moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
A może nie tylko Owsiak?

Nie ukrywam, że obserwując dość jednostronne podejście mediów do kolejnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, początkowo nie zamierzałem zabierać publicznie głosu w sprawie tej charytatywnej akcji. Zmieniłem zdanie po przeczytaniu felietonu Magdaleny Rochnowskiej, dyrektora Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej, pt. „Jurek Owsiak może liczyć na wojsko”, opublikowanego na portalu polska-zbrojna.pl – pisze poseł Dariusz Seliga (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Pani Magda, opisując dzień wielkiej zbiórki w swojej (ale i mojej) uczelni, zwraca uwagę, że poza zbieraniem pieniędzy był to także dzień spontanicznej zabawy studentów, wykładowców i mieszkańców Rembertowa. Myślę, że to dobrze, jeżeli studenci i pracownicy uczelni potrafią łączyć zabawę z pożyteczną działalnością. Zgadzam się z Magdą Rochnowską, że to dobry sposób na wychowanie młodego pokolenia.

Pani Magda zapewnia, że Owsiak może liczyć i na Akademię Obrony, i na całe wojsko. Pan Jerzy powinien ucieszyć się z tego zapewnienia, bo jak wiadomo, wstępne wyniki finansowe Orkiestry były w tym roku niższe niż w roku ubiegłym. A za rok? Proponuję, żeby jednak dać równe szanse wszystkim, którzy zajmują się podobną pomocą jak Jerzy Owsiak. Nie dyskredytuję jego zamiarów i osiągnięć, ale chyba już wszyscy w Polsce zrozumieli, że z jednej strony mamy do czynienia ze szlachetnym celem oraz z liderem bardzo oryginalnym i przyciągającym tłumy. Ale z drugiej, wszystko dzięki jednoznacznemu poparciu władzy i mediów, bez których nie byłoby nawet 10 procent tego efektu.

W AON jest grupa entuzjastów zajmujących się działalnością charytatywną i to przez cały rok, a nie przez jeden dzień. Gdyby podczas ich zbiórek zagrzewał do licytacji sam prorektor ds. wojskowych, a po Akademii jeździły wówczas samochody rajdowe z kierowcami z pierwszych stron gazet, jak było to w dniu Orkiestry, to też pieniędzy byłoby znacznie więcej. Gdyby Owsiakowi zabrać telewizję, to wówczas okazałoby się, ile naprawdę warta jest ta akcja.

Wojsko jest widoczne podczas każdej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myślę, że to wypływa z autentycznej chęci pomocy drugiemu człowiekowi i za to każdemu żołnierzowi, który pochyla się nad losem człowieka w potrzebie, dziecka czy staruszka, należy się szacunek. Ale może lepiej byłoby, gdyby wojsko organizowało zbiórki na rzecz potrzebujących z własnych szeregów. Opisywany w mediach przypadek jednego z uczestników misji w Afganistanie, który stracił zdrowie podczas misji, a teraz prosi o znaczne wsparcie finansowe, nakazuje zastanowić się, czy wojsko nie powinno mieć własnej wojskowej orkiestry, która zbierałaby fundusze dla rannych, wdów i sierot po żołnierzach, którzy oddali życie podczas służby. Naprawdę warto o tym pomyśleć. Tylko czy wtedy uda się nakłonić kilka stacji telewizyjnych, aby cały program antenowy od rana do późnych godzin nocnych poświęcili właśnie na taki szczytny cel.

Dariusz Seliga
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
 
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Military Doctor 2021
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Cel: namierzyć okręt podwodny
Rozkaz: nie brać jeńców
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Afganistan. Czas wracać do domu
Umowa na Mieczniki podpisana
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nowe książeczki wojskowe
Żeglarki na kursie po medal
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Medalowy dzień Polaków!
Co ze sprawdzianem z WF?
NATO ćwiczy w Gruzji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Pół roku pod egidą ONZ
Powstanie było czymś niezwykłym
Course on Diplomacy
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Lecieć między graniami
Polak najlepszym podoficerem NATO
GROM, czyli gotowi ratować życie
Lider po amerykańsku
Psy (w) WOT
Poligon na miarę XXI wieku
Abramsy dla 1 Brygady
Javelin gwarantuje skuteczność
Kontyngent do zmiany
Afghanistan: Going Back Home
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rusza PKW Islandia
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
NATO Andersa
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Abrams – czołg niepokonany w walce
Świętuj razem z żołnierzami!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Raki dla 12 Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO