moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afganistan: wojna czy pokój?

Obaj politycy rywalizujący w II turze (Aszraf Ghani i Abdullah Abdullah) mają zbliżone poglądy – są umiarkowani, prozachodni i opowiadają się za obecnością w Afganistanie 10 tysięcy żołnierzy NATO po zakończeniu misji ISAF w 2014 roku. Tak więc to, kto ostatecznie okaże się zwycięzcą wyborów prezydenckich, ma mniejsze znaczenie dla współpracy Afganistanu z Zachodem – uważa Wojciech Jagielski, dziennikarz PAP, autor książki o Afganistanie „Modlitwa o deszcz”.  

Na ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Afganistanie musimy jeszcze trochę poczekać. Wprawdzie pojawiła się informacja, że II turę wygrał Aszraf Ghani, jednak są to wstępne dane. Mogą się one zmienić po przeliczeniu wszystkich głosów i sprawdzeniu zgłoszonych nieprawidłowości.

Ale wyłonienie zwycięzcy wyborów i tak nie będzie miało znaczenia dla relacji Afganistanu z NATO czy USA. Obaj politycy rywalizujący w II turze (Aszraf Ghani i Abdullah Abdullah) mają zbliżone poglądy – są umiarkowani, prozachodni i opowiadają się za podpisaniem zgody na obecność w Afganistanie 10 tysięcy żołnierzy NATO po zakończeniu misji ISAF w 2014 roku.

Wynik wyborów i to, czy zostaną one uznane przez obu ubiegających się o stanowisko prezydenta polityków, będzie miał znaczenie przede wszystkim dla rozwoju sytuacji wewnętrznej Afganistanu. Dlatego dziś podstawowym pytaniem jest to, czy prezydent zostanie wyłoniony i zaprzysiężony w sposób pokojowy. Jeśli nie, to rywalizacja polityczna może się skończyć konfliktem etnicznym. Jeden z kandydatów – Abdullah wywodzi się z rodziny tadżycko-pasztuńskiej, ale postrzegany jest jako reprezentant Tadżyków, którzy stanowią około 1/3 mieszkańców Afganistanu. Z kolei Ghani to Pasztun, przy czym nie jest on uznawany przez wszystkich Pasztunów.

Jeśli więc przekazanie władzy wywoła spory, to przełożą się one na podziały etniczne i religijne. Historia Afganistanu pokazuje, że w takich przypadkach kończyło się na wojnie domowej. Jeśli ten scenariusz się powtórzy, dojdzie do wycofania wojsk NATO z Afganistanu. W konsekwencji kraj pogrąży się w krwawej wojnie wewnętrznej.  

Według wstępnych szacunków w II turze głosowało 8 mln osób, czyli o 2 mln więcej niż podczas I tury wyborów. Abdullah utrzymuje, że to efekt nieprawidłowości. Oczywiście fałszerstwa są możliwe, ale warto zwrócić uwagę na to, jak Ghani mobilizował swoich zwolenników. Zadbał on o to, by do wyborów poszło jak najwięcej Pasztunów. Lokalni liderzy zawierali nawet jedno- czy dwudniowe rozejmy z talibami, tak by nie dochodziło do ataków na lokale wyborcze. Dzięki temu frekwencja była wyższa. Pytaniem jest, czy Abdullah niewystarczająco zmobilizował swoich zwolenników, a może zgubiła go zbytnia pewność siebie, może uznał, że zwycięstwo ma już w kieszeni?

Nie sądzę, by stosunkowo wysoka frekwencja była dowodem na demokratyzację Afganistanu. Po 13 latach obecności wojsk zachodnich w tym kraju Afganistan jest jeszcze bardziej podzielony. Jeśli prawdą są doniesienia, że do wyborów poszli głównie mieszkańcy miast i młodzi ludzie, a mieszkańcy wsi zostali w domach, to jest to jedynie świadectwem głębokich podziałów wśród Afgańczyków. Beneficjentami pomocy płynącej z Zachodu są właśnie mieszkańcy miast i młodzi. Wieś na tym skorzystała najmniej. I wśród nich frekwencja wyborcza jest najmniejsza.

Wojciech Jagielski
dziennikarz PAP, autor książki o Afganistanie „Modlitwa o deszcz”

dodaj komentarz

komentarze


Więcej polskiego trotylu dla USA
 
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Apache’e na horyzoncie
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Gra o kapitulację
Pracowity dyżur Typhoonów
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
DriX – towarzysz okrętu
Pegaz nad Europą
Podniebne wsparcie sojuszników
Gdy sekundy decydują o życiu
Koniec wojny, którego nie znamy
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Obierki z błotem
Czołgi końca wojny
Nowy prezes PGZ-etu
Więcej na mieszkanie za granicą
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Podniebny Pegaz
Pierwsza misja Gripenów
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Wiedza na trudne czasy
Henry Szymanski na tropie prawdy
Mamy pierwszych pilotów F-35
Początek „Burzy”
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Ukwiał z Gdańska
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Walka pod napięciem
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Wspólna wola obrony
Składy wysokiego ryzyka
Ogień z nabrzeża
Sport kształtuje mentalność
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Ustawa bliżej żołnierzy
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Misja PKW „Olimp” doceniona
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Nowa siła uderzeniowa
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Konstytucja – fundament dla pokoleń
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Rodzina na wagę złota
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Pod siatką o medale mistrzostw WP
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na pomoc po katastrofie
Nasi czołgiści najlepsi
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Polskie F-16 w służbie NATO
Szabla hubalczyków
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Więcej amunicji do Rosomaków
Historyczna umowa z Francją
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO