moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie „Delty” prawie w komplecie

Mamy już w Inowrocławiu siedem z ośmiu śmigłowców AH-64D Apache, które w ramach leasingu dostarczane są do Wojska Polskiego – poinformował dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, terminowe dostawy maszyn dają gwarancję, że szkolenie polskich żołnierzy, pilotów i techników zostanie zrealizowane zgodnie z harmonogramem.

Dostawa kolejnego śmigłowca Apache do 56 Bazy Lotniczej to efekt umowy leasingowej o wartości 300 mln zł, która zakłada dostarczenie ośmiu używanych śmigłowców AH-64 w starszej wersji Delta. Pierwsze cztery wylądowały pod Inowrocławiem w czerwcu 2025 roku, a dwa kolejne kilka miesięcy później. „Delty” mają służyć pilotom i żołnierzom SIL (służba inżynieryjno-lotnicza) do 2028 roku, kiedy to do Polski mają zacząć docierać zamówione śmigłowce AH-64E.

Agencja Uzbrojenia zakupiła w sierpniu 2024 roku 96 takich maszyn, z dostawami przewidzianymi na lata 2028-2032. Poza najnowszymi Apache’ami Wojsko Polskie otrzyma także pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz kompleksowy zestaw środków bojowych i części zamiennych. W oczekiwaniu na dostawy AH-64E kolejni piloci i technicy przechodzą obowiązkowe szkolenia w USA, po których wracają do kraju i zdobywają doświadczenie na AH-64D pod nadzorem Amerykanów z TAFT (Technical Assistance Field Team).

– Śmigłowce, które dostaliśmy, są bardzo zbliżone do wersji Echo. Starsze wersje śmigłowców AH-64D posiadały inne silniki, przekładnię oraz wirnik, ale nasze AH-64D są w nowszej konfiguracji i silnik mamy taki sam jak w Echo. Dzięki temu osiągi śmigłowców, które posiadamy, niewiele się różnią od tych w najnowszym modelu – mówił mjr. pil. Mariusz Strzyżewski, dowódca eskadry śmigłowców AH-64 z 56 BLot. Różnica pomiędzy starszym a najnowszym modelem polega m.in. na zamontowanym radarze do wykrywania i śledzenia celów (Fire Control Radar – FCR). W Deltach jego zasięg to 8 km. FCR w polskich AH-64E ma oferować dwukrotnie większy zasięg. – To robi ogromną różnicę i daje nieporównywalne możliwości – dodał mjr. pil. Strzyżewski.

– Modernizacja Wojska Polskiego to nowe zdolności odstraszania i obrony. To gwarancja bezpiecznej i silnej Polski – podkreślił dzisiaj minister obrony narodowej po dostawie przedostatniej Delty. Wejście do służby Apache’ów stanowi epokową zmianę w zakresie wyposażenia lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Dzięki zawartemu kontraktowi Polska stanie się drugim, po Stanach Zjednoczonych, największym użytkownikiem AH-64 na świecie. Zakupowi floty AH-64E towarzyszą systemowe zmiany w Wojsku Polskim, obejmujące m.in. wprowadzenie nowego szkolenia podoficerów zawodowych na pilotów wojskowych śmigłowców. Wcześniej ta rola była zarezerwowana dla żołnierzy ze stopniem oficerskim. Podczas dwuletniego kursu w Lotniczej Akademii Wojskowej piloci będą ćwiczyć m.in. w Wielkiej Brytanii i USA.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: 56 BLot

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1768927440
Potrzebne jak okręty podwodne. Nie doleci do linii kontaktu, bo go wcześniej tanie drony zeżrą. Ukraina to nie Wenezuela..
9F-24-FD-BC

Kajakarze i judocy w medalowej formie
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Bez zmian w emeryturach
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Stała baza wojsk USA w Polsce
Akcja na jeziorze
Sonda dla Jastrzębia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polska szykuje się do produkcji Panter
Marsz gąsienicowych kolumn
Minister obrony RFN w Polsce
Królestwo pojazdów
Musztra i marsz ubezpieczony
AMW oferuje mieszkania
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Podróż w ciemność
Wsparcie ma znaczenie
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sojusz Madrytu i Warszawy
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Niebo bez dominacji
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Święto DGRSZ
Polski wkład w operację „Overlord”
Pancerny Poznań
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Orka tuż, tuż
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Śmierć w sercu Azji
Podchorążowie w dżungli
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zbrodnicza farsa
Zełenski traci Order Orła Białego?
Premier powołał nową wiceminister obrony
Przerzut Abramsów do Lublina
Krok w stronę pokoju
Koło zamachowe gospodarki
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Powietrzne cysterny dla Polski
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ważne decyzje w Brukseli
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Szermierze i pięściarki na podium
Mundur, medale i duma
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Kraków zaprosił weteranów
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Apetyt Smoka rośnie
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Ratunek na polu walki
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Sportowe jubileusze
At the Controls of F-35A Husarz
Równanie z „Iksem”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Umowa na pociski do Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO