moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczna Polska. Główne zadanie rządu

Silna armia to fundament bezpieczeństwa – mówiła premier Ewa Kopacz podczas konferencji podsumowującej pół roku działania jej rządu. Wśród zrealizowanych zapowiedzi premier wymieniła opracowanie ustawy podnoszącej wydatki na obronność do 2 proc. PKB, przyjęcie planu wzmacniania bezpieczeństwa kraju i otwarcie Centrum Weterana.


Film: KPRM

– Ponad połowa tego, co zadeklarowałam w exposé, zostało już zrealizowane – zapewniała dziś premier Ewa Kopacz. Pół roku temu szefowa rządu wygłosiła w Sejmie exposé, w którym przedstawiała najważniejsze cele swojego gabinetu. Wśród priorytetów wymieniła kwestie dotyczące bezpieczeństwa Polski. Najważniejszą sprawą było zwiększenie poziomu wydatków na obronność z 1,95 proc. do 2 proc. PKB. Projekt ustawy wprowadzającej nowe zasady finansowania armii został opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, następnie przyjęty przez rząd i przesłany do parlamentu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone jeszcze przed wakacjami. Ustawa zacznie obowiązywać od przyszłego roku. W praktyce oznacza to, że do budżetu MON trafi dodatkowe 800 mln zł. – Dzięki temu w 2016 roku będziemy mieli największy w historii Polski budżet obronny – podkreśla Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej Komisji Obrony.

Premier Kopacz podkreśliła, że przez minione pół roku został przyjęty niezwykle istotny dla obronności Polski plan wzmacniania bezpieczeństwa kraju. W sposób kompleksowy opisuje on zagadnienia dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa państwa, jednak szczegóły nie są znane, gdyż dokument jest tajny. Premier dodała, że Polska zaangażowała się także na forum międzynarodowym w zapewnienie bezpieczeństwa Europy m.in. poprzez zwiększenie obecności wojsk NATO w naszym regionie. Wspomniała także o polskich staraniach w budowaniu europejskiej solidarności na rzecz Ukrainy. – Dzięki naszej konsekwencji i działaniom udało się zachować jedność państw Zachodu w sprawie konfliktu na Ukrainie – podkreślała premier.


Poseł Cezary Tomczyk zauważa, że premier Ewa Kopacz w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa realizuje więcej niż zapowiadała w exposé. – Mam tu na myśli chociażby organizację na szeroką skalę ćwiczeń rezerwistów. W ostatnich miesiącach dostrzeżono też rolę i znaczenie organizacji proobronnych działających w Polsce – wymienia poseł.

Podobnego zdania jest Bożena Sławiak (PO) z sejmowej Komisji Obrony. – Rząd jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa państwa. Widać to na przykładzie liczby ćwiczeń polskiego wojska z żołnierzami NATO. Rok 2015 będzie pod tym względem rekordowy. To pokazuje, że możemy liczyć na wsparcie sojuszników – mówi poseł Bożena Sławiak. Dodaje, że dzięki decyzji MON możliwe będzie organizowanie szkoleń wojskowych dla ochotników z cywila.

Co jeszcze zostało zrealizowane? Pół roku temu premier zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 39 mln zł dla żołnierzy z najdłuższym stażem. W ten sposób rząd chce premiować dłuższy okres służby oficerów i podoficerów. Na początku roku resort obrony przyjął rozporządzenie w tej sprawie.

W grudniu ubiegłego roku premier Kopacz otworzyła Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Jesteśmy z was dumni. Służycie Polsce, ale tak naprawdę służycie wolnemu światu, światu, dla którego takie wartości jak godność, prawa człowieka, wolność i suwerenność są warte poświęcenia, niekiedy najwyższego – mówiła wówczas premier. Szefowa rządu podkreślała, że profesjonalizm uczestników misji wystawia jak najlepsze świadectwo polskiemu wojsku i naszemu krajowi.

JT

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~gosc
1427805180
Czy jakże szanowna pani premier dąży do wojny czy o co jej chodzi z tą bezpieczną Polską?;] Żadne konkrety nie są podane bo takich brak a program modernizacji ciągnie się i wszystko odkładane na później. Mam nadzieje że Polacy zmądrzeli i nie zagłosują kolejny raz na PO!
4F-E4-DC-8D

Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Współpraca i wspólna pamięć
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Przeprawa przez Narew
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Zbrodnia w Zakroczymiu
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Emerytura wypłacana w … karmie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Szef MON-u w Forcie Sill
Duch Invictus jest, czas na formę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Ogień na alpejskich szczytach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Test mobilności 12 Dywizji
W jedynym słusznym kierunku
Na granicy stratosfery
Polityka nie znosi próżni
Course on Diplomacy
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ostatnie dni kampanii 1939
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dołącz do sportowców w mundurach!
Ziemia z misji na pamiątkę
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Więcej żołnierzy na granicy
Polsko-tureckie obrady
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Legia Akademicka po raz piąty
Ciemne strony Facebooka
Advantages of Efficient Organization
Żołnierze bez testów z WF-u
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Strzelec do zadań specjalnych
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Szef MON odwiedził USA
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO