Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o rozbudowie wojskowej infrastruktury w Bydgoszczy. Resort obrony kupi za kilkanaście milionów złotych budynek od miejscowego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i przeniesie tam z innych bydgoskich lokalizacji Rejonowy Zarząd Infrastruktury, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowy Oddział Gospodarczy.
Byłe koszary budynek nr 1 i 2 przy ul. Warszawskiej 10, Bydgoszcz. Fot.: Anna Gregorczyk
Cena wyjściowa ustalona przez uczelnię to 16 mln 500 tys. złotych, ale czy tyle zapłaci resort obrony, pokażą trwające negocjacje. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o rozbudowie wojskowej infrastruktury w Bydgoszczy i finalizuje zakup od miejscowego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego sporego, dwupiętrowego budynku przy ul. Kordeckiego 20.
Ten zabytkowy, poniemiecki budynek, w którym przed II wojną światową mieściła się szkoła podstawowa, a od 1952 roku był siedzibą Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt oraz Studium Wychowania Fizycznego bydgoskiej uczelni technicznej (szkoła wielokrotnie przekształcała się, aby w 2006 roku stać się uniwersytetem), od kilku lat stoi pusty.
Początkowo władze UTP chciały go sprzedać Urzędowi Marszałkowskiemu, ale gdy ten zdecydował się zainwestować w inny obiekt w mieście, usiłowały – bez powodzenia – zbyć go na wolnym rynku. Teraz okazuje się, że trafi on w „wojskowe ręce”.
O decyzji resortu obrony o zakupie nieruchomości poinformował 1 czerwca sekretarz stanu Sebastian Chwałek, który gościł tego dnia na UTP razem z szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukaszem Schreiberem oraz zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON płk. Grzegorzem Skorupskim.
Po co dokładnie wojsku budynek przy ul. Kordeckiego 20 w Bydgoszczy? – Pozyskanie nieruchomości ma na celu poprawę warunków funkcjonowania jednostek i instytucji wojskowych na terenie Garnizonu Bydgoszcz. Do nowej siedziby planowane jest przeniesienie Rejonowego Zarządu Infrastruktury, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz Wojskowego Oddziału Gospodarczego – wyjaśnia wydział prasowy MON-u.
Spore potrzeby
Bydgoszcz jest drugim pod względem liczby stacjonujących polskich żołnierzy oraz wojskowych instytucji i jednostek wojskowych garnizonem w kraju. Poza Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, który jest obok Inspektoratu Uzbrojenia MON drugą najważniejszą strukturą odpowiedzialną za zakup sprzętu wojskowego i uzbrojenia, znajdują się tutaj 1 Pomorska Brygada Logistyczna, Centrum Doktryn i Szkolenia SZ, dowództwo 8 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, batalion dowodzenia IWspSZ, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, a także terenowe organy administracji wojskowej.
W grodzie nad Brdą ulokowanych jest również aż pięć natowskich jednostek – Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC), Grupa Integracyjna Sił NATO (NFIU), 3 Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO.
autor zdjęć: Anna Gregorczyk/11 Wojskowy Oddział Gospodarczy
komentarze