moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saperzy łączą brzegi

Na Bugu powstał tymczasowy most pontonowy, który połączył przygraniczne miejscowości: polski Kryłów i ukraiński Krecziew. Wybudowali go saperzy z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina, aby umożliwić zorganizowanie po obu stronach rzeki Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Wojsko już od kilku lat pomaga w ten sposób tamtejszym mieszkańcom.


Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa na granicy polsko-ukraińskiej organizowane są przez nadburzańskie gminy już od 11 lat. – Chcemy integrować mieszkańców i budować dobre relacje międzysąsiedzkie – mówi Anna Jaśkiewicz zajmująca się promocją w Urzędzie Gminy Mircze.

Tutaj święto odbywa się w niedzielę, 23 sierpnia. – Impreza nie byłaby możliwa bez pomocy saperów, którzy zbudowali na Bugu tymczasowy most pontonowy – dodaje pani Anna. Przeprawa łączy dwie przygraniczne miejscowości: polski Kryłów w powiecie hrubieszowskim i ukraiński Krecziew.

Mobilna przeprawa

– Przeprawę robimy od podstaw z elementów tzw. parku pontonowego PP-64 – wyjaśnia kpt. Krzysztof Pokorski, rzecznik prasowy 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. Bloki pontonowe transportowane są na ciężarówkach, zsuwane do rzeki i łączone na wodzie. Budowa takiego mostu zajmuje ośmiu żołnierzom z kompanii pontonowej kilka godzin. W weekend powstała w ten sposób pojedyncza wstęga mostu, z której mogą korzystać piesi i rowerzyści. Na obu jego krańcach ustawione zostaną mobilne punkty kontroli granicznej. – Przejście będzie czynne w czasie trwania imprezy, czyli w niedzielę od godziny 9 do 18 – podaje Urząd Gminy. Jak szacuje Anna Jaśkiewicz, w tym czasie z mostu skorzysta kilka tysięcy osób. Wezmą one udział w zaplanowanych atrakcjach: zawodach sportowych, koncertach, pokazach jazdy konnej i archeologii eksperymentalnej oraz zlocie motocyklistów.


Dzika rzeka

Jak tłumaczy ppor. August Kwas, dowódca plutonu przeprawowego 1 Batalionu z Dęblina, budowa mostu na Bugu nie jest taka prosta. To bowiem dzika, nieuregulowana i nieprzewidywalna rzeka. – W jednym miejscu Bug jest głęboki i ma silny nurt, a kawałek dalej jest płytki, dlatego trzeba bardzo uważać podczas pracy – mówi oficer.

Ppor. Kwas dodaje, że długość mostu zależy od stanu rzeki. Im więcej wody, tym jest on dłuższy. W tym roku nurty rzek są węższe z powodu upałów. Kiedy żołnierze kilkanaście dni temu zrobili rekonesans, Bug miał szerokość 20 metrów. Ale stan wody może się zmieniać. Dlatego żołnierze stale będą nadzorować przeprawę. Zadaniem saperów będzie sprawdzanie napięcia lin i kotwic oraz dobudowanie lub odłączenie elementów mostu tak, by dopasować go do szerokości rzeki.


Dowódca ma spore doświadczenie w budowie podobnych przepraw. Łączył kilkakrotnie brzegi Bugu, a w czerwcu na poligonie Biała Góra jego żołnierze wznieśli most pontonowy na Odrze, na polsko-niemieckiej granicy. Korzystali z niego żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej podczas wodnego szkolenia.

Saperska współpraca

Saperzy z Dęblina pomagają mieszkańcom nadburzańskich gmin nie pierwszy raz. – Nasza jednostka buduje przeprawy na Dni Dobrosąsiedztwa już od 9 lat – wylicza kpt. Pokorski.

Kilkanaście dni temu dęblińscy saperzy wznieśli podobny most w Zbereżu, oddalonym od Kryłowa o około 100 kilometrów w dół rzeki. – Taka działalność to dla nas powód do satysfakcji, bo pomagamy mieszkańcom, a jednocześnie szkolimy żołnierzy w warunkach poligonowych – dodaje rzecznik 1 Batalionu.

Po zakończeniu imprezy żołnierze zdemontują przeprawę.

AD

autor zdjęć: ppor. August Kwas

dodaj komentarz

komentarze


Symulator Rosomaka
 
Krwiodawcy w mundurach
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Tygrysy grasowały także nocą!
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
PKW Turcja już działa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Misje kształtują charakter
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Power of Brotherhood
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Specjaliści od wsparcia
A Multi-Front Operation
Borsuk pokazał swoje możliwości
Jak wojsko walczy z pandemią
Jacht i menażki od wojska
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Missions Shape Character
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Kurs na dyplomację
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Nie tylko rozpoznanie
Pierwszy dzień do zwycięstwa
W drodze do Ameryki
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Siła braterstwa
Gorzka parada zwycięstwa
„Albatros” wyszedł na morze
Moździerze dla WOT-u
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Oni tworzą legendę
Marynarz na „Korfantym”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kask Weterana do zdobycia!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO