moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Akademii Obrony Narodowej o przyszłości szkolnictwa

Chcemy, żeby wojskowe uczelnie były silnymi eksperckimi placówkami, by ich działalność była dostosowana do bieżących wyzwań armii – mówił prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, po spotkaniu rektorów pięciu wojskowych szkół oficerskich i akademii. Dziś także prezydent podpisał ustawę o powołaniu Akademii Sztuki Wojennej w miejsce Akademii Obrony Narodowej.

Gospodarzem spotkania w Warszawie była Akademia Obrony Narodowej. To tu z wiceministrem Fałkowskim rozmawiali rektorzy-komendanci uczelni wojskowych: wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i AON-u.

– To spotkanie było nie tylko podsumowaniem dotychczasowych działań uczelni, ale przede wszystkim okazją do przedstawienia ich przyszłości, programów, profilu oraz wizji kształcenia przyszłych oficerów – mówił wiceminister Wojciech Fałkowski na konferencji prasowej po spotkaniu.

Więcej miejsc na studia i więcej pieniędzy

Wiceszef resortu podkreślał, że zmiany w szkolnictwie już się zaczęły. – Ze względu na trwający rok budżetowy nie wszystkie da się przeprowadzić od razu. Mogę jednak zapewnić, że przyszłoroczna subwencja MON na szkolnictwo będzie wyższa – podkreślał wiceminister. Dodał też, że zostanie zwiększona liczba miejsc na studiach oficerskich. Najpierw MON określił limit 520 osób, potem zwiększył go o 14. – To już dane nieaktualne, bo dziś możemy mówić o kolejnych 230 miejscach. W sumie nowy rok akademicki będzie mogło rozpocząć 760 podchorążych. Decyzja w tej sprawie niebawem zostanie podpisana – wyjaśnił.

Minister pytany o zmiany w wojskowych uczelniach przyznał, że priorytetem resortu jest dostosowanie działalności akademickiej do bieżących wyzwań armii. – Chcemy, żeby wojskowe uczelnie były silnymi eksperckimi placówkami. Dlatego we Wrocławiu powstanie nowy kierunek: dowodzenie. W Akademii w Gdyni pojawią się nowe specjalności, uwzględniające aspekty bezpieczeństwa na morzu. Chcemy także, aby szkoła w Dęblinie kształciła nie tylko bardzo dobrych pilotów czy nawigatorów, ale też ekspertów od transportu lotniczego i dlatego taki kierunek ma tam powstać – zapowiadał wiceminister. MON nie widzi z kolei dużej potrzeby, by w Dęblinie uczono logistyków czy specjalistów od bezpieczeństwa narodowego.

Wiceminister podkreślał, że wprowadzane zmiany mają wnieść na uczelniach „powiew świeżości”. – Do tej pory działały one nieco rutynowo. A nam zależy na wymianie wykładowców między szkołami, na tym, by kształcenie przyszłych oficerów było integralne, by oficer wojsk lądowych miał pojęcie o taktyce i strategii działania sił powietrznych czy wojsk specjalnych – podkreślał wiceszef MON.

Płk Dariusz Skorupka, rektor-komendant wrocławskiej WSOWL, przyznał, że uczelnia cały czas się rozwija, ale jest też gotowa na zapowiadane zmiany. – W tym roku uzyskaliśmy uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich z nauk o zarządzaniu. Staramy się także o takie uprawnienia, jeśli chodzi o nauki o bezpieczeństwie. Cały czas rozwijamy współpracę z międzynarodowymi placówkami naukowymi. Jutro podpisujemy porozumienie z Uniwersytetem w Północnej Georgii, w październiku przymierzamy się do dwustronnej umowy z West Point – mówił rektor wrocławskiej szkoły.

Ustawa o Akademii Sztuki Wojennej

Dziś także prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej w miejsce Akademii Obrony Narodowej. – Ustawa wejdzie w życie 1 lipca, a Akademia w nowej formule zacznie działać od 1 października. Będzie kształcić oficerów wyższego szczebla. Stanie się także ośrodkiem eksperckim, prowadzącym analizy na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej w wybranych częściach świata – zapowiadał wiceminister Fałkowski.

W rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl płk Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AON, podkreślał, że uczelnia już od kilku miesięcy przygotowywała się do zmian. – Otworzyliśmy Centrum Badań nad Bezpieczeństwem będące instytucją analityczno-ekspercką. Niebawem do dwóch funkcjonujących u nas wydziałów dojdzie trzeci, wojskowy. Sukcesywnie będziemy też przywracać właściwe proporcje między liczbą słuchaczy cywilnych i wojskowych. Tych pierwszych jest dziś u nas pięć tysięcy siedmiuset przy dwustu kształcących się żołnierzach. Wierzę, że sprostamy nowym zadaniom – przekonuje płk Parafianowicz.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON, AON

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wszystkie misje AWACS-a
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Po śladach polskich bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę
Bohater odtrącony
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO