moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski żołnierz zyskał na Afganistanie

Po dwunastu latach obecności w Afganistanie, w przeddzień wycofania wojsk koalicji ISAF z tego kraju, nasuwa się pytanie – czy tę wojnę wygraliśmy, czy przegraliśmy – mówi polsce-zbrojnej.pl Vincent Severski, były oficer wywiadu, pisarz. 

Na pewno polscy żołnierze, którzy byli na misji w Afganistanie, przetestowali sprzęt, przećwiczyli procedury i współdziałanie w warunkach bojowych. Zyskali na tym. Po Afganistanie nasza armia, żołnierze i kadra oficerska, są po prostu lepsze. Jednak czy wysiłek naszych wojskowych zostanie dobrze spożytkowany? 

Środkami militarnymi chcieliśmy przecież osiągnąć pewne cele polityczne. Owszem wojskowi stratedzy, mając w pamięci interwencję wojsk rosyjskich w Afganistanie, mieli świadomość, że osiągnięcie sukcesu politycznego będzie bardzo trudne. Może nawet niemożliwe. Jednak najważniejszym celem było zapewnienie światu bezpieczeństwa, a nie wprowadzenie demokracji w Afganistanie. 

Bilans polityczny wojny nie wypada najlepiej. Najprawdopodobniej po wycofaniu wojsk NATO w 2014 roku sytuacja w Afganistanie powróci do tej, jaka była przed rozpoczęciem działań wojennych. Rząd w Kabulu nie jest wystarczająco silny, by móc samodzielnie rządzić. Będzie musiał porozumieć się z talibami. W rezultacie zapewne powstanie system zbliżony do tego sprzed 2001 roku. Oczywiście, nie będzie on identyczny, bo sami talibowie wiele się przez ten czas nauczyli. Myślę, że zmienili się na tyle, by na przykład nie udzielać więcej schronienia terrorystom. 

Dzisiejszy „New York Times” napisał, że prezydent Barack Obama zastanawia się czy warto kontynuować misję (tym razem jedynie szkoleniową) po 2014 roku, czy nie lepiej wycofać wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu. Cóż, jestem w stanie wyobrazić sobie, że może dojść do tego. Pamiętajmy, że politycy amerykańscy są aż do bólu pragmatyczni. Od roku prowadzą też negocjacje z talibami. To może być odebrane przez społeczeństwo jako porażka wojsk koalicyjnych, dlatego że przez te wszystkie lata rebelianci byli przedstawiani jako bezwzględni terroryści, z którymi się nie negocjuje. Ale historia dowodzi, że można się porozumieć nawet z najgorszym wrogiem. 

Vincent Severski
Były pułkownik wywiadu, który uczestniczył w blisko 140 misjach w 50 państwach. Autor książek „Nielegalni” i „Niewierni”. Akcja jego najnowszej powieści „Nieśmiertelni” rozgrywać się będzie m.in. w Iraku i Iranie.

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł Urbański
1373398260
Istnieje powszechne przekonanie, że nikt nigdy nie podbił Afganistanu i jest to o tyle prawda, że Afganistan nigdy nie istniał jako państwo w pełni znaczenia tego słowa i nigdy nie było narodu afgańskiego tak jak nie było narodu radzieckiego. Zamiast sztucznie utrzymywać Afganistan wystarczy zlikwidować go jako podmiot prawa międzynarodowego i zastąpić go szeregiem państw narodowych. Pasztunów z Afganistanu należy połączyć w jedno państwo z Pasztunami z Pakistanu, Beludżów z Afganistanu, Pakistanu i Iranu trzeba połączyć w jedno państwo przywracając niepodległość Beludżystanowi. Są jeszcze Hazarowie, których stanowią aż 8,6 % ludności Afganistanu także powinni mieć własne państwo. Także na niepodległość i własne państwo zasługują Aimakowie, którzy stanowią 5% ludności Afganistanu. Tereny Afganistanu zamieszkałe przez Uzbeków należy przyłączyć do Uzbekistanu, tereny zamieszkałe przez Tadżyków do Tadżkistanu a tereny zamieszkałe przez Turkmenów do Turkmenistanu, a Persów z Persami z Iranu do Persji. To będzie koniec wszelkich dotychczasowych kłopotów dla świata z Afganistanem bo wyżej wymienione narody przez najbliższe 50 lat będą zajęte szczegółowym "ustalaniem" swoich granic.
71-3B-E1-65

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Barwy walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO