moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Francuski polityk na „Steadfast Jazz”

Czy polityk może ramię w ramię ćwiczyć wspólnie z żołnierzami? Okazuje się, że tak. Francuski parlamentarzysta, żołnierz rezerwy, bierze właśnie udział w odbywających się w Polsce ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. Nicolas Bays będzie oficerem w dowództwie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania.


Nicolas Bays jest na co dzień wiceprzewodniczącym Komisji Obrony i Sił Zbrojnych Parlamentu Francuskiego z ramienia partii socjalistycznej. Teraz na kilkanaście dni założył wojskowy mundur, by razem z żołnierzami państw NATO wziąć udział w ćwiczeniach „Steadfast Jazz 2013”. – Służba z poboru u nas nie istnieje, więc to żołnierze rezerwy są podstawowym łącznikiem pomiędzy społeczeństwem a wojskiem – mówi Nicolas Bays.

Parlamentarzysta przez tydzień będzie oficerem w dowództwie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania. Razem z innymi żołnierzami zajmie się monitoringiem odbioru wojskowych działań w środowisku cywilnym i mundurowym.

Polskich parlamentarzystów na tych ćwiczeniach nie będzie – Nasze przepisy szczegółowo normują zasady odbywania służby wojskowej. Zgodnie z nimi polscy parlamentarzyści oraz osoby, które pełnią najważniejsze stanowiska w państwie podlegają reklamowaniu i nie mogą być powoływani do odbywania czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny – tłumaczy płk Janusz Jurczuk, szef oddziału w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP.

Jednak członkowie partii politycznych, którzy nie są posłami czy senatorami , a są żołnierzami rezerwy mogą być wezwani na ćwiczenia organizowane przez wojsko. – Każdy z nich jest obywatelem polskim, równym wobec prawa. Należy jednak pamiętać, że o powołaniu na ćwiczenia decydują potrzeby sił zbrojnych i w celu jak najlepszego wykorzystania posiadanych limitów, wojsko powołuje jedynie osoby z wąskiego grona rezerwistów posiadających nadane przydziały mobilizacyjne – wyjaśnia oficer Sztabu Generalnego.

Nie oznacza to jednak, że zwolniony z obowiązku powołania do czynnej służby polski parlamentarzysta sam nie może zgłosić się na ćwiczenia wojskowe – w trybie ochotniczym. Każdy obywatel ma prawo przyjść do wojskowej komendy uzupełnień i zgłosić swój akces do udziału w ćwiczeniach np. wyjazdu na poligon.

Wojsko a polityka

Żołnierze zawodowi Wojska Polskiego nie mogą należeć do partii i organizacji politycznych. W czasie służby zawodowej nie wolno im prowadzić działalności politycznej ani rozpowszechniać publikacji o treściach politycznych. Nie mogą też zakładać związków zawodowych. Mogą natomiast, za zgodą dowódcy jednostki, wstępować do organizacji nie zajmujących się polityką, które działają poza wojskiem.

Żołnierze mogą kandydować do Sejmu i Senatu. Na czas kampanii wyborczej otrzymują bezpłatny urlop. Jeśli zdobędą mandat, urlop zostaje przedłużony do końca kadencji parlamentu. Zajmując się polityką, urlopowani żołnierze nie mogą występować publicznie w mundurach ani z oznakami wojskowymi.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od kilku lat manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego. Biorą w nich udział wojska lądowe, siły morskie, powietrzne oraz wojska specjalne – w sumie sześć tysięcy żołnierzy, reprezentujących 22 państwa. Manewry mają sprawdzić gotowość Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnej akcji.

PG

autor zdjęć: wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~Metyl
1383567660
Szczerze to i tak żaden parlamentarzysta nie mógłby brać udziału w ćwiczeniach rezerwy. Bo żaden z nich nie miał innego kontaktu z wojskiem jak tylko podczas szwarcparad.
3E-70-99-AF

„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
NATO on Northern Track
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Po przeprawie ruszyli do walki
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO