moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Czernicki”: koniec misji

Czuwali nad bezpieczeństwem żeglugi na Bałtyku, Morzu Północnym, Oceanie Atlantyckim, ćwiczyli z okrętami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Rosji, Islandii, oczyszczali z niewybuchów kanał La Manche i wody Litwy – trwająca od stycznia misja natowskiego zespołu przeciwminowego dobiegła dziś końca.Na ten moment z utęsknieniem czekali zarówno marynarze, jak i zgromadzone w świnoujskim porcie rodziny. Punktualnie o 9.00 do brzegu przybił pierwszy z okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1). Tym samym zakończyła się trwająca przeszło dziesięć miesięcy misja.

Dla Polaków była ona wyjątkowa. Po pierwsze: rolę okrętu flagowego pełnił podczas niej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” (przez pół roku w skład zespołu wchodził też niszczyciel min ORP „Czajka”). Po drugie: zespołem kierował sztab, na czele którego stał polski oficer – kmdr por. Piotr Sikora.

– Za nami miesiące pełne wyzwań i nowych doświadczeń. Ćwiczyliśmy zarówno z okrętami NATO, jak i jednostkami spoza Sojuszu – podkreśla kmdr por. Sikora. – Zadanie udało nam się wykonać dzięki wysokim umiejętnościom każdego bez wyjątku członka zespołu – dodaje.

Misja rozpoczęła się w połowie stycznia. Przez blisko rok natowskie okręty strzegły bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. – Przepłynęliśmy 16,7 tysięcy mil morskich – wylicza kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik zespołu. W tym czasie zespół brał udział m.in. w ćwiczeniach „Joint Warrior” u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a także w największych od lat manewrach NATO pod kryptonimem „Steadfest Jazz”.

Ćwiczył też z okrętami spoza Sojuszu, np. jednostkami Straży Przybrzeżnej Islandii, czy Marynarki Wojennej Rosji. Zaliczył wizyty w przeszło 20 portach północnej Europy, a także operacje bojowe. Polegały one na oczyszczaniu z niewybuchów Kanału La Manche, a także wód Bałtyku w pobliżu wybrzeża Litwy. Załogi odnalazły i zneutralizowały przeszło 20 min i pocisków z czasów II wojny światowej. Łącznie zawierały one kilka ton materiałów wybuchowych. – Udało nam się zrealizować cały plan misji – przyznaje kpt. mar. Wojtas.

Kilka razy marynarze musieli reagować na niespodziewane wydarzenia. Tak było choćby podczas ćwiczeń w okolicach Islandii, kiedy załoga belgijskiego niszczyciela min BNS „Bellis” natrafiła na kilkusetkilogramową minę, którą trzeba było zniszczyć.

Podczas misji załogi świętowały też 40-lecie powołania zespołu. Początkowo miał on strzec bezpieczeństwa żeglugi w kanale La Manche. Z czasem jednak zarówno obszar jego działania, jak i obowiązki znacząco się poszerzyły. Odkąd Polska wstąpiła do NATO, nasze niszczyciele min regularnie wchodzą w skład zespołu. – Dwukrotnie dowodził nim polski oficer, a ORP „Czernicki” był jego okrętem flagowym łącznie przez blisko 2,5 roku – przypomina kpt. mar. Wojtas. – Można to odczytywać jako dowód uznania dla umiejętności naszych marynarzy – dodaje.

Dziś rano prócz „Czernickiego” do portu wojennego w Świnoujściu zawinęły niszczyciele min z Niemiec, Holandii i Norwegii. Dwa inne okręty od zespołu odłączyły się nieco wcześniej. – Ostatnio na morzu pożegnaliśmy estońską jednostkę ENS „Admiral Cowan”. W poniedziałek musi się zameldować w macierzystym porcie, a do pokonania ma spory dystans – tłumaczy kpt. mar. Wojtas.

W sobotę Świnoujście opuści holenderski HNLMS „Makkum”, a w niedzielę dwa pozostałe okręty. – Do połowy stycznia, kiedy to zostanie sformowany zespół w nowym składzie pozostajemy jednak w dyżurze bojowym – wyjaśnia kpt. mar. Wojtas. W razie zagrożenia zespół w ciągu pięciu dni musi osiągnąć gotowość do działania.

W przyszłym rok w skład SNMCMG-1 wejdzie polski niszczyciel min ORP „Flaming”. Jego misja potrwa od sierpnia do listopada.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Z pułku w brygadę
 
Kadeci na poligonie
Tak rodziła się konspiracja
Wojsko pomoże Słoweńcom
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Plan misji „Air Defender”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Raki dla podhalańczyków
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polsko-koreańskie rozmowy
Szef MON-u o planach obrony kraju
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Podchorążowie AWL ślubowali
16 Dywizja świętuje
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
WOT świętuje sześciolecie
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Wojskowe kontrakty w USA
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Drogi do wolności
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Ekspresowa pomoc
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Pamięć o pomordowanych
Szwedzi na „Czernickim”
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Buzdygany wręczone!
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Trening na awaryjnym lotnisku
Śladem profesjonalistów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Jak gasło powstanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Start w nowy etap żołnierskiego życia
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Lecimy F-35
Brytyjscy piloci w Polsce
Nowy pancerz dla Borsuka
Przysięga w Kolnie
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Polska rozdarta przez okupantów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Odliczanie do przysięgi
Brązowa czwórka podwójna
AWL, czyli renoma budowana latami
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wyższe diety za służbę na granicy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO