moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mundur polowy pod specjalnym nadzorem

„Zielone ludziki” w Polsce? Niestety, mężczyzn przebranych w mundury polowe polskiego żołnierza pojawia się u nas coraz więcej. Nie, nie wybuchła u nas wojna hybrydowa. To tylko panowie budowlańcy, drogowcy, rolnicy, którzy udają się do swoich miejsc pracy umundurowani, jakby byli powołani na ćwiczenia rezerwy. Jak traktować mundur polowy? Czy można go uznać za roboczy ciuch? Czy jest to ubranie, w którym mogą chodzić zarówno żołnierze, jak i dekarze czy wędkarze? Słowem ci wszyscy, których zajęcia nijak się mają do służby wojskowej? A może przesadzam? W końcu skoro umundurowanie może kupić każdy, to może każdy ma także prawo wykorzystać je tak jak chce? – zastanawia się Tomasz „Burza” Burzyński.

Dla żołnierza, a przynajmniej większości z nich, umundurowanie to coś szczególnego. Traktują je z szacunkiem ze względu na umieszczone na kurtce emblematy. Zapewniam, że jest różnica między noszeniem munduru polowego przy przerzucaniu obornika, a noszeniem w trakcie służby wojskowej. Jest różnica między mundurem zachlapanym resztkami wapna czy asfaltu, a mundurem, w którym żołnierz właśnie maszeruje na szkolenie. Czymś innym jest noszenie munduru polowego przez żołnierza, który „topi” go w deszczu i błocie, przypala go na torze napalmowym czy przeciera czołgając się w nim, jednocześnie nie urągając jego powadze.

Wkładając mundur polowy żołnierz powinien mieć poczucie wyjątkowości. Tymczasem wielokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy wracający z poligonów wojskowi mijają się z busami czy samochodami wypełnionymi „zielonymi ludzikami”, którym jedynie brakuję beretu, by móc stworzyć pluton drogowo-budowlany. Ostatnio oglądając protesty rolników, widziałem na ekranie telewizora tę powszechną „miłość” do umundurowania polowego wśród rolników. Owszem, wojsko cieszy się powszechnym szacunkiem, ale w tym przypadku był to aż za bardzo widoczne...
Niestety, wyjątkowość posiadania i noszenia umundurowania polowego w Polsce stała się tylko wspomnieniem. Mogę jeszcze zrozumieć, że noszą go osoby należące do organizacji proobronnych czy klas wojskowych (tych, które są nauczone prawidłowego używania przedmiotów zaopatrzenia mundurowego), bo one z szacunkiem odnoszą się do używanego przez nich umundurowania. Nigdy nie pogodzę się jednak z faktem, że umundurowanie polskiego żołnierza tak często myli się z ubraniem roboczym.

Uważam, że powinno się dążyć do tego, by umundurowanie polowe było bardziej chronione niż obecnie. Kiedyś ówczesne patrole WSW mniej lub bardziej skutecznie, ale zawsze, tropiły „sympatyków” umundurowania polowego. Nie tylko tych z kielnią czy młotkiem w dłoni.

Mundurowi polowemu – jak każdemu innemu – należy się szacunek ze względu na to, że jest umundurowaniem polskiego żołnierza. Tyle i aż tyle.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Taki tam
1538234340
Do puki ,, chłopki i ryboki,, nie noszą flagi i pagonów to olać to ,a przy okazji to dobra konspiracja,,dla ,,legionistów,,. Niech WROGOWIE Z PIATEJ KOLUMNY TERAZ OKREŚLĄ , KTO OBRONCA PO POLIGONIE,A KTO DEKARZ PO KLEJENIU PAPY!😅. Aż strach pomyśleć ,co to będzie jak,, terytoriale,, ruszą na,, rejon,,?!😉😂😂 A tak trochę poważniej to wędkarz z futerałem na wędki to dobry kamuflaż dla ,,ludka z wkm-em,,tyle że wędki są lekkie,a karabin to złom o sporej masie.
AD-FB-29-CB
~grzes
1499170560
Wszystko to bzdury. Noszenie munduru np. Polowego z flaga Polski to tak , jakby ktos nosil flage w reku i doputy jej nie niszczy , nie powinien byc karany tylko za to ze, chlubi sie Godlem wlasnego panstwa. Przeciez wojskowi w czasie cwiczen na Poligonie , bardziej niszcza te mundury niz taki Wedkarz ktury chucha i dmucha na swoj ubior. Taki zakaz to uzywanie chorego pojecia o jakims - poszanowaniu munduru , bo gdyby isc droga tego rozumowania to oznaczalo by ze- ten kto mundur szanuje - moze go nosic ? Ten kto nosi mundur Polowy to samo przezsie go szanuje , innaczej by go nie nosil. Wasze argumenty sa nie zrozumiale- bo wolno nosic mundur innego panstwa, to znaczy ze gdybym chodzil w mundurze Wermachtu , to czuli byscie sie Godnie ? i wszystko bylo by wporzadku? To tak jak z pieniedzmi - wolno je nosic ale nie wolno niszczyc .Ja naprawde nie moge tego pojac. Pozdrawiam prawdziwych Polakow.
7E-FE-74-66
~szendzielarz68
1484950800
Do Majora Burzy oficera rezerwy. Pana wypowiedź na temat noszenia munduru Wojska Polskiego jest w zupełności słuszna i zawstydził mnie Pan swoją wypowiedzią.Dlaczego? Chodż mam już prawie 50 lat,Armia Polska zawsze mnie inspirowała w szczególności elita Cichociemnych i Wyklętych.Dla mnie to wzór do naśladowania,patryjotyzmu i miłości do Ojczyzny.Niestety jak Pan nazwał zielone ludziki nie mają pojęcia co to Bóg,Honor,Ojczyzna. Kim byli Ogień,Łupaszko,Sęp,czy też Wilk.Znawcy pewno rzekną że okręty podwodne R.P ale obydwaj wiemy o kogo chodzi.Ale do rzeczy nie chodzę w mundurze polowym,ale może to Pana zdziwi w spodniach zielony kamufłaż,kurtka cywilna i rogatywka z orłem II R.P i grawerką Polski Walczącej.Czy mam do tego prawo,nigdy nie byłem w konspiracji.Pan pewno to kategorycznie potępi.Ale tak mnie się wydaję że chociażby dla krzewiena historii,dla następnych pokoleń dla dzieci,wnuków.Może trochę skręciłem z tematu.Piszę do Pana Majora tylko i wyłącznie w moim ustosunkowaniu się do poruszonego przez Pana tematu.Chociarz znam tych ludzi z historii,co przeszli,jak niesprawiedliwie ich potraktowano w sercu noszę taką swoją małą dumę że ta moja rogatywka z orłem,i spodnie z wojskowy kamuflarzem to jak dla powstańca filipinka i sten.Na koniec dodam że pewno dla mnie to szczyt możliwości.Zapewne tak. Niezależnie od tego gdzie jestem,i w jaki otoczeniu przebywam zawsze utożsamiam się z prawdziwymi ludzmi co walczyli z okupacją faszystoską i tą bardzo długą sowiecką. Z poważaniem dla Pana Majora T.Ż "Szendzielarz" P.S-gdyby znalazł Pan Chwilę czasu proszę o ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi którą potraktowałbym jednocześnie jako cenną radę,na adres gmail. szendzielarz68@gmail.com
7D-25-52-0F
~obywatel tegokraju
1484930580
Troskliwe państwo nie pozwala kupić i nosić munduru z demobilu? No to nie . Będę dumnie nosił flectarna z Bundeswehry. Bardzo wygodny i ma kolorowe naszywki :)
89-65-36-1F
~Silesius
1438718220
Panie majorze, pełna zgoda. Dotknął Pan przy końcu bardzo ważnego problemu: tzw. klas mundurowych. Ci młodzi ludzie w większości wyglądają jak dziady, ich prezencja urąga godności munduru polskiego żołnierza w ogóle. Tam idą podobno młodzi ludzie, którzy chcą być żołnierzami. Sądząc z ich prezencji i z tego jak się zachowują, gardzą oni wojskiem i polskim mundurem. Kto ich uczy, szkoli, kto na to pozwala? Czy wojsko nie ma na to wpływu? Mnie dwadzieścia lat temu w "zwykłym" harcerstwie nauczono lepiej musztry i i tego, co to jest godność munduru. A dziś te nastolatki dostają przywilej chodzenia w mundurze polskiego żołnierza i zwyczajnie go szmacą. To skandal.
14-97-61-80
~Nik
1438584360
czasy, w których zomo i milicja ściągały ludziom spodnie i buty na ulicy szczęśliwie minęły. I niech nie wracają. Portki czy bluza to jeszcze nie mundur. Mundurem stają sie po naszyciu oznak: godła, flagi, wszelkich dodatków w tym godła jednostki. Dopiero to jest mundur. Przykłady: całe rzesze tzw. beutekameraden, czyli wschodnich ochotników wehrmachtu nosiło sowieckie sorty mundurowe obszyte niemieckimi oznakami, 2 armia LWP obficie została wyposażona w ubrania wehrmachtu (bo innych nie było) a mundur powstańca warszawskiego ograniczał się do biało-czerwonej opaski. Żołnierza czynią barwy, a nie krój kieszeni. Nie ma absolutnie nic niestosownego w noszeniu spodni wojskowego pochodzenia. Są z reguły mocne, funkcjonalne, często po prostu "fajne". Proszę spojrzeć na USA, które swoje sorty mundurowe uczyniły towarem eksportowym, funkcjonującym właściwie w popkulturze. To metoda na oswojenie i zrośnięcie wojska i świata cywilnego. Bo wojsko to część naszego świata, a nie na wpół mityczna, odseparowana. odległa kasta. I na koniec dwie uwagi: w powyższym kontekście błędem było (i jest) fabryczne naszywanie polskich flag na mundurach, a po drugie (i ważniejsze) brak pasa głównego i rogatywki w mundurze to tragedia. Zdaję sobie sprawę z tego, że kamizelki eliminują potrzebę pasa, ale nie zawsze, i nie wszyscy (chyba nawet mniejszość) te kamizelki noszą. A żołnierz bez pasa wygląda jak ... jeniec. Na szczęście ponoć samo wojsko zaczęło się o rogatywki upominać.
4A-BC-1B-49
~paramilitariusz
1438566180
Jako miłośnik militariów i osoba która wkłada swoje pieniądze w swoje szkolenie wojskowe, uczestniczy w zajęciach na strzelnicy itd... A nie będąca żołnierzem zawodowym widzę to tak: Mundur polowy WP jako praktyczne ubranie na strzelnicę, na ćwiczenia, dla grup tzw. obrony terytorialnej, harcerzy czy nawet ludzi którzy są patriotami - jak najbardziej tak, ale absolutnie nie powinien być noszony jako ubranie robocze przy przerzucaniu gnoju czy robotach drogowych. Każdy Polak jest w jakimś tam stopniu żołnierzem rezerwy, a zakładając mundur bierze na siebie odpowiedzialność, że ten mundur będzie noszony godnie, zawsze wyprasowany, a jak wychodzi z domu to i czysty (nawet przy założeniu, że za chwile będzie się czołgał), zakładasz mundur-bierzesz odpowiedzialnośc za to jak on wygląda - widzą cię inni, malo tego w strefie schengen widzą cię też inni czesi, niemcy itd... I oni też powinni widzieć, że mundur nawet polowy to nie byle co, a właśnie mundur Wojska Polskiego - taka oznaka Państwa Polskiego.
AC-87-32-54
~sqrzany
1438523460
zgadzam się z BURZĄ co do poszanowania munduru,także polowego,ale..jak wiadomo ,,moracza,, można kupić wszędzie, nawet na bazarach,więc nie ma co się dziwić,że każdy go nisi, jest wytrzymały i funkcjonalny.Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę,ze to jednak ubiór wojskowy..może regulacje prawne coś dadzą...
5D-57-04-9F
~Agatka
1438520640
Mam bluzę w pustynnym camo, z flagami (kupioną na allegro), i jej noszenie jest dla mnie jednym ze sposobow na demonstrowanie swojego patriotyzmu. Bardzo czesto zabiera, ja za granice. W klapie mam rowniez znaczek z "kotwicą". Ta bluza nie jest dla mnie zwyklym ubraniem. Owszem, lubie ciuchy militarne, mimo swojej plci, ale na zwykle codzienne ciuchanie, np. do lasu, mam flectarny i woodlandy. To tyle ode mnie. Naromiast jedno jest dla mnie przykre, kiedy cywil ubiera sie tak, ze z daleka wyglada jak polski zolnierz, albo niewiele mu do tego wygladu brakuje, np. Bluza, spodnie w camo wz93, i do tego trampki. To juz jest przesada. Pozdrawiam
0B-4A-5E-9A
~PiEn
1434897540
Czy to źle, że jako sympatyk militariów i człowiek aktywny fizycznie zakładam mundur polowy np. do pobiegania w lesie czy na dłuższe wyprawy? Nie traktuję go jako szmaty, która różni się od innych tym, że jest wytrzymała i łatwo z niej sprać brud. Traktuję go z szacunkiem i to dużym, a nawet mogę się założyć, że dbam o niego bardziej niż nie jeden uczeń klasy mundurowej. Noszę go z dumą, bo to przecież mundur polowy Wojska Polskiego a do tego (słusznie czy nie, słyszałem różne zdania na ten temat) mam przecież naszytą polską flagę, symbol mojego ukochanego narodu. Czy więc złe jest to, że z należytym szacunkiem używam go do różnych czynności przy których można się ubrudzić ( nie mówię tu o np. naprawianiu kosiarki czy o czyszczeniu studzienki) przy czym dbam o niego jak o najlepszy garnitur?
6F-D7-43-A5
~Robert
1433944020
Witam. Dla mnie mundur polski z odznakami oznacza gotowość oddać życie w obronie Ojczyzny. Szczególnie zrozumiałem to będąc na uroczystości otwarcia Cmentarza Katyńskiego w Bykowni. Natomiast pracownicy budowlani w Polsce ubrani są kiepsko. Noszą przez cały rok letnie ubrania a warunki mają podobne jak na poligonie Pozdrawiam. Robert. pracuję konsultantem bhp-24.pl
5C-66-30-CE
~Zbzikowali
1433831160
Moim zdaniem to taki sam łach roboczy jak każdy inny. Polowy jak sama nazwa brzmi nie mówiąc o samym słowie mundur. Mundur sensu stricte mundurem (o którym mowa w artykule) jest tylko z insygniami, odznakami, flagami, etc i w ten czas winien być PRZEDEWSZYSTKIM przez noszącego noszony godnie.. Bez tego wysztkiego to zwykły ciuch. Co innego "mundury galowy". Za noszenie galowego bez bycia w czynnej służbie powinny być kary. Osoby w stanie spoczynku zresztą i tak zakłądają tylko na specjalne okazje, które są logicznym wytłumaczeniem. Już nie wspomnę o łajzach, które podają się za żołnierzy (korzystając z niewiedzy obywatela) przy byle okazji. Nie chcę być złośliwy ale w 'tej' rezerwie za dużo wolneog czasu macie na rozmyślania.
DA-38-58-B8
~BADYL
1433827200
Mundur polowy bez dystynkcji i oznaczeń nie powinien być traktowany jako cześć wyposażenia żołnierza, tylko spodnie i bluza odzieżowa. Rolnicy i robotnicy noszą poszczególne części umundurowania jako mocną i wytrzymałą a przy tym w miarę wygodną odzież codziennego użytku. Łatwo mundury polowe dostać w sprzedaży i są w niskich cenach stąd też wybór pada na tego rodzaju ubrania. Pamiętajmy tez że sporo się u nas nosi demobilowego flektarnu i DPM. To są mundury polowe czyli takie które wojsko wykorzysta a potem sprzeda używane i nie pójdzie na zmarnowanie tylko komuś jeszcze posłuży choćby do pracy. Chcemy godności munduru, to używajmy w wojsku munduru galowego z dystynkcjami i naszywkami a takiego munduru na pewno nikt nie założy do pracy w polu, a mundur polowy traktujmy tak jak brzmi jego nazwa "polowy" czyli nawet w wojsku roboczy .
46-11-84-31
~ps4101
1433789580
sam sluzylem w zasadniczej w 1 pulku specjalnym,szkolka zejscie na kompanie bojowe,nauczylo mnie szacunku do munduru,ale co teraz jesli nawet posiadam mundur,z flaga polski na rekawach,to co znaczy to ze niemam szacunku do niego?znaczy co ze mam sie wstydzic swojego pochodzenia?w razie w mam co wlozyc na dupe,a nie jak teraz co w nie ktorych jednostkach zolnierze zawodowi(pseudo zawodowi 12 lat)smiech na sali.mniejsza z tym musza czekac za mundurami czy to galowymi ,czy polowymi bo na jednostce sortow nie ma,albo kupywania przylepca z nazwiskiem,wiem to z autopsji .ilu zolnierzy jest naprawde z powolania?garstka.wiekszosc poszla tylko po to zeby porobic specjalizacje ,prawa jazdy uprawnienia roznego typu,na nasz koszt.a potem mundur zrzucili,gdzie ta godnosc dla munduru? wszystko kasa,i ja bedac rezerwista noszac nawet mundur polowy,nie czuje sie zebym nie byl godny go nosic.mam szacunek do flagi godla,to co wszystkie koszulki na surge polonia z godlem,powinny byc zakazane?sam MON nie szanuje munduru zolnierza polskiego.ale pozdrawiam kolegow ktorzy sluza w jwk ,POZDRAWIAM RUMUN
90-66-1B-13
~StiL
1433782680
Jako Polak mieszkający w innym kraju i "bawiący się" w airsoft załatwiłem sobie mundur w wz93. Szanuję Cię bardzo Burza i całe JWK, dlatego mam w planach robić swój sprzęt na wzór 4101. Bez stopni wojskowych oczywiście ale chciałbym mieć na ramieniu odznakę batalionu "Miotła" którego używa ZB A. Jeśli ktoś chce mi powiedzieć że to brak szacunku to niech spojrzy najpierw na odznaki Miotły, Zośki, no.10 Commando, Parasola i kotwic na ramionach JWK. Czy ich powody do noszenia symboli są tak odmienne od moich? Wiele razy kolesie mnie pytali co to za camo albo mundur i z dumą odpowiadałem że Polski, z dumą też będę opowiadał o Waszych tradycjach, akcjach AK i operacji Sledgehammer. Czy to takie złe? Czy to w jakiś sposób godzi w jednostkę?
28-45-0C-4A
~jan
1433776800
Kiedyś byli żołnierze i mieli mundury dziś mamy operatorów i ich uniformy, odzież ochronną więc nie ma co się dziwić, że inni operatorzy łopaty traktora również kcą korzystać z takowej wysokiej klasy odzieży roboczej. Nie widzę "profanacji mundurów wyjściowych i galowych bo te może jednak bardziej kojarzą się ze starym wizerunkiem żołnierza a nie z nowoczesnym operatorem beryla.
B9-D1-0F-01
~Ha
1433759640
Obawiam się, że ten szacunek do munduru w przypadku żołnierzy, o uczniach klas wojskowych nie wspominając, nie jest szczególnie wielki. Dość powiedzieć, że przecież rolnicy i budowlańcy gdzieś swoje "stroje robocze" nabywają. Gdzie? Ano w dużej mierze od żołnierzy. Już widzę co by się działo, gdyby Policja czy ŻW zaczęły konsekwentniej ścigać posiadaczy mmundurów. Dostałoby się po łapach pewnie akurat tym którzy noszą mundury z szacunkiem - harcerzom, członkom organizacji paramilitarnych. Walka z noszeniem mundurów przez różnego typu zielone ludziki będzie skuteczna tylko przez uszczelnienie systemu dystrybucji mundurów. Osobną sprawą jest w ogóle rola munduru polowego. Być może właśnie należy zmienić podejście i uznać go de facto za strój roboczy na wzór choćby Holendrów czy Francuzów.
62-A4-8F-07
~mic
1433755800
To jest kwestia podejścia. Amerykanie ze swojego patriotyzmu zrobili towar: w amerykańską flagę można kupić nawet gacie. Mimo tego ten pop-patriotyzm stał się powszechny - powiedzenie, że Stany Zjednoczone nie są najwspanialszym państwem na świecie jest tam odbierane jak świętokradztwo i największe kłamstwo. My najchętniej zamknęlibyśmy każdego kto nosi nosi polski mundur - niech lata w amerykańskim, albo niemieckim. Dobrze, że skończyło się już prześladowanie za wieszanie flagi w dni inne niż święta państwowe. No bo kto to myślał, żeby flagą posługiwał się jakiś obywatel i to nie podczas nudnej akademii. A patriotyzm na poziomie zero.
BC-16-83-DD
~Picasso
1433695620
Taa .... Klasy mundurowe.... Jestem Harcerzem i zarazem uczniem w klasie Wojskowej i wiem jak wygląda szacunek do munduru u harcerz ( dbają o niego, pilnują czystości i schludności ) A klasy wojskowej ( gdzie o mundurze pamiętają tylko matki )
E7-2C-67-FE
~John Wayne
1433688480
Zgodnie z polskim prawem mundur wojskowy oraz wszystkie jego elementy może nosić jedynie osoba uprawniona czyli żołnierz na noszenie elementów ubioru wojskowego innych państw trzeba mieć zgodę z ambasad tych że państw W praktyce nikt tego nie egzekwuje ale jest taki zapis
D2-43-38-33
~felo0000
1433680800
Klasy mundurowe nauczone szacunku do munduru? hehe, dobry żart. Pomijając ten fakt, myślę że nie ma nic złego w noszeniu munduru przez cywilów, pod warunkiem że nie noszą na nich żadnych dystynkcji czy obszyć. Powód jest prosty - są to relatywnie wytrzymałe i funkcjonalne ubrania, w stosunkowo niskiej cenie. Poza tym szacunek należy się właśnie dystynkcjom, i tym co oznaczają, a nie kawałkowi materiału we wzorze pantera. Uważam, że wiele osób właśnie temu nosi te ciuchy. Właśnie ze względu na stosunek funkcjonalności i jakości do ceny, a nie przez chęć upodobnienia się, czy robienia na złość WP.
5D-9F-6D-36
~burza
1433677920
Do uro - szalik przeciwpyłowy zakup z równoważnika przed misją, ubranie kombinezon zgodny z tabelą należności dla żołnierzy JW 4101. Dziękuję za pozytywne,neutralne,negatywne komentarze. Ponadto niektórym z Państwa dziękuję za gotowe tematy do następnych komentarzy. Pozdrawiam"burza"
C6-AB-8E-FE
~WSW
1433671320
Burza, mówiłem to już wielokrotnie, również na forum rodzącej się FOP, złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Gadanie, pisanie niestety nic nie wniesie...czas działać. Stać Cię na to?
E0-86-FA-36
~WP 1939
1433660220
po prostu zamiast wspierać rodzime produkcje i kupować nie obszyte sorty nasze będą sprzedawały się US lub BDW
75-90-F8-5C
~fuzzi
1433656500
Nie zgodzę się z Panem. Co innego mundur galowy z dystynkcjami itp. a co innego mundur polowy pozbawiony tychże. Nie przesadzajmy z tym szacunkiem do wszystkiego bo popadniemy w paranoję. Jakoś Niemcy nie widzą problemu w sprzedawaniu swojego umundurowania polowego na rynek cywilny i nie jest ono przed sprzedażą pozbawiane flag, pagonów, czy naszywek. Nie ujmuje to w niczym sile ich armii i pomaga się pozbyć kilkunastu ton zużytego umundurowania, które jest jeszcze w całkiem niezłym stanie i może służyć cywilom przez wiele lat. Mundury są bardzo wygodne i funkcjonalne i dlatego są tak chętnie noszone w pracy. Co w tym złego ? Dla mnie osobiście takie podejście, jakie Pan reprezentuje trąci o fetyszyzm (sorry, ale tak to odebrałem) . Rozumiem szacunek do Flagi Państwowej , Godła , Hymnu. Ale z tym umundurowaniem to lekka przesada.
4A-95-33-D2
~Janek
1433627640
Jak dla mnie - podstawą jest to, że każdy, kto nie pełni służby wojskowej, a pokazał się w mundurze z flagą lub innymi oznaczeniami, powinien być karany. Żeby nie było np. takich sytuacji: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/s720x720/11219639_10205657315205840_3464362045940867186_n.jpg?oh=2617ba17f6b3b03ea58d99e9204faee7&oe=55EBCC2E . Jeśli chodzi o mundur bez oznaczeń... hmm... z jednej strony używanie go przez rolników, rybaków, myśliwych, budowlańców itp pokazuje w pewnym stopniu szacunek bo oznacza, że uważają to za trwały i dobry wyrób. Chociaż i tak mi nie gra i byłbym za tym, żeby ograniczyć taką możliwość. Osobną sprawą są jeszcze, wspomniane przez innych komentujących, ciuchy z tkaniny w kamuflażu wz. 93, ale o kroju innym niż ustalony w MON. Czy takie, według Pana, powinny być dozwolone?
02-C4-68-8D
~Nevada666
1433622360
Jeżeli robotnik usunie z munduru oznaczenia to niech sobie w nim chodzi, bo to oznaczeniom należy się szacunek, nie Kurtce czy spodniom w kamuflażu pantera leśna. Nie szanujemy ubrań w kamuflażu WZ 93 tylko Mundur czyli ubranie odpowiednio obszyte i oznaczone wg. regulaminów. Strzelec ZS S.Rejman
C8-D5-47-65
~jackgiers
1433620560
Ustawa z 2005r o umundurowaniu żołnierzy zabrania chodzenia w mundurze wz.93 jego części (górnej) bez usunięcia emblematów, dopuszcza się chodzenie członków organizacji proobronnych, które zawarły porozumienie z MON. Wszyscy pozostali czynią to bezprawnie za co grozi kara ustawowa 1000 zł. Ja zawsze zwracam uwagę Robociarzom i czasami się z nimi muszę awanturować, ale takie jest moje motto, aby szacunek był dla munduru WP, taki jak dla munduru Strażaka, Policjanta, Strażnika Granicznego i Więziennego itd. Sam jako młody chłopak 32 lata temu dostałem nauczkę, zostałem rozebrany przez ZOMO na Placu Zamkowym w Wa-wie z bechatki oficerskiej przy -30*C.
7C-4D-D2-90
~Sokolnik
1433618580
Jestem ornitologiem i sokolnikiem podczas realizacji swojej pasji noszę mundur polowy gdyż uważam że nie ma lepszych ubrań w tak niskiej cenie bądź nawet za darmo do pracy w lesie czy na łąkach ale absolutnie się zgadzam z tym że mundur z flagą polski u przeciętnego osiedlowego menela to lekka przesada.
E7-4C-36-E0
~mjr poż
1433617800
zgadzam się i popieram
F3-35-AB-01
~szejk
1433614560
Litości... Jednak Polak to mentalny niewolnik...
EE-EA-1A-7B
~cziro
1433602020
Jak airsoftowiec moze mowic o szacunku do munduru?! Sam jestem czlonkiem Zwiazku Strzeleckiego gdzie poszanowanie do munduru jest "wbijane" do glowy. Zwykly rolnik czy budowlaniec mize miec pojecie o szacunku munduru i polskiej flagi noszonej na jego ramieniu co on prezentuje?! Ja sie pytam co? Chcecie cos wiedziec o tym to wstapcie do takiej organizacji poznacie co to dyscyplina i szacunek
E5-CF-DC-93
~Krzysztof
1433600580
Aaaa to ciekawe :) Bo wydaj mi się że to samo wojsko na kanwie wysprzedawania wszystkiego co miało , pierwsze wypuściło na rynek cywilny wojskowe ciuszki. Co więcej , wysprzedało swoje bazy, magazyny materiałowe, poligony i aż strach powiedzieć - nawet czołgi do cywila poszły :) Z całym szacunkiem, prosze sie nie ośmieszać. Pamiętam czasy jak trepy z WSW latały i ściągały dzieciakom kostki z pleców , albo bechatki - po to żeby je za rogiem komuś innemu sprzedać za flaszkę. Szacunek do munduru sprzedaliście już dawno temu razem z reszta uzbrojenia. Machanie choragiewką i bajanie o wojnach hybrydowych może być dobre dla wystraszonych japiszonów. Jakos Pana nie martwi że w prywatnych rękach jest połowa waszego wyposażenia z niedawnych lat? Zresztą w dobie otwartych granic mogę sobie kupic dowolny mundur z całego świata. Żaden problem. Po prostu zmieniły sie czasy i ciężko będzie wrócić do centralnego ogarnięcia sprawy. Pomijam również aspekt szycia wzorów zbliżonych do wojskowych przez prywatne szwalnie. Nawet materiał o wzorze regulaminowym mozna kupic na metry - więc jak by Pan planował nagle ,,wyprostowanie" sprawy?
E5-A3-06-29
~Jolo
1433599140
Odznaczenia, Pagony, Naszywki są ... powinny być chronione... a ubiór jak każdy inny... No chyba że... - Dresy tylko dla reprezentantów Polski - Skóry i Jeansy tylko dla Metalowców - Garnitury tylko dla klas wyższych nie wiem... - Fraki dla pianistów - Kitle tylko dla lekarzy i aptekarzy - Stringi tylko dla hydraulików - Minispódniczki, głębokie dekolty i rajstopy tylko dla Prostytutek... i wtedy mamy ładne i przejrzyste społeczeństwo :) ... tylko w czym dyktator... aaa tak MUNDUR ;)
42-71-32-48
~Yasioo
1433599140
Jeśli zakazywać to także w szkołach ponieważ nie raz widziałem mieszanie munduru z cywilkami. Żołnierz był by za to karany.
D2-12-54-91
~Cadogan
1433598240
Bez przesady... Co prawda mi też jako airsoftowca przeszkadza traktowanie munduru jak szmaty, podczas gdy ja swój ekwipunek traktuję z należytą mu uwagą (w końcu ASG w poważniejszym wydaniu ma trochę wspólnego z rekonstrukcją, etc. i jego wygląd wiele mówi o stosunku samego gracza do wszystkiego), jednakże bez przesady... Sam mundur, z odprutą flagą itp. jest tylko bluzą z kamuflażem... Rzecz ma się inaczej, gdy ludzie nie odpruwają flag i stopni (sam widziałem punka w WZ93 z flagami i st. szeregowym na pagonach, kuriozum), ale to jest kwestia tego, że ludzi trzeba nauczyć pewnych rzeczy, bo ich nie znają...
1A-A7-C2-CB
~uro
1433590680
Jak widać na obrazku powyżej Pan major również nie szanuje munduru. Co to za dziwna czapeczka/ Niby w rezerwie a wdzianko zdaje się polowe.
F2-FB-F0-BD
~Łukasz
1433588880
Szokiem jakiego doznałem pewnego dnia, było znalezienie na sklepowej półce w bardzo znanym sklepie budowlanym w Naszym Kraju, ubrania roboczego w ... wz. 93. Ot taki komplecik kurtki i spodni na szelkach. Nawet jeśli miał inny krój, czy różnice w kolorystyce i wzorze kolorów, to pwinno się tego zabronić. Gdybym zobaczył kogoś ubranego w ten zestaw był bym święcie przekonany, że to Żołnierz Wojska Polskiego. :(
5E-EB-B8-2C
~Kon
1433587500
Moim zdaniem artykuł dość nietrafiony, bo większość z nas korzysta z mundurów polowych z przyczyn materialnych. Nie ma w tym fanaberii ani mody (choć pewnie i takie przypadki się znajdą), tylko potrzeba. To może boleć wojskowych, ale często mundur polowy to jedyna w miarę trwała odzież robocza, na którą mogę sobie pozwolić. Jak ktoś zacznie sprzedawać ubiór podobnej jakości i w podobnych cenach jak AMW, problem sam zniknie. Tego jednak raczej nieprędko doczekamy, bo każdy inny producent chce z nas wydusić tyle grosza, ile się da.
4C-6A-9A-91
~Piotrek7023
1433587260
sam nosze mundur polowy lubie to wychowany bylem w sumie prawie w wojsku moja rodzina ma tradycje wojskowe ale to jest prawda ze szacunek dla munduru sie nalezy i powinien byc.Nie wszyscy wojskowi szanuja ten mundur a wielu cywili ma wiekszy szacunek dla nigo niz sie moze wydawac.
E4-91-F9-4E
~Noris
1433586360
Świetny artykuł. Zgadzam wię w 100% .Mundur nie jest dla każdego
FA-0E-43-A6
~recak111
1433586240
Są noszone głównie ze względu na niską cene (za 40 zł mozna kupić komplet), i dobrą jakość. Ale równie dobrze można kupić mundur niemiecki, czy innego kraju. Ja osobiście nosze tyko na ryby.
E9-C5-74-9D
~slec21
1433586060
Zakazać wszystkiego, niech nie będzie niczego... Ludzie noszą mundury, ale bez emblematów. Więc jak dla mnie nie urąga to żadnej "czci". Ciuch to ciuch i tyle, dopóki nie ma oznaczeń moim zdaniem powinien móc go nosić każdy. Co innego mundur oznakowany (z emblematami i godłem)
E3-CD-8D-CA
~Krystian
1433585700
Zgadzam się w 100% co do tego artykułu. Prawdą jest, że żołnierze szanują mundur, a reszta która te mundury posiada nie wie nic o szacunku do munduru Wojska Polskiego.
F1-E4-51-4B
~miły
1433584620
Ale komu, ta AMW wyprzedaje? Starym wojskowym, byłym podoficerom i oficerom. Skoro jest na emeryturze to tak właśnie sobie dorabia. Bo oczywiście za mało jest mu emerytury. Więc jaki szacunek dla munduru mają byli wojskowi?! Co, skoro nie jest już żołnierzem w służbie czynnej to nie musi go szanować? Tacy właśnie ludzie są żałośni!!
60-9C-A9-77
~wawkerus
1433581920
Świetny artykuł.Niestety teraz brak szacunku do munduru i wychodzi szydło z worka, jakieś przebierańce, szkoły o profilu wojskowym a berety noszone jak słynny zulugula :( Jak ktoś chce nosić mundur napierw niech zostanie nauczony szacunku do niego.
EB-F5-20-CF
~wawkerus
1433581860
Świetny artykuł.Niestety teraz brak szacunku do munduru i wychodzi szydło z worka, jakieś przebierańce, szkoły o profilu wojskowym a berety noszone jak słynny zulugula :( Jak ktoś chce nosić mundur napierw niech zostanie nauczony szacunku do niego.
EB-F5-20-CF
~85
1433581380
Używaniu mundurow jako ubran roboczych winne jest samo wojsko a dokładniej AMW która wyprzedaje zbedne mundury które potem trafiają na bazary
81-A2-2E-0D

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO