moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podwójne ćwiczenia na Morzu Bałtyckim

Okręty podwodne, nawodne, jednostki transportowo-minowe, trałowce, a do tego między innymi saperzy, siły przeciwlotnicze i lotnictwo morskie – wszystkie te formacje wezmą udział w największych w tym roku krajowych ćwiczeniach marynarki wojennej. Dowódca generalny właśnie zatwierdził ich koncepcję.

Do tej pory ćwiczenia „Ostrobok” i „Wargacz” prowadzone były w tym samym czasie, ale oddzielnie. Stanowiły wewnętrzny sprawdzian dla sił 3 Flotylli Okrętów w Gdyni i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. W tym roku stanie się jednak inaczej. Marynarze z okrętów będą realizować wspólne zadania między innymi z lotnictwem morskim i taktycznym, saperami, siłami przeciwlotniczymi czy żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Koncepcję opracowaną przez sztaby obydwu flotyll zatwierdził właśnie gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Zależy mi na jak największym stopniu urealnienia procesu szkoleń, dlatego polecam angażować w ćwiczenia różne rodzaje sił zbrojnych. Od podwładnych oczekuję kreatywności, tego rodzaju przedsięwzięcia mają zaś wyzwalać myślenie – podkreśla gen. Różański.


Ćwiczenia „Ostrobok-15” rozpoczną się w październiku. Na wody Zatoki Gdańskiej i środkowego Bałtyku wyruszą okręty podwodne, rakietowe, korweta zwalczania okrętów podwodnych i kilka jednostek pomocniczych 3 Flotylli Okrętów. Jednocześnie na poligonie w Ustce swoje zadania będą wykonywać specjaliści z 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego i 43 Batalionu Saperów. Marynarze będą między innymi strzelać do celów nawodnych i powietrznych, będą ochraniać szlaki żeglugowe przed nieprzyjacielskimi samolotami i okrętami podwodnymi, przećwiczą też identyfikację i likwidację skażeń. W planach znalazły się też symulowane akcje ratownicze z udziałem śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W tym samym czasie na Zatoce Pomorskiej w ramach „Wargacza” będą ćwiczyć siły 8 Flotylli Obrony Wybrzeża: okręty transportowo-minowe, trałowce, kutry transportowe, ale też jednostki pomocnicze – holowniki, zbiornikowiec i stacja demagnetyzacyjna. Marynarze sprawdzą swoje umiejętności związane z załadunkiem i stawianiem min morskich, poszukiwaniem ich przy pomocy stacji hydrolokacyjnych i trałów, wreszcie niszczeniem. Także tutaj przewidziano strzelania artyleryjskie i akcje ratownicze. Ważnym elementem ćwiczeń będzie załadunek i wyładunek sprzętu wojskowego. Zapewne w okolicach Dziwnowa po specjalnym pływającym pomoście na pokład okrętów transportowo-minowych wjadą pojazdy opancerzone Rosomak i armatohaubice z 12 Brygady Zmechanizowanej.


Podczas „Wargacza”, podobnie jak przy okazji ćwiczenia „Ostrobok”, umiejętnościami będą musieli się również wykazać żołnierze z jednostek brzegowych. Specjaliści z 8 Batalionu Saperów potrenują na przykład budowę przeprawy przez rzekę.

Na tym jednak nie koniec. – Łącznikiem pomiędzy obydwoma ćwiczeniami staną się zadania, do których poszczególne flotylle wydzielą część swoich sił. Ich poczynaniami będą kierowali specjaliści z Centrum Operacji Morskich – zapowiada kmdr ppor. Piotr Adamczak z COM. Każda z flotyll ma swoją specyfikę: w Gdyni zgrupowano okręty uderzeniowe, w Świnoujściu zaś odpowiedzialne za stawianie i zwalczanie min oraz desant. – Aby przećwiczyć operację osłony konwoju, należy zaangażować różne typy okrętów – przypomina kmdr ppor. Adamczak.

Ćwiczenia potrwają łącznie pięć dni. Przez najbliższe tygodnie obie flotylle będą opracowywały szczegóły manewrów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Marcin Purman, Mirek Heberlej 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Czołgiści w ogniu
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Wojskowi szachiści z medalem NATO
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
WOT sprawdzał się w Nowej Dębie
Apache’e nad Inowrocławiem
Pożegnanie z Columbią
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Człowiek w pętli
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Zwycięska batalia o stolicę
Cios w plecy
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rekompensaty na nowych zasadach
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Husarz z polskim instruktorem
Black Hawki nad Warszawą
Brytyjczycy na wschodniej straży
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
17 września 1939. Nigdy więcej
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Wielkie zbrojenia za Odrą
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Brytyjczycy żegnają Malbork
Krok ku niezależności
Miliardy na budowę schronów
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Hekatomba na Woli
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Dwie agresje, dwie okupacje
NATO – jesteśmy z Polską
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
W poszukiwaniu majora Serafina
Kurs dla najlepszych w SERE
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Orlik na Alfę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Z najlepszymi na planszy
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Święto Wojsk Lądowych
Eurokorpus pod hiszpańskim dowództwem
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Trenują przed „Zapadem ‘25”
„Road Runner” w Libanie
Debiut polskich Patriotów
Młody narybek AWL-u na szkoleniu
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Największy transport Abramsów w tym roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO