moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie żołnierzy XXIX zmiany PKW KFOR

3 czerwca 2013 roku żołnierze XXIX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie rozpoczęli szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim.

Od wczesnych godzin porannych w 15 Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym trwały przygotowania do wyjazdu. Dowódca XXIX zmiany PKW w Kosowie ppłk Tomasz Sawczuk, na co dzień dowódca
1 Dywizjonu Przeciwlotniczego,  przyjął meldunek od dowódcy grupy XXIX zmiany – mjr. Tomasza Kocikowskiego o gotowości do wyjazdu, a następnie udzielił instruktażu na czas przegrupowania. Po tym elemencie żołnierze wyruszyli do OSPWL Orzysz.

Kolejny dzień rozpoczął się zbiórką na placu apelowym w Bemowie Piskim,
w trakcie której ppłk Sawczuk przedstawił główne priorytety szkolenia poligonowego. Następnie głos zabrali przedstawiciele komendy poligonu, którzy omówili warunki bezpieczeństwa obowiązujące podczas szkolenia na obiektach poligonowych.

Po zrealizowaniu przedsięwzięć organizacyjnych, instruktaży i szkoleń teoretycznych nadszedł wreszcie czas na szkolenie praktyczne. 6 czerwca kompania manewrowa XXIX zmiany PKW KFOR pod dowództwem kpt. Mariusza Kuzko realizowała zajęcia z zakresu techniki strzelania z broni gładkolufowej oraz doskonalenia procedur i działań prewencyjnych zapewniających kontrolę nad tłumem (crowd and riot control). Zajęcia te pozwoliły przećwiczyć różne warianty działania
i manewrowania pododdziałem w razie konieczności tłumienia demonstracji. Najistotniejszym elementem było strzelanie ze strzelby gładkolufowej Mossberg.

Pod wnikliwym okiem instruktorów z sekcji antyterrorystycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie żołnierze mogli doskonalić umiejętność posługiwania się bronią. To pierwsze tego typu zajęcia realizowane przez kompanię manewrową w ramach szkolenia na OSPWL Orzysz.

Szkolenie poligonowe to doskonały sprawdzian, w ramach którego żołnierze odbędą strzelania dzienno-nocne zarówno z broni indywidualnej, jak i pokładowej transporterów opancerzonych znajdujących się w wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR, a także będą doskonalili m.in. procedury wzywania pomocy i ewakuacji medycznej (MEDEVAC – Medical Evacuation), obrony bazy oraz działania na posterunku kontrolnym (check point).

Szkolenie poligonowe XXIX zmiany PKW KFOR potrwa do końca czerwca.

* * *

Trzon XXIX zmiany PKW KFOR, która jesienią rozpocznie misję stabilizacyjną w Kosowie, stanowią żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Oprócz nich w strukturze kontyngentu są m.in. żołnierze z 1 Brygady Logistycznej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, 15 Brygady Zmechanizowanej, dywizjonu okrętów Marynarki Wojennej, 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, 18 Pułku Rozpoznawczego,  10 Pułku Dowodzenia, 104 Batalionu Zabezpieczenia i 2 Batalionu Logistycznego.

Źródło: kpt. Dariusz Drączkowski

PZ

autor zdjęć: kpt. Dariusz Drączkowski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Twarde na poligonie
Początek wielkiej historii
Bądź bezpieczny w sieci
Od cyberkursu po mundurówkę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
54 sekundy próby
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Mała Orka?
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Debata o bezpieczeństwie
Wypadek w PKW UNIFIL
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Syndrom Karbali
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Architekci pola walki
Pirania zdała egzamin
Fińska armia luzuje rygory
Groźny incydent w Libanie
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
NATO i USA o Iranie
Miecz w ręku NATO
Adaptacja i realizm
Pasja i fart
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Marynarz w koreańskim tyglu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Psiakrew, harmata!
Moja Karbala
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Zbrodnia bez kary
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Pierwsze loty
Rosomaki na lądzie i morzu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
„Kryzys” na AWL-u
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Chunmoo trafią do Gostynina
Ochrona w gotowości
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Grzmoty zamiast Goździków
Wielkie serce K9
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Antydronowa DIANA w Polsce
Logistyczna rewolucja w Opolu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO