moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Skrzypczak odchodzi

Wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak złożył dymisję. – Działałem uczciwie, ale nie chcę być obciążeniem dla rządu – tłumaczy. Szef MON Tomasz Siemoniak wysłał wniosek o dymisję swojego zastępcy do premiera. Ten wieczorem ją przyjął.


Waldemar Skrzypczak był w MON podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za modernizację armii. Kilka dni temu „Gazeta Wyborcza” zarzuciła mu faworyzowanie jednej z firm, które ubiegają się o kontrakt na dostarczenie bezzałogowców. Dowodem miał być list, który Skrzypczak wysłał do gen. Shmai Avielego z izraelskiego ministerstwa obrony.

Wiceminister odpierał zarzuty. – Pragnę zapewnić, że w całej swojej służbie i pracy kierowałem się wyłącznie dobrem Wojska Polskiego – napisał dziś Skrzypczak w oświadczeniu. – Mimo, że organy państwowe nie sformułowały jakichkolwiek zarzutów wobec mnie, jestem obiektem niesprawiedliwych ataków, które stały się obciążeniem dla premiera, rządu i ministra obrony narodowej – dodał.

Broni go także minister Siemoniak, który poinformował na Twitterze, że kieruje do premiera wniosek o odwołanie Skrzypczaka na jego własną prośbę. Jednocześnie raz jeszcze pochwalił swojego zastępcę. – Wykonał on dobrą pracę na rzecz modernizacji Sił Zbrojnych, porządkując system pozyskiwania uzbrojenia oraz tworząc nową jakość w relacjach MON – polski przemysł obronny – zaznacza minister. Przypomina też, że Skrzypczak miał znaczący udział w przygotowaniu Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. – Wyrażam nadzieję, że wszystkie wątpliwości wokół Pana Waldemara Skrzypczaka zostaną w sposób pomyślny dla niego wyjaśnione i będzie się cieszyć zasłużoną dobrą oceną opinii publicznej – podkreśla Siemoniak na Twitterze.

List, jaki gen. Skrzypczak wysłał do dyrektora generalnego w izraelskim ministerstwie obrony dotyczył współpracy militarnej i zainteresowania Polski pozyskaniem technologii na budowę bojowych dronów.

Od momentu publikacji gazeta zarzucała wiceszefowi MON, że jego list może być uznany za próbę faworyzowania jednego z producentów. Powód? W zdaniu wskazującym, że izraelskie systemy bezzałogowe są sprawdzone w realnych warunkach bojowych przez izraelską armię, została wymieniona nazwa jednej z izraelskich firm – głównego dostawcy dronów dla armii Izraela.

Do sprawy odniósł się dzień po publikacji rzecznik prasowy ministerstwa. – List ten nie zawierał wskazania konkretnego przyszłego producenta systemu BSP dla Polski i nie ma wpływu na prowadzony w MON proces pozyskania bezzałogowych środków powietrznych – napisał Jacek Sońta, rzecznik MON. Dodał, że była to jawna korespondencja pomiędzy wiceministrem MON odpowiedzialnym za zakupy a dyrektorem rządowej komórki w Ministerstwie Obrony Izraela w ramach wspólnej polsko-izraelskiej Komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych. List „miał charakter oficjalny, formalny i kurtuazyjny”.

Niezależnie od tego na prośbę ministerstwa obrony Centralne Biuro Antykorupcyjne ma zbadać, czy doszło do naruszenia przepisów. Jednak, jak zastrzegł Sońta, do tej pory żadne służby nie sygnalizowały nieprawidłowości związanych z tym pismem.

We wrześniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego śledztwo w sprawie „podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną”. Sam Skrzypczak oświadczył, że „z zadowoleniem przyjął decyzję prokuratury o wszczęciu postępowania w sprawie domniemanych podejrzeń wokół jego osoby”. Zapewnił jednocześnie, że „nigdy w czasie służby w Wojsku Polskim i później pracy w MON nie przyjmował żadnych korzyści majątkowych”, a jego działania „w każdej roli zawsze miały na celu dobro Sił Zbrojnych”. Wcześniej SKW odmówiła wydania generałowi certyfikatu dostępu do informacji niejawnych.

Od początku w uczciwość i lojalność generała nie wątpił minister Tomasz Siemoniak. – Ufam ministrowi Skrzypczakowi, natomiast wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione przez prokuraturę – mówił w październiku w „Sygnałach dnia” szef MON.

Waldemar Skrzypczak ma 57 lat. Jest generałem broni w stanie spoczynku. Przez niemal całą zawodową karierę był związany z armią. Dowodził m.in. 16 Dywizją Zmechanizowaną, 11 Dywizją Kawalerii Pancernej i Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. W latach 2006-2009 stał na czele Wojsk Lądowych. Z resortem obrony związał się w 2011 roku. Został wówczas doradcą ministra Tomasza Siemoniaka. Od czerwca ubiegłego roku pełnił funkcję wiceministra odpowiedzialnego za modernizację polskiej armii.

Oświadczenie Waldemara Skrzypczaka

Z wielką osobistą satysfakcją przyjąłem wysoką ocenę mojej pracy przez premiera Donalda Tuska. Zgadzam się jednak z jego słowami, że nikt pracujący w rządzie nie powinien przynosić problemów, nawet jeśli te problemy nie wynikają z intencji ani działań. Pragnę zapewnić, że w całej swojej służbie i pracy kierowałem się wyłącznie dobrem Wojska Polskiego, działając uczciwie i z pełnym zaangażowaniem. Mimo, że organy państwowe nie sformułowały jakichkolwiek zarzutów wobec mnie, jestem obiektem niesprawiedliwych ataków, które stały się obciążeniem dla premiera, rządu i ministra obrony narodowej.

W związku z powyższym postanowiłem złożyć dymisję ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Dziękuję premierowi Donaldowi Tuskowi i ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi za zaszczytną możliwość pracy w rządzie, którego jednym z priorytetów jest skutecznie realizowana modernizacja Sił Zbrojnych.

Dziękuję moim współpracownikom i przede wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego, któremu poświęciłem całe swoje dorosłe życie.

gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak

* * * * *

Oświadczenie Ministra Obrony Narodowej

28 listopada 2013 roku wpłynęło na moje ręce pismo Pana Waldemara Skrzypczaka proszące o dymisję ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zdecydowałem w związku z tym o skierowaniu stosownego wniosku do Prezesa Rady Ministrów. Chciałbym bardzo podziękować Panu Waldemarowi Skrzypczakowi za współpracę. Wykonał on dobrą pracę na rzecz modernizacji Sił Zbrojnych, porządkując system pozyskiwania uzbrojenia oraz tworząc nową jakość w relacjach MON-polski przemysł obronny. Przy jego zasadniczym udziale powstał Program Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. Wyrażam nadzieję, że wszystkie wątpliwości wokół Pana Waldemara Skrzypczaka zostaną w sposób pomyślny dla niego wyjaśnione i będzie się cieszyć zasłużoną dobrą oceną opinii publicznej.

Tomasz Siemoniak
minister obrony narodowej
Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~zenek
1385830800
szkoda ze opozycja ciagle maci zazdrosni byli chyba tych sukcesow generala
89-64-B9-2C
~patriota
1385662920
To była odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu, szkoda tylko że komuś aż tak bardzo to przeszkadzało, niestety znowu górę wzięła polityka.. i wygrał ten kto dołki kopie. Mam nadzieję, że gen. Skrzypczak mimo dymisji będzie aktywnie uczestniczył w modernizacji polskiej armii a jego opinie będą brane pod uwagę! Szkoda, że znowu wzięła górę polityka i strach... strach polityków..!!
E8-91-0F-F1
~Jolly Roger
1385661660
Teraz trzeba mieć nadzieje, że nasi pancerniacy nie przesiądą się na konie a lotnicy na drzwi od stodoły. Bo widząc po tym co się dzieje to wystarczą szczere chęci lobbystów i trochę szumu w mediach żeby wszystko było możliwe.
3E-70-99-AF
~goltar
1385657820
Smutne, że ludzie honoru dobrze wykonujący swoją pracę muszą odchodzić z powodu nagonki medialnej. Świadczy to o słabości Państwa i jego służb. Szacunek dla gen. Skrzypczaka za to co zrobił dla SZ.
FD-04-1F-11
~ja
1385655180
LOBBYŚCI GÓRĄ!!! Generał powinien być chroniony przez służby specjalne bo jest oczerniany przez media i LOBBYSTÓW wszelkiej maści a tu proszę! Jak coś ktoś chce zrobić dobrego dla kraju, wojska to się go oczernia. I tak dobrze że nie skończył jak "seryjny samobójca" Trzymałem kciuki za generała którego uważałem za właściwego człowieka na właściwym miejscu ale widocznie moje pięści były za słabo zaciśnięte. Taki los czeka każdego kto w tym chorym kraju chce coś zrobić dobrego dla nas.
0A-38-02-BE
~scooby
1385646840
Trzeba uszanować wolę Pana wiceministra.
DB-A6-73-01

Wybierz się na wojskowe studia
 
Dron dla hydrografów
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Święto sportowców w mundurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kobiety a pokój
KFOR: wyższy stopień gotowości
Saper robi przejście
Żołnierze bez testów z WF-u
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
BohaterONy 2021 wręczone!
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczury Torbuku
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Afganistan. Czas wracać do domu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
AZOR – podwodny specjalista
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
103 lata Sztabu Generalnego
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Emerytura wypłacana w … karmie
Wilk na poligonie
Napięta sytuacja na granicy
Szef MON odwiedził USA
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Będą podwyżki dla żołnierzy
Course on Diplomacy
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Będzie ustawa o obronie
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Raki dla podhalańczyków
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Zbrodnia bez kary
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Ciemne strony Facebooka
Legia Akademicka po raz piąty
Żołnierze poszkodowani na granicy
W jedynym słusznym kierunku
Time for Miecznik
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sportowiec roku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Duch Invictus jest, czas na formę
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Kraby dla podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO