moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent z wizytą na Ukrainie

Rozmowy z prezydentem Petro Poroszenką, wystąpienie przed ukraińskim parlamentem, uroczystości na cmentarzu wojennym w Bykowni – to zaledwie część programu rozpoczynającej się dziś wizyty Bronisława Komorowskiego na Ukrainie. Dla prezydenta Polski będzie to ostatnia zagraniczna podróż przed wyborami.

– Ta wizyta na pewno ma wymiar symboliczny. Stanowi zwieńczenie wysiłków, które mają zmierzać do zacieśniania kontaktów z Ukrainą – uważa Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej.

Bronisław Komorowski pozostanie na Ukrainie przez dwa dni. Wizytę rozpocznie od spotkania z prezydentem Petro Poroszenką. Rozmowy mają dotyczyć głównie spraw bezpieczeństwa, współpracy pomiędzy obydwoma krajami, a także reform prowadzonych przez ukraińskie władze.

W czwartek Komorowski spotka się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem, a potem z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Jako pierwszy polski prezydent w historii będzie też przemawiał przed ukraińskim parlamentem.

Komorowski wspólnie z Poroszenką weźmie też udział w uroczystościach ku czci ofiar zbrodni katyńskiej, które spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Według historyków w lasach pod Kijowem zostało pochowanych 3,5 tysiąca Polaków pomordowanych wiosną 1940 roku. Na obchody łącznie przyjedzie z Polski kilkaset osób – przedstawiciele rodzin katyńskich, harcerze, żołnierze, będą też reprezentanci miejscowej Polonii.

Bykownia to dziś największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Prócz Polaków, spoczywają tam też ukraińskie ofiary Wielkiego Terroru z lat 30. ubiegłego wieku. Łącznie – od 100 do 120 tysięcy osób.

Czego można oczekiwać po wizycie? – Trudno spodziewać się, że przyniesie ona jakieś przełomowe rozstrzygnięcia w stosunkach polsko-ukraińskich. Niemniej jej znaczenie jest bardzo duże – podkreśla gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej, a dziś doradca szefa MON. – Ukraińcy z ogromną wrażliwością podchodzą do wszelkich wizyt polskich polityków, tym bardziej, jeśli są to wizyty tak wysokiego szczebla. Sądzę, że Kijów właśnie dostaje kolejny sygnał: „pamiętamy o was, jesteście dla nas ważni” – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Onyszkiewicz. – To znak, że Ukraina pozostaje w centrum naszej uwagi, że nadal będziemy wspierać jej dążenia do Europy – podkreśla były szef MON. – Dobrze, aby Ukraińcy mieli pewność, że niezależnie od rozstrzygnięć, które przyniosą wybory, zrobimy wszystko, by nasze stosunki układały się dobrze – dodaje. Onyszkiewicz przypomina, że zwracający się ku Zachodowi Kijów ma do pokonania znacznie dłuższą i trudniejszą drogę niż Polska z końca lat 80. – Ukraińskie władze próbują reformować kraj, jednocześnie zmagając się z de facto rosyjską agresją. Bez konkretnego, wymiernego wsparcia ze strony Europy po prostu sobie nie poradzą – zaznacza Janusz Onyszkiewicz.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wojciech Grzędziński/prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Marek Wien
1428558360
bynajmniej nie dla szarych Polaków a dla elit które posiadają majątki i jest co bronić.... Glupie skomlenie. Nie pytaj co moze Polska dla Ciebie zrobic, lecz co mozesz Ty dla Polski zrobic... z powazaniem
6C-BE-A5-76
~ja
1428500160
Jaki prezydent wygładzony, ładniuni! Jednak i tak na niego nie zagłosuję bo nic dla Polaków nie zrobił. Jedyne co mi się podoba w jego postępowaniu to decyzja o modernizowaniu armii i bynajmniej nie dla szarych Polaków a dla elit które posiadają majątki i jest co bronić.
B1-96-76-4B

Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
 
W jedynym słusznym kierunku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Afganistan. Czas wracać do domu
Time for Miecznik
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Będzie ustawa o obronie
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Emerytura wypłacana w … karmie
Kraby dla podhalańczyków
103 lata Sztabu Generalnego
Ogień na alpejskich szczytach
Wilk na poligonie
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Dron dla hydrografów
Napięta sytuacja na granicy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wybierz się na wojskowe studia
Będą podwyżki dla żołnierzy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Sportowiec roku
Szef MON odwiedził USA
Kobiety a pokój
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Course on Diplomacy
AZOR – podwodny specjalista
Saper robi przejście
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Raki dla podhalańczyków
Zbrodnia bez kary
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
KFOR: wyższy stopień gotowości
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szczury Torbuku
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ciemne strony Facebooka
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze bez testów z WF-u
Inwestycje Stoczni Wojennej
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
BohaterONy 2021 wręczone!
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Święto sportowców w mundurach
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze poszkodowani na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO