W ćwiczeniu „Citadel Bonus 2015” bierze udział prawie 600 żołnierzy. Do Bydgoszczy przyjechali Francuzi, Kanadyjczycy, Duńczycy, Holendrzy, Amerykanie i Belgowie. W przyszłości będą tworzyć pierwszą zmianę nowych Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego, tzw. szpicy. Ale „Citadel Bonus” to sprawdzian głównie dla francuskich żołnierzy, którzy będą dowodzić pierwszą zmianą szpicy.
W tygodniowym szkoleniu bierze udział ponad 300 żołnierzy francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania z Lille (RRC-FR). Do Bydgoszczy przyjechali także wojskowi z 5 Brygady Zmechanizowanej z Kanady, 1 Brygady Zmechanizowanej z Danii, 13 Pancernej Brygady z Holandii, Brygady Lekkiej z Belgii oraz 56 Stryker Brigade Combat Team z 28 Dywizji Piechoty US Army. Francuzi przygotowują się do objęcia w 2017 roku dowodzenia nad pierwszą zmianą nowych Sił Odpowiedzi NATO, czyli Połączonymi Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), tzw. szpicą.
Zanim jednak francuski korpus jako pierwszy obejmie dowodzenie szpicą, czeka go certyfikacja. Zaplanowano ją na wiosnę 2017 roku. – „Citadel Bonus” to drugie z cyklu trzech ćwiczeń na drodze do uzyskania certyfikacji. W marcu 2015 odbyło się już ćwiczenie „Citadel Kleber”. Ostatnim w tej serii będzie ćwiczenie „Citadel Javelin” w marcu przyszłego roku – mówi kpt. Sabine Fosseux, oficer prasowy francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. Kapitan dodaje, że od lipca 2007 roku Korpus ma NATO-wski certyfikat High Readiness Force i może w bardzo krótkim czasie przejąć dowodzenie nad siłami krajowymi lub międzynarodowymi liczącymi nawet 60 tys. żołnierzy.
Dlaczego Francuzi szkolą się właśnie w Bydgoszczy? To tu znajduje się bowiem Centrum Szkolenia Sił Połączonych – jeden z nielicznych ośrodków szkoleniowych NATO, w których sztaby tak duże jak tego Korpusu mogą testować działania, korzystając z realnych sieci dowodzenia i kierowania w Sojuszu. Dzięki temu podczas „Citadel Bonus” można sprawdzić, jak poszczególne komórki francuskiego dowództwa radzą sobie z prowadzeniem operacji bojowych i kryzysowych, np. związanych z powodzią.
– NATO zainwestowało ogromne środki w infrastrukturę teleinformatyczną JFTC, dzięki czemu jesteśmy połączeni ze wszystkimi najważniejszymi dowództwami i instytucjami Sojuszu. Można u nas ćwiczyć na wszelkiego typu sieciach niejawnych – podkreśla gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca JFTC.
Ćwiczenie „Citadel Bonus 2015” potrwa do 27 listopada.
autor zdjęć: JFTC
komentarze