Przez dwa dni – 8 i 9 października br., obradowali w Warszawie członkowie Grupy Budżetu i Planowania Strategicznego jednego z najważniejszych natowskich komitetów – Allied Committee 135, ustalając m.in. jakie projekty modernizujące System Kodyfikacyjny NATO (NCS) znajdą się na liście priorytetów i dostaną w przyszłym roku dodatkowe pieniądze.
W Sojuszu Północnoatlantyckim każdy wyrób obronny, bez względu na to, czy jest to maleńka śrubka czy samolot lub czołg, ma nadany Numer Magazynowy NATO (NSN-NATO Stock Number). W numerze NSN zakodowane są informacje nie tylko o danych technicznych – m.in. jego wymiary, kształt i materiał z jakiego jest wykonany. Z NSN dowiemy się również jaka firma go produkuje, kto jest jego dystrybutorem w danym kraju oraz gdzie można go kupić.
Oznakowanie wyrobów obronnych numerami NSN umożliwia armiom korzystającym z systemu NCS nie tylko błyskawiczne znalezienie poszukiwanych przez siebie przedmiotów (np. części zamiennych do pojazdu opancerzonego). Dzięki NSN logistycy na całym świecie wiedzą co transportują i jakie warunki bezpieczeństwa (oraz formalności) muszą dla danych przedmiotów zapewnić.
Za rozwój systemu NCS i jego poprawne funkcjonowanie, w NATO odpowiedzialna jest specjalny komitet - Allied Committee 135 – czyli Grupa Krajowych Dyrektorów ds. Kodyfikacji NATO. Należą do niej nie tylko państwa Sojuszu, ale również 38 krajów spoza NATO, które zadeklarowały chęć wprowadzenia u siebie opracowanego przez Sojusz systemu kodyfikowania i znakowania wyrobów obronnych - takim krajem jest np. Rosja.
W dniach 8 – 9 października br. w Wojskowym Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji w Warszawie odbyło się spotkanie Grupy Budżetu i Planowania Strategicznego AC 135 (BSC – Business and Strategic Planning Committee), na którym omawiano m.in. projekt budżetu na przyszły rok.
– Poza sprawami budżetowymi omawialiśmy również strategię działania na najbliższe miesiące. Zastanawialiśmy się między innymi nad tym, jakie projekty modernizujące system kodyfikacyjny NATO, np. związane z systemami teleinformatycznymi umożliwiającymi korzystanie z baz danych NSN, powinny być rozwijane – wyjaśnia płk Marek Dalkowski, który na początku czerwca br. został szefem AC135.
Podczas dwudniowych obrad Grupy omawiano również kwestie związane z organizacją Światowego Forum Kodyfikacyjnego (World Codification Forum) a także sprawy związane z weryfikacją procedur obowiązujących kraje należące do AC135.
* * * * *
W skład Grupy Budżetu i Planowania Strategicznego – BSC (Business and Strategic Planning Committee) Grupy Krajowych Dyrektorów ds. Kodyfikacji NATO (Allied Committee - AC135) wchodzą szefowie krajowych biur kodyfikacyjnych (NCB): Belgii, Francji, Kanady, Niemiec, Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz wymiennie jednego kraju spoza NATO uczestniczącego w systemie NCS.
autor zdjęć: WCNJiK
komentarze