy sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia.
Wnioski konkursowe można składać w kancelarii jawnej I3TO lub przesłać na adres Inspektoratu, ul. Krajewskiego 3/5, 00-909 Warszawa.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/CO MON
komentarze