moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na AON powstał think tank dla wojska

Po wakacjach rozpocznie działalność nowy ośrodek, który powstał w Akademii Obrony Narodowej. Centrum Badań nad Bezpieczeństwem będzie przygotowywać dla wojska i instytucji państwowych analizy sytuacji politycznej, ekonomicznej, kulturowej i militarnej na świecie. Pierwsze prace mają być gotowe jesienią.

W otwarciu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem w Rembertowie uczestniczył wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski. – Zadaniem nowego centrum jest prowadzenie działalności analitycznej i eksperckiej w sferze zjawisk geopolitycznych, wyzwań strategicznych oraz cywilizacyjnych – mówił prof. Fałkowski w Akademii Obrony Narodowej. Wiceszef MON dodał, że centrum będzie przygotowywać analizy na potrzeby wojska i głównych instytucji państwa.

Pionierski ośrodek w Siłach Zbrojnych RP

– Obecnie mamy do czynienia z nowymi typami kryzysów, pomieszaniem porządku ekonomicznego, politycznego, militarnego oraz kulturowego i nie jesteśmy gotowi do dokonania odpowiedniej analizy tych zjawisk – podkreślał prof. Fałkowski. Dlatego, jak zaznaczył, powstał ośrodek, który da wojsku własne spojrzenie na to, co się dzieje na świecie. Wiceminister wyjaśniał, że powstanie think tanku w strukturach Akademii Obrony Narodowej wpisuje się w restrukturyzację tej uczelni, która 1 października zostanie przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej. – Naszą intencją jest utrzymanie i rozwój Akademii, ale zależy nam na jakościowej zmianie jej funkcjonowania i podniesieniu poziomu dydaktycznego oraz naukowego – dodał Fałkowski.

Pułkownik dr inż. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant AON, podkreślał, że Centrum to pionierski ośrodek w siłach zbrojnych. – Powstał w Akademii, zaznaczając jej rolę w badaniach nad bezpieczeństwem i obronnością – mówił podczas uroczystości. Rektor-komendant dodał też, że pracownicy Centrum będą wspierać uczelnię, prowadząc wykłady dla jej studentów i kursantów.

Zagrożenia ze wschodu

Eksperci podkreślają, że Centrum Badań nad Bezpieczeństwem skupi się na problematyce regionów wschodnich, ponieważ takich ekspertyz brakuje w Polsce. W nowej instytucji powołano już trzy ośrodki analityczne: poświęcony badaniom nad „wyzwaniami cywilizacyjnymi”, badaniom nad Azją oraz „studiami nad przestrzenią postsowiecką”. – W sferze naszych zainteresowań będzie między innymi wojna informacyjna jako część wojny kulturowej, rewolucja technologiczna oraz kwestie związane ze sztuczną inteligencją – mówił prof. Andrzej Zybertowicz, który stanął na czele Ośrodka Badań nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi. Profesor jest socjologiem, wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także doradcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i prezydenta Andrzeja Dudy.

Centrum Studiów nad Przestrzenią Postsowiecką będzie przede wszystkim zwracać uwagę na wojnę informacyjną i hybrydową prowadzoną przez Rosję. Mówił o tym jego nowy szef dr Jerzy Targalski, historyk i politolog zajmujący się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Szefem Centrum Badań nad Azją został natomiast dr Krzysztof Iwanek, absolwent historii, indologii i kulturoznawstwa, wykładowca w Collegium Civitas i ekspert ds. Indii, Pakistanu i Nepalu z Centrum Studiów Polska-Azja. – Sytuacja w Azji wpływa na Polskę, dlatego należy monitorować i analizować wydarzenia w tamtym regionie – mówił dr Iwanek. Wiceminister Fałkowski podkreślał, że struktura Centrum nie jest zamknięta i w przyszłości mogą powstać kolejne ośrodki.

Centrum Badań nad Bezpieczeństwem jest finansowane przez MON i ma zatrudniać kilkadziesiąt osób. – Będziemy zapraszać do współpracy najlepszych analityków, naukowców, politologów i badaczy z całego kraju – mówił wiceminister Fałkowski.

Nowa instytucja swoją działalność rozpocznie po wakacjach, a pierwsze analizy powstaną późną jesienią. – Jedną z nich będzie „Raport Szans”. Przedstawi on możliwości Polski pod względem gospodarczym, ekonomicznym, politycznym i wojskowym – zapowiedział prof. Fałkowski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1464836340
czyżby nowa nadbudówka ,przecież są już istniejące ,włącznie z BBN,biuro studiów strategicznych przy sztabie Gen.
01-5E-3A-7B

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Orzeł dla bohaterów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO