moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko buduje cywilom mosty

#ObliczaArmii – Most na rzece Świślinie umożliwi dojazd do pól mieszkańcom Nietuliska Małego w gminie Kunów. Zostali go pozbawieni po modernizacji trasy europejskiej E 371, nie przewidziano bowiem zjazdu z drogi w okolicy tej wioski. A większość ludzi żyje tu z rolnictwa. Z pomocą przyszło im wojsko – postawiło solidną metalową przeprawę na długie lata. Armia wykonuje wiele podobnych prac dla cywili. Buduje drogi, wodociągi i usuwa niewybuchy.


Ze względu na ograniczone finanse tej małej gminy w województwie świętokrzyskim most na Świślinie budowany był w dwóch etapach. Od października do grudnia ubiegłego roku saperzy z wojskowej jednostki odbudowy 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska rozebrali starą i nienadającą się do użytku drewnianą konstrukcję. Po czym zbudowali nową, opartą na metalowych podporach i solidnych stalowych dźwigarach.

Po prawie rocznej przerwie, gdy władze lokalne zakupiły wszystkie potrzebne materiały, żołnierze ponownie zjawili się na placu budowy. 5 października zaczęli układać drewnianą nawierzchnię, robić bariery ochronne, przyczółki i dojazdy. – Konstrukcję wykonuje piętnastu żołnierzy z kompanii drogowo-mostowej. To doskonali fachowcy, którzy wcześniej budowali już wiele mostów w różnych częściach kraju – mówi mł. chor. Artur Pietrzyk, dowódca grupy zadaniowej. Dla niego to już 20. inwestycja tego typu wykonywana na rzecz cywili.


Nowa przeprawa, która zostanie oddana do użytku w ostatnich dniach października, ma 30 metrów długości oraz 4,5 m szerokości. Jej metalowe pale, wbite na dużą głębokość, będą w stanie oprzeć się dużemu spiętrzeniu wód rzeki podczas wiosennych roztopów i ewentualnych powodzi.

Nowa przeprawa dla Żnina

3 Batalion Inżynieryjny, którego saperzy kończą właśnie budowę mostu w Nietulisku Małym, wchodzi w skład 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. A ta jednostka każdego roku wykonuje kilka ważnych inwestycji na rzecz społeczeństwa. Obecnie grupa zadaniowa jednostki z Inowrocławia pracuje w Żninie w województwie kujawsko-pomorskim. Na prośbę władz miasta, przychylnie rozpatrzoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierze rozpoczęli 21 października rozbiórkę pomostu na lokalnym kąpielisku. Drewniana konstrukcja ułożona na Jeziorze Żnińskim była zmurszała i zagrażała bezpieczeństwu kąpiących się osób. Rozbiórka konstrukcji o długości 105 metrów potrwa dwa tygodnie. W maju przyszłego roku żołnierze w miejsce rozebranego pomostu wybudują nowy.


Prace w Żninie wykonuje sześcioosobowa grupa saperów z batalionu drogowo-mostowego inowrocławskiej jednostki, którą kieruje st. sierż. Ryszard Stołowski. – Zadanie nie jest trudne. Jedyną komplikacją jest to, że żołnierze wszystkie prace muszą wykonywać z bloków pontonowych zakotwiczonych na wodzie – ocenia ppłk Piotr Pytel, dowódca batalionu. – Łatwo uda się usunąć poszycia pomostu. Trochę trudniejsze będzie wyrwanie wielu pali wbitych mocno w dno jeziora – dodaje.

Mosty, pomosty i drogi

Prócz dwóch trwających inwestycji żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego wykonali w tym roku jeszcze kilka innych przepraw dla mieszkańców miast i wsi. Zbudowali dwa tymczasowe mosty na Bugu w miejscowościach Kryłów i Zbereże – oba na Dni Dobrosąsiedztwa. Ponadto most na rzece Werdawa w Sękowicach w gminie Gubin oraz kładkę na rzece Kadenianka w Białce, gmina Dębowa Kłoda.

Drogowcy w mundurach wyremontowali także kilkadziesiąt kilometrów traktów w gminie Hanna w województwie lubelskim. Utwardzali nawierzchnię dróg, remontowali stare i budowali nowe przepusty, udrażniali system melioracyjny, odwadniali tereny, na których wcześniej stała woda.

Na rok 2016 zaplanowali już kilka kolejnych, ważnych inwestycji. Będą między innymi  remontować most na rzece Kamienna w Stokach Małych w gminie Ćmielów oraz budować nową przeprawę w Sochaczewie.

Pomoc w całym kraju

Według danych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w latach 2013–2014 wojskowe jednostki odbudowy wykonały w całym kraju 32 podobne, ważne zadania, świadcząc usługi specjalistyczne dla społeczeństwa. Wybudowały dziewięć mostów, a dwa zagrażające bezpieczeństwu użytkowników – rozebrały. Wyremontowały cztery obiekty nawodne, a kolejne cztery rozebrały na prośbę władz lokalnych. Ponadto saperzy między innymi wykonali remont skansenu w Mniszewie czy przeprowadzili prace ziemne przy budowie boiska sportowego Chełmnie.


W tym roku do września specjaliści wojsk inżynieryjnych wykonali siedem różnych inwestycji, trzy dodatkowe są w trakcie realizacji. W prace angażuje się nie tylko 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia. Saperzy z innych jednostek zbudowali m.in. drewnianą kładkę pieszo-rowerową w Żaganiu czy objazd mostu w Sękowicach w gminie Brody. W grudniu przystąpią do jego rozbiórki. Podczas letnich susz żołnierze wykonali ujęcie wody w miejscowości Staszowice na Dolnym Śląsku. Dodatkowo uzdatniali płynącą nim wodę i przesyłali do wiejskiego wodociągu.

Saperzy bezustannie oczyszczają też tereny z niewybuchów. W 2014 roku pracowali na 12 obiektach o łącznej powierzchni 383,6 hektara. W czasie wykonywania tych zadań podjęli i zniszczyli 44 986 sztuk niewybuchów i niewypałów, w tym 713 bomb lotniczych, 246 granatów moździerzowych, 37 granatów ręcznych, 16 min, 1183 pociski artyleryjskie.

Zmiana aktów prawnych

W 2015 roku zmieniły się akty prawne regulujące zasady pomocy wojska społeczeństwu. Obecnie realizację wojskowych usług specjalistycznych normuje lipcowa nowela ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o finansach publicznych. Drugim ważnym dla tych działań dokumentem jest rozporządzenie ministra obrony narodowej z 7 września 2015 roku w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków oraz zawierania umów o świadczenie specjalistycznych usług wojskowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: mł. chor. Artur Pietrzyk, arch. 2 Pułku Inżynieryjnego

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO