moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Cisi i skuteczni” w hołdzie powstańcom

Co łączy komandosów z JWK z Lublińca, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i kombatantów Armii Krajowej? Nietypowy projekt historyczny – „1944–2014”, zorganizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z jego elementów jest wydany w limitowanej edycji kalendarz poświęcony batalionom „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”.


Ten nietypowy kalendarz na 2014 rok jest pomostem łączącym nowoczesność z tradycją. Zdjęcia Michała Szlaga pokazują komandosa, jego sprzęt i umundurowanie oraz zestawiają go z żołnierzem o podobnej specjalności z okresu II wojny. Wyjątkiem jest zdjęcie z czerwca – przedstawiające 10-letnią Zosię, która wcieliła się w sanitariuszkę, oraz zdjęcie z sierpnia, na którym widzimy prof. Tytusa Karlikowskiego, żołnierza Batalionu „Zośka”, reprezentującego środowisko żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Jaki cel przyświecał twórcom projektu „1944–2014”? Inicjator pomysłu płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, podkreśla, że jest to przede wszystkim sposób na upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dodaje też, że kalendarz ma uwydatnić także fakt, że JWK jest spadkobiercą tradycji powstańczych batalionów Armii Krajowej.

– Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówi dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.

Płk Kukuła wyjaśnia, że w projekt, który ma łączyć pokolenia, zaangażowali się zarówno żyjący powstańcy, członkowie grup rekonstrukcyjnych, jak i operatorzy z Lublińca.

Z kolei Anna Roczkowska ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” dodaje: - Od kilku lat współpracujemy z żołnierzami JWK m.in. w dziedzinie upowszechnia wiedzy i historii Powstania Warszawskiego. Dlatego na propozycję płk. Kukuły włączenia się w „Projekt 1944-2014”, odpowiedzieliśmy bez wahania. Oprócz sesji zdjęciowej przeprowadzane były także wywiady z jej uczestnikami tj.: z operatorami, członkami grupy historycznej oraz weteranami.  – podkreśla. Dodaje, że chętnych do robienia zdjęć w Grupie było więcej niż jest miesięcy w roku.Praca nad kalendarzem trwała jeden dzień ale trwała od rana do późnej nocy.  – Mam nadzieję, że publikacja ta zachęci nie tylko młodych ludzi do poznawania historii Powstania Warszawskiego na nowo – mówi Anna Roczkowska.

Dla Miłosza, który pozował do zdjęć ilustrujących luty, udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem: – Pominąwszy zwykłe pozowanie, miałem możliwość porozmawiania z operatorami JWK, którzy niedawno wrócili z Afganistanu. Oni oglądali naszą historyczną broń, my mogliśmy zobaczyć ich. Nie każdy ma taką okazję – mówi. Miłosz, który jest harcerzem i skończył kurs Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Podkreśla, że dla niego osobiście najciekawsza była rozmowa z medykiem.

Kalendarz nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży. Można go jednak wygrać w konkursach historycznych za pośrednictwem fan page’a Jednostki Wojskowej Komandosów – „Cisi i skuteczni” lub zdobyć jego egzemplarz podczas akcji i licytacji charytatywnych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków żołnierzy AK na warszawskich Powązkach.

Adam Zawadzki

autor zdjęć: Michał Szlag / JWK Lubliniec

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł
1389130860
Zgadzam się z przedmówcą - z wielką chęcią widziałbym taki kalendarz u siebie w domu aby pokazać synowi jak bardzo zmienił się wygląd polskich żołnierzy na przestrzeni 70-ciu lat.
A7-BA-E8-EF
~koza
1389100260
Szkoda że kalendarz nie jest w sprzedaży, mógłby być popularny w niektórych środowiskach, np. harcerskim.
E2-5C-1A-9C

Pancerne wsparcie dla Ukrainy
 
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
F-35 w powietrzu
Air Policing piątej generacji
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Pod okiem rangersów
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Celne oko strzelców CWZS-u
To dobra ustawa dla wojska
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Śladem profesjonalistów
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Garnizon US Army na stałe
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Wojna w świecie popkultury
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na trasie legendarnego biegu
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Karą mogła być tylko śmierć
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Cegiełka na morzu
NATO patrzy na wschód
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
O pomocy dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Słowo czekisty
Na ratunek „Rudemu”
Młot na dyktatora
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
VIS na misję
NATO podsumowało 2022 rok
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowatorskie manewry Marszałka
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Po wojnie będę szczęśliwy
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Podejmij studia na nowym kierunku WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO