Od kilku dni Wojskowe Komendy Uzupełnień przyjmują zgłoszenia od chętnych do udziału w wojskowym szkoleniu. Szanse na założenie munduru mają osoby, które nigdy nie były w wojsku, ale też ci, którzy służbę mają już za sobą. W ciągu trzech dni zapisało się ponad tysiąc osób. 60 procent z nich to żołnierze rezerwy.
– Trzeba szkolić rezerwy, ale najpierw trzeba wiedzieć, ilu jest ochotników. Stąd pomysł zapisów – powiedział gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych, na spotkaniu w Sztabie Generalnym.
Wojskowe Komendy Uzupełnień w całym kraju przyjmują zgłoszenia od 1 marca. Wojsko stawia jednak ochotnikom kilka warunków: muszą to być osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, niekarane, z polskim obywatelstwem, co najmniej 18-letnie, z minimum gimnazjalnym wykształceniem. Nie jest ważna płeć ochotników. Oferta wojska skierowana jest przede wszystkim do ochotników w wieku 18–50 lat, którzy jak dotąd nie mieli do czynienia z armią. Założenie munduru będzie dla nich szansą na zdobycie nowych umiejętności, na przykład strzeleckich, z podstaw topografii czy tych z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Film: MON
Ale na ćwiczenia do wojska mogą się też zgłaszać ci, którzy służbę wojskową mają już za sobą, a teraz chcieliby wziąć udział w ćwiczeniach rezerwy. Dzięki temu będą mogli oni utrzymać zdolności bojowe i podnieść wojskowe kwalifikacje. – Jak dotąd, w ciągu trzech dni, do WKU w całej Polsce było ponad 1000 zgłoszeń, 60 procent z nich stanowią właśnie rezerwiści – mówił gen. bryg. Krzysztof Domżalski, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P-1 Sztabu Generalnego WP.
Gen. Pacek dodał, że gdy znana będzie skala zainteresowania obywateli, wtedy armia będzie mogła przygotować szczegóły projektu szkoleniowego, w tym odpowiednie zaplecze i programy szkoleń.
Już jutro w Polskę ruszą specjaliści ze Sztabu Generalnego. Pojawią się w każdym z 16 województw. Tam w Wojskowych Komendach Uzupełnień będą z bliska przyglądać się zainteresowaniu ochotników i dzielić się wiedzą z przedstawicielami wojskowej administracji terenowej.
Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt (w przypadku szeregowych) lub sześćdziesiąt lat (podoficerowie i oficerowie). Obowiązkowi temu nie podlegają ci, którzy zostali uznani ze względów zdrowotnych za trwale niezdolnych do służby. Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega m.in. na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Od 2013 roku są one dla rezerwistów obowiązkowe.
Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON
komentarze