moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podniebne akrobacje nad Krakowem

Efektowne pętle, mijanki, rozpuszczenia, beczki, korkociągi i ósemki – takie podniebne akrobacje można zobaczyć w Krakowie. Podczas XI Małopolskiego Pikniku Lotniczego w powietrzu prezentuje się około 90 różnego rodzaju statków powietrznych: samolotów, śmigłowców i szybowców. Gwiazdą pikniku jest Zespół Akrobacyjny Orlik.


 
– Tradycją stało się, że w ostatni weekend czerwca zapraszamy do siebie wszystkich miłośników lotnictwa – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest organizatorem XI Małopolskiego Pikniku Lotniczego. – Publiczności prezentują się piloci, którzy regularnie odwiedzają piknik w Krakowie.

W ubiegłym roku publiczność oklaskiwała m.in. brytyjskiego myśliwca z czasów II wojny światowej Supermarine Spitfire. Podczas tegorocznych dwudniowych pokazów gwiazdami są: Zespół Akrobacyjny Orlik i łotewski Baltic Bees z samolotami Albatros.

Show Orlików

Sobotnie pokazy rozpoczęły się od występu paralotni z napędem i motolotni. Zaraz po nich w powietrze wzbił się legendarny samolot An-2 „Wiedeńczyk” (w kwietniu 1982 roku polscy lotnicy uciekli nim na Zachód) ze skoczkami spadochronowymi na pokładzie. Maszyna kilka lat temu zakończyła służbę w armii i jest teraz latającym eksponatem Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Na niebie można było także podziwiać samoloty Jak-18, RWD-5R, TS-8 Bies, DHC-1 Chipmunk oraz dwa szkolno-treningowe Piaggio 149D. Gromkie brawa otrzymał Sławomir Hetman, który przygotował niezwykle efektowny pokaz na samolocie TS-11 Iskra.

Zaraz po Iskrze w powietrzu prezentowały się trzy samoloty grupy Firebirds. Zlin i dwa Extra 330 oglądać można było podczas niskich przelotów oraz akrobacji synchronicznej. Zachwyt miłośników lotnictwa wywołał także stały bywalec krakowskiego pikniku lotniczego Jurgis Kairys, który w Su-31 wykonał szereg karkołomnych figur, m.in. pętle, korkociągi, spirale, beczki i ósemki.

Chwilę później na niebie pojawiło się sześć samolotów PZL-130 TC-II Orlik. – Dotychczas w Krakowie mogliśmy oglądać Zespół Biało-Czerwone Iskry. Bardzo się cieszę, że w tym roku krakowskiej publiczności prezentują się wojskowe Orliki – mówi Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Zespół Akrobacyjny do Krakowa przyleciał w składzie sześciu samolotów PZL-130 TC-II Orlik. Wojskowi piloci pod dowództwem kpt. pil. Dariusza Stachurskiego przygotowali niezwykle efektowną wiązankę figur pilotażu. Akrobacje wykonywali na wysokościach od 150 do 1000 metrów, a poruszali się z prędkością od 160 km/h do 450 km/h. Podziwiać można było figury pochyłe i pionowe. Były także efektowne mijanki i tzw. rozpuszczenia. – Jestem na pikniku po raz pierwszy, ale na pewno nie po raz ostatni. To niesamowite widowisko. Samoloty w powietrzu prezentują się rewelacyjnie. Szczególnie podobał mi się mistrzowski pokaz Su-31 oraz show Orlików – mówi Paweł Kordowski, mieszkaniec Wieliczki.

Podniebna walka

Prawdziwym zaskoczeniem dla miłośników lotnictwa był sobotni występ zespołu Retro Sky Team. Ta słowacka grupa rekonstrukcyjna przyleciała na piknik samolotami w malowaniach z czasów II wojny światowej. Pojedynek niemieckich i rosyjskich samolotów myśliwskich wzbogaciły efekty pirotechniczne. Widzowie mogli zobaczyć symulowane bombardowania, ostrzały, a nawet desant żołnierzy z pokładu An-2.

Weekendowy piknik lotniczy to jednak nie tylko pokazy w powietrzu. Na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny prezentuje się kilkuset rekonstruktorów oraz kolekcja historycznych pojazdów. Można także zagrać w planszowe gry edukacyjne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej (m.in. gra pt. „7”) i obejrzeć stałą ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego. W kolekcji ma ono ok. 240 maszyn, m.in. szybowce, pionierskie konstrukcje samolotów, motolotnie, śmigłowce. Wiele z prezentowanych egzemplarzy to unikaty. Najnowszym i jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum jest obecnie Caudron-Renault CR.714 Cyclone. – To perła w naszej kolekcji. Na świecie zachowały się tylko dwa egzemplarze tego samolotu – mówi Krzysztof Radwan, dyrektor MLP.

XI Małopolski Piknik Lotniczy zakończy się w niedziele wieczorem. Program pokazów drugiego dnia imprezy jest zbliżony do sobotniego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO na północnym szlaku
Gry wojenne w szkoleniu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sztuka ochrony zabytków
Husarz na straży nieba
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Pierwszy polski technik AH-64
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wielka droga” dostępna online
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zapraszamy na Festiwal
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wiosenna burza nad Estonią
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Treningi z wojskiem wracają
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO