moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Koniec misji twardego generała

Miał pełne wyczucie polskiego przemysłu i za mało czasu, by zrealizować plany – uważa Janusz Zemke. Dla przewodniczącego sejmowej komisji obrony generał Skrzypczak jest ofiarą nagonki. – Trudno jest jechać i dokonywać zakupów, jeśli w kraju trzeba nieustannie odpierać ataki – komentuje dzisiejszą dymisję Stefan Niesiołowski.


Jako liniowy generał znany był z bezkompromisowej walki o żołnierzy. W MON doradzał ministrowi w sprawach zmian w NSR, przewodniczył zespołowi ds. odejść ze służby, pracował też nad reformą struktur dowodzenia. Po półtora roku odchodzi ze stanowiska wiceministra ds. modernizacji polskiej armii.

Swoją pracę z ministrem Tomaszem Siemoniakiem gen. Waldemar Skrzypczak rozpoczął we wrześniu 2011 roku. Jako doradca szefa MON od razu stanął na czele zespołu przygotowującego rozwiązania, które miały zahamować falę odejść z wojska. Zabiegał m.in. o podwyżkę wynagrodzeń dla żołnierzy, w efekcie minister przyznał im 300 złotych więcej do wynagrodzeń.

Drugi z zespołów resortu, którym pokierował także gen. Skrzypczak, opracowywał zmiany w Narodowych Siłach Rezerwowych. – Trzeba sprawić, by służba w NSR była atrakcyjna i by zaciągali się do niej najlepsi – zapowiadał wówczas. Generał uchodził za jednego z najbardziej zapracowanych doradców ministra. W styczniu 2012 roku zakończył pracę w kolejnym zespole. Tym razem, wspólnie z ekspertami i wojskowymi, opracowywał zasady reformy struktury dowódczej Wojska Polskiego.

Były dowódca Wojsk Lądowych był wyczulony na problemy żołnierzy. – Bardzo wspierał nasze postulaty podczas prac nad zmianą ustawy pragmatycznej. Jego zasługą jest to, że większą niż dotąd uwagę zwrócono na podoficerów i szeregowych zawodowych. Dzięki działaniom generała została podniesiona na przykład stawka dodatku motywacyjnego – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Po roku zajmowania stanowiska doradcy szefa MON, gen. Skrzypczak został w czerwcu 2012 roku powołany na podsekretarza stanu ds. uzbrojenia i modernizacji. Podkreślał, że zależy mu, aby zakupy dla wojska stały się racjonalne, skuteczne i uczciwe. Zapowiadał też wtedy, że zamierza uruchomić programy zbrojeniowe, między innymi dla wojsk pancernych i Marynarki Wojennej.

Za jedno z największych osiągnięć wiceministra uważa się zmiany przepisów regulujących zakupy sprzętu wojskowego i usług dla Sił Zbrojnych. Podobnie oceniał to sam generał. W wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl przyznał, że uproszczenie i skrócenie procesu zakupu nowego uzbrojenia to najważniejsze osiągnięcie pionu, którym kierował.

Pracę gen Skrzypczaka w resorcie obrony dobrze ocenił szef MON. Wspomniał o modernizacji, pozyskiwaniu uzbrojenia, ale także nowej jakości w relacjach pomiędzy MON a polskich przemysłem zbrojeniowym.

Były wiceminister obrony Janusz Zemke dodaje z kolei: – Należy mu się wielki szacunek za podejście do podwładnych, dobrze sprawdził się jako dowódca dywizji, kontyngentu, dbał o swoich żołnierzy. Pełniąc funkcję wiceministra miał pełne wyczucie polskiego przemysłu.

Jednocześnie europoseł SLD podkreśla, że generał Skrzypczak miał za mało czasu, by zrealizować plany. – Główny dziś problem polega na tym, że choć generał sporo zaczął, niewiele zdążył skończyć. Większość pozostało na etapie zapowiedzi tego, co należy zrobić – mówi Zemke.

W dniu ogłoszenia dymisji politycy komentowali też sprawę, jaka od tygodni budziła kontrowersje i zdecydowała o decyzji generała. Najpierw odebranie generałowi certyfikatu dostępu do informacji niejawnych, potem doniesienie Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną”. W końcu ujawnienie przez „Gazetę Wyborczą” listu generała Skrzypczaka do dyrektora generalnego w izraelskim ministerstwie obrony, który, jak szybko podchwycili politycy opozycji, miał być próbą faworyzowania jednego z producentów. List dotyczył współpracy militarnej i zainteresowania Polski pozyskaniem technologii na budowę bojowych dronów.

Stefan Niesiołowski, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej stwierdził w TVN24, że generał jest ofiarą nagonki polityków opozycji i części mediów. – On po prostu miał dość i te argumenty, które podał w swoim oświadczeniu są przekonujące – powiedział Niesiołowski. Według niego „nagonka” utrudniała Skrzypczakowi wykonywanie obowiązków, bo „trudno jest jechać i dokonywać zakupów, jeśli w kraju trzeba nieustannie odpierać ataki”.

W tej samej stacji Janusz Zemke wskazywał, jak niezwykle brutalna jest walka o kontrakty między koncernami zbrojeniowymi. Przypomniał, że kiedy on odpowiadał za zakupy dla polskiej armii, również był obiektem podobnych ataków.

Gen. Waldemar Skrzypczak służbę wojskową rozpoczął w 1976 r. Dowodził 32 Pułkiem Zmechanizowanym, 16 Dywizją Zmechanizowaną, 11 Dywizją Kawalerii Pancernej oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. Skrzypczak w latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. Odszedł ze stanowiska, gdy głośno wyraził  swoje zastrzeżenia odnośnie polityki zakupowej i przetargowej MON-u.

W artykule wykorzystano materiały TVN24.

PG

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON odwiedził USA
 
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Więcej żołnierzy na granicy
Ciemne strony Facebooka
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Advantages of Efficient Organization
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Test mobilności 12 Dywizji
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polsko-tureckie obrady
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Przeprawa przez Narew
Współpraca i wspólna pamięć
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Strzelec do zadań specjalnych
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Na granicy stratosfery
Wilk na poligonie
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Dołącz do sportowców w mundurach!
Ogień na alpejskich szczytach
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ziemia z misji na pamiątkę
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
W jedynym słusznym kierunku
Legia Akademicka po raz piąty
Emerytura wypłacana w … karmie
Ostatnie dni kampanii 1939
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Duch Invictus jest, czas na formę
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Zbrodnia w Zakroczymiu
Szef MON-u w Forcie Sill
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO