moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weteran zastąpił kombatanta
Ustawa o weteranach była jednym z tematów III Krajowego Zjazdu Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Środowisko polskich «peacekeeperów » ma wreszcie swoją ustawę o weteranach działań poza granicami państwa, o co od lat zabiegaliśmy, podkreślił prezes zarządu głównego stowarzyszenia generał brygady Stanisław Woźniak, podsumowując minioną kadencję. Przypomniał, że w pracach nad tym aktem prawnym uczestniczyli – jako doradcy – przedstawiciele stowarzyszenia, zarówno na etapie tworzenia zapisów, które powstawały w resorcie obrony narodowej, jak i później, w komisjach parlamentarnych. „Chociaż nie wszystkie nasze uwagi i propozycje uwzględniono, został wreszcie prawnie uregulowany status polskich misjonarzy”, dodaje generał Woźniak.

Uchwalenie ustawy spowodowało, że trzeba było zmienić statut stowarzyszenia, zastąpić słowo „kombatant” sformułowaniem „weteran”, bo takim posługuje się ustawa. Był jeszcze jeden ważny powód takiej zmiany: umożliwienie stowarzyszeniu uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że będzie ono mogło korzystać także z dotacji.
„Mamy sponsorów, którzy chętnie by nas wspomogli, ale dotychczasowe przepisy zabraniają nam przyjąć tych pieniędzy”, wyjaśnia generał Woźniak. Dziś stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich (4–5 złotych miesięcznie). „Mamy ponad 3 tysiące członków, z których aktywnie działa ponad półtora tysiąca, oraz 2,5 tysiąca sympatyków”, wylicza Władysław Zuziak, pełnomocnik zarządu głównego stowarzyszenia.

Zjazd był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności (w minionej kadencji stowarzyszenie zorganizowało 97 różnych imprez – wystaw, spotkań z młodzieżą, obchodów rocznic) oraz przyjęcia planu pracy do roku 2015. Przygotowaną przez organizację wystawę o udziale żołnierzy Wojska Polskiego w zagranicznych misjach pokojowych obejrzał prezydent USA Barack Obama, gdy podczas wizyty w Polsce odwiedził katedrę Wojska Polskiego.

W dyskusji padło wiele cierpkich słów pod adresem Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. „Pomoc dla stowarzyszenia ograniczyła się do zatwierdzenia 29 maja tekstu apelu poległych z okazji Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ”, mówi generał Woźniak. „Wszystkie nasze oferty złożone w konkursie organizowanym przez Departament Wychowania i Promocji zostały odrzucone, na przykład wydania albumu o misjach pokojowych, który byłby bardzo przydatny w czasie spotkań z młodzieżą”. Delegaci zwracali uwagę, że we współpracy MON faworyzuje Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. „Im też trzeba pomagać, ale chcielibyśmy równego traktowania”, podkreślał generał Woźniak.

Tadeusz Sąsiadek, wiceprezes, zwracał uwagę, że zapomniano o tym, że także wśród członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ znajdują się weterani mający status poszkodowanych. „Nie wiemy dokładnie, ilu ich jest, bo nikt dotychczas nie robił takiego zestawienia. Wielu naszych kolegów zamierza jednak złożyć wnioski o uznanie ich za weteranów poszkodowanych”.

Za ważne uznano promocję stowarzyszenia wśród weteranów misji w Iraku i Afganistanie. „Operacje te prowadzone są za zgodą ONZ. Na podstawie naszego nowego statutu weterani tych misji mogą być członkami Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ”, wyjaśniał wiceprezes Waldemar Wojtan.

Na zjeździe wybrano nowe władze: prezesem został Stanisław Woźniak, a nowi wiceprezesi to: Jerzy Banach, Tadeusz Sąsiadek i Waldemar Wojtan. Funkcję sekretarza generalnego będzie pełnił Andrzej Toma, skarbnika – Irek Chodowiec, a członkiem prezydium został Roman Gula.

Dyskusji delegatów przysłuchiwali się między innymi przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Sztabu Generalnego WP. Po raz pierwszy przyjechały delegacje z Francji i Ukrainy: prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju Laurent Attar-Bayrou oraz Yuri Donskoy, prezydent ukraińskiej organizacji.

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO