moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zbierają na protezę dla Jakuba

Zorganizowali licytację obrazów i pamiątek, ktoś na nią przekazał koszulkę z podpisem Marcina Gortata, ktoś inny autografy znanych sportowców. Teraz żołnierze ze Świdwina planują kolejną aukcję. Wszystko po to, aby pomóc koledze – st. szer. Jakubowi Michalakowi. 22-latek w wypadku samochodowym stracił nogę, a jego rodziny nie stać na zakup kosztownej protezy.


St. szer. Jakub Michalak w wojsku służy od dwóch lat. Ostatnio pracował jako mechanik – kierowca w Zespole Przygotowania Pocisków Rakietowych w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Armia od dziecka była jego marzeniem. – Tu wiele się dzieje, człowiek cały czas się uczy nowych rzeczy. Chciałem się rozwijać, kształcić – mówił niedawno polsce-zbrojnej.pl. W marcu żołnierz uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Lekarze musieli amputować 22-latkowi lewą nogę powyżej kolana.

– Kuba jest teraz na rehabilitacji w szpitalu w Białogardzie, uczy się tam chodzić na protezie przejściowej. Dużo ćwiczy, ma ogromną determinację i lekarze są zdumieni jego postępami – mówi st. chor. sztab. Zbigniew Michalak, ojciec Jakuba, który też służy w wojsku jako pomocnik dowódcy do spraw podoficerów w 1 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Rodzina żołnierza chce mu kupić tzw. dynamiczną protezę. Dzięki niej będzie mógł w miarę normalnie funkcjonować, np. jeździć na rowerze. Jednak proteza kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a to suma, która przewyższa możliwości finansowe Michalaków. – Weźmiemy pożyczkę, bo tu bardzo ważny jest czas. Kuba jest zdeterminowany, chce jak najszybciej nauczyć się chodzić, nabrać pewności i wprawy w użytkowaniu protezy, a potem stanąć przed komisją lekarską i pokazać, że mimo utraty nogi wciąż może służyć – mówi ojciec żołnierza.

W akcję pomocy już kilka tygodni temu włączyli się nie tylko koledzy z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 21 Bazy, ale też Stowarzyszenie Przyjaciół Lotniska Wojskowego Świdwin. Na specjalne konto, utworzone przez Stowarzyszenie, można wpłacać pieniądze dla poszkodowanego żołnierza. – Czujemy wsparcie i bardzo się z niego cieszymy. Finansowo pomagają nam osoby indywidualne, ale przychodzą też wpłaty grupowe. Wszystkim w imieniu syna i własnym bardzo dziękuję – mówi st. chor. sztab. Michalak.


Z myślą o wsparciu Kuby kilka dni temu odbyła się też licytacja obrazów XV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego zorganizowanego przez klub 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Na aukcję wystawiono 10 obrazów, wszystkie tematycznie związane z lotnictwem i samolotem Su-22. Za największą kwotę – tysiąca złotych – został zlicytowany obraz „Na starcie” autorstwa Hanny Rosy ze Świdwina. Oprócz obrazów licytowano także podarowaną przez jednego z weteranów oryginalną koszulkę zespołu Washington Wizards z autografem Marcina Gortata. – Otrzymałem ją od Marcina, gdy byłem w USA, teraz postanowiłem przekazać ją na licytację – mówi chcący zachować anonimowość żołnierz.

Na aukcję wystawiono też podarowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji w Szczecinie bluzę z oznakami Misji Pokojowej w Kosowie oraz kartki z autografami sportowców: Łukasza Piszczka i Mameda Khalidova. – Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udało się zebrać w sumie ponad 5,5 tysiąca złotych. Zostaną one w całości wpłacone na konto Stowarzyszenia na pomoc i rehabilitację Jakuba – mówi mjr Wiesław Gasek, szef sekcji wychowawczej 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

W planach żołnierze mają kolejną licytację obrazów. Ma się odbyć we wrześniu podczas święta 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Osoby, które chcą wesprzeć Jakuba mogą wpłacać pieniądze na konto: Bank Ochrony Środowiska SA Odział w Koszalinie nr: 85 1540 1043 2104 8105 5267 0002 z dopiskiem „dla Jakuba”.

PG

autor zdjęć: 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego

dodaj komentarz

komentarze


„Ryś” z laserem
 
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Podróż po AWACS-ie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
WAM wraca po latach
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ratownicy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Honor weteranom misji!
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO