moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szansa, której nie wolno zmarnować

Ministerstwo Obrony Narodowej startuje z realizacją priorytetowego programu modernizacji Sił Zbrojnych. Chodzi o budowę systemu obrony powietrznej, w tym obrony przeciwrakietowej. Rozpoczęcie przez resort obrony tego przedsięwzięcia to dobra wiadomość – pisze prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Potwierdza ona słuszność działań prezydenta Bronisława Komorowskiego, który wskazał, że obrona powietrzna to najważniejsza część programu modernizacji wojska. Dlatego prezydent Komorowski zainicjował utworzenie ustawowych gwarancji finansowych realizacji tego programu. Dialog techniczny z potencjalnymi oferentami produkcji systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych pozwoli zoptymalizować ostateczny wybór wykonawców.

Warto podkreślić, że ten największy, wieloletni program modernizacyjny stwarza szansę dla krajowego potencjału naukowego i produkcyjnego. Nie wolno jej zmarnować. Musi powstać platforma ścisłego współdziałania nauki (w tym zwłaszcza ośrodków naukowo-technicznych) z przemysłem. Dzięki temu można będzie skutecznie konkurować z bardziej zaawansowanymi technologicznie podmiotami zagranicznymi.

Pozwoli to na nawiązywanie współpracy na partnerskich zasadach z czołowymi światowymi producentami potrzebnego, zwłaszcza w obronie przeciwrakietowej, supernowoczesnego sprzętu.

Prezydent, rząd i MON stworzyli taką szansę, podejmując w tym obszarze określone decyzje strategiczne, ustawowe i administracyjne. Rozpoczęcie dialogu technicznego w sprawie budowy polskiej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest wręcz położeniem tej szansy „na stole”. Mam nadzieję, że poza pracami analitycznymi trwają także konkretne przygotowania w dziedzinie naukowo-przemysłowej do jej wykorzystania.

prof. dr hab. Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjczycy żegnają Malbork
„Road Runner” w Libanie
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Nocne ataki na Ukrainę
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Największy transport Abramsów w tym roku
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Premier: prowokacja bez precedensu
Kurs dla najlepszych w SERE
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Orlik na Alfę
Z najlepszymi na planszy
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Dwie agresje, dwie okupacje
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Husarz z polskim instruktorem
Rekompensaty na nowych zasadach
Beret „na rekinka” lub koguta
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Hekatomba na Woli
Terytorialsi na pętli
Święto Wojsk Lądowych
Black Hawki nad Warszawą
Zwycięska batalia o stolicę
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Świetne występy polskich żołnierzy
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Pożegnanie z Columbią
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Wielkie zbrojenia za Odrą
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Defendery skompletowane
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Laury MSPO przyznane
Tukan na smyczy
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
NATO – jesteśmy z Polską
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Informacja geoprzestrzenna na współczesnym polu walki
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Wojsko i policja odnajdują szczątki kolejnych dronów
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO