moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na lądzie i wodzie

Od początku czerwca w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim szkolą się pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Na obiektach poligonowych doskonali swe umiejętności prawie 2000 zawiszaków.

Rozpoczęte na początku czerwca szkolenie poligonowe 15 Brygady trwa w najlepsze. Po zakończeniu ćwiczenia dowódczo-sztabowego pk. „Dzik’13”, żołnierze powrócili do zajęć programowych. Na poligonie żołnierze brygady doskonalą swe umiejętności podczas szkolenia ogniowego i taktycznego. Szczególne wyzwania stoją przed 1 Batalionem Zmechanizowanym i Batalionem Czołgów. To właśnie te pododdziały będą wykonywały zasadnicze zadania podczas ćwiczenia pk. „Dragon’13” we wrześniu bieżącego roku.

Poligon w Drawsku jest specyficzny dla żołnierzy 1 Batalionu Zmechanizowanego. Można tu zrealizować wiele zagadnień niemożliwych do wykonania na poligonie w Orzyszu. Przez ostatnie dni żołnierze doskonalili się nie tylko na lądzie. Choć pas ćwiczeń taktycznych „Bucierz” stał się niemalże ich domem, to znaczną część zajęć realizowali na strzelnicy Jezioro Ostrowiec.

Żołnierze 1 Batalionu mieli już okazję przeprawiać się przez przeszkodę wodną. Do tej pory jednakże swe umiejętności doskonalili w rejonie pokonywania przeszkód wodnych Ruda na poligonie w Orzyszu. Na Rudzie wozy wjeżdżają do wody, chwilę płyną, po czym wyjeżdżają na drugim brzegu. Zupełnie inne warunki panują na jeziorze Ostrowiec. Tutaj naprawdę można popływać. Przy dużym wietrze wozy kołyszą się na wodzie, a kierowcy muszą brać poprawki na znoszące ich fale.  

Jednak jezioro Ostrowiec to nie tylko pływanie. Umiejętności prowadzenia celnego ognia doskonalili również działonowi, strzelając z płynących wozów bojowych. Armaty i karabiny maszynowe grzmiały, a echo niosło się po wodzie. Jak zgodnie twierdzili żołnierze „takie szkolenie to przyjemność” zwłaszcza, że dopisała pogoda. Ważnym elementem szkolenia było również ściąganie „uszkodzonych” podczas pływania bojowych wozów piechoty. Tutaj w ruch szły transportery PTS podporządkowanego brygadzie 15 Mazurskiego Batalionu Saperów.


Źródło: kpt. Dariusz Guzenda

PZ

autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda

dodaj komentarz

komentarze


Gen wojownika
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Innowacje z PERUNA
Pancerne starcie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kajakiem na światowe podium
Odniesione w walce rany łączą
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Azjatycka szansa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Prezydent RP o szczycie NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wyścig snajperów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Inwestycje w bezpieczeństwo
Spadochronowy triumf
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
MON i MSZ o szczycie NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwszy krok do specjalsów
Poskromić kolosa
Tour przez garnizony
Wsparcie ma znaczenie
Borsuki i roje dronów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Dawka wiedzy na trudne czasy
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Atak i przejęcie dokumentów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski Gnom
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
PKW Irak zostaje w Jordanii
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Pieta Michniowska
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Paliwowy krwiobieg NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wielki sukces podchorążych z AMW
Wojsko stawia na „armię talentów”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Morska bryza w dwóch odsłonach
Ostatnia niedziela…
Baobaby docierają do wojska
Marzenia częściowo spełnione
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Test w stratosferze
Pierwszy krok do Invictusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO