moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komisja oceniła ustawę o weteranach

Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele MON zgłoszą propozycje zmian do ustawy o weteranach. – Dokument, który obowiązuje od roku jest dobrze oceniany przez środowisko wojskowych, jednak praktyka pokazała, że pewne kwestie wymagają uzupełnienia – przyznał wiceminister Czesław Mroczek podczas rozmowy z senatorami.


O tym, jak sprawdza się prawo dotyczące weteranów misji poza granicami kraju rozmawiali we wtorek senatorowie komisji obrony, przedstawiciele MON oraz środowisk weteranów. Ustawa, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, określa kto może otrzymać status weterana (lub weterana poszkodowanego). Przyznaje też szereg uprawnień byłym misjonarzom.

Według informacji zebranych przez resort obrony o przyznanie statusu weterana ubiegało się 7800 osób. Otrzymało go dotychczas – 6445 byłych żołnierzy (w tym 213 kobiet). Z kolei status weterana poszkodowanego przyznano 350 osobom (w tym 5 kobietom). Odrzucono 45 wniosków o przyznanie statusu weterana oraz 178 wniosków o zaliczenie do grona weteranów poszkodowanych. – Duża część spraw dotyczyła sytuacji, w których żołnierz uległ wprawdzie kontuzji, ale w czasie wolnym, na przykład podczas meczu koszykówki – wyjaśniał wiceminister Mroczek.

Największą grupę wśród weteranów i weteranów poszkodowanych stanowią osoby w wieku 25-44 lata. Natomiast wśród weteranów poszkodowanych dominują osoby z około 10 proc. uszczerbkiem na zdrowiu.

Ustawa przyznaje weteranom i weteranom poszkodowanym szereg uprawnień m.in. mogą korzystać poza kolejnością z opieki zdrowotnej, bezpłatnych leków, otrzymują też pomoc w finansowaniu nauki, zapomogi, ulgi na przejazdy komunikacją miejskiej. Weterani poszkodowani mogą również ubiegać się o specjalny dodatek. W ciągu roku obowiązywania ustawy z takiego wsparcia skorzystało 83 byłych żołnierzy. W sumie wypłacono 122.173,35 zł. Przy czym najniższy dodatek wyniósł 83 zł, a najwyższy 666 zł. MON przyznał 14 zapomóg na sumę 35,5 tys. zł. Naukę dofinansowano 23 osobom. Żołnierze korzystali też z bezpłatnych świadczeń opieki medycznej wartych w sumie ponad 150 tys. zł.

Chociaż ustawa jest dobrze oceniana przez wojskowych, to jednak wskazywano na pewne niedociągnięcia. Gen. Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, wytknął, że nowe prawo nie obejmuje żołnierzy, którzy jako pierwsi brali udział w misjach pokojowych – w Korei i Wietnamie. Chodzi o ok. 3 tys. polskich wojskowych zasiadających w tzw. komisjach rozjemczych. – To rzecz, która wymaga korekty, bo przecież ci żołnierze zasługują na szacunek i wsparcie ze strony państwa – mówił senator Bogdan Pęk.

Czesław Mroczek, przyznał, że w resorcie obrony pracuje już zespół, który opracowuje propozycje zmian. W zespole zasiadają eksperci z ministerstwa, ale także przedstawiciele środowisk weteranów. – Za kilka tygodni, najdalej pod koniec wakacji, będziemy mogli przedstawić nasze propozycje – mówił wiceminister Mroczek.

Senatorowie uzgodnili, że we wrześniu zostanie zwołane następna posiedzenie komisji obrony poświęcone właśnie nowelizacji ustawy o weteranach.

We wtorek członkowie senackiej komisji wysłuchali też informacji MON na temat systemu opieki nad żołnierzami poszkodowanymi oraz rodzinami poległych wojskowych. Powstała Centralna Baza Danych żołnierzy i pracowników poszkodowanych oraz rodzin wojskowych poległych podczas służby. W rejestrze znalazło się 476 żołnierzy, 34 rodziny zmarłych wojskowych oraz 18 poszkodowanych pracowników wojska.

MON poinformował także, że w wojsku powołano 390 opiekunów indywidualnych. Ich zadaniem jest wsparcie poszkodowanych oraz udzielanie informacji prawnych np. o świadczeniach przysługujących poszkodowanym i ich rodzinom.

JT

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla krakowskich żandarmów
 
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Przeprawa przez Narew
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Ciemne strony Facebooka
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polityka nie znosi próżni
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wilk na poligonie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Emerytura wypłacana w … karmie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polsko-tureckie obrady
Wybierz się na wojskowe studia
Więcej żołnierzy na granicy
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i wspólna pamięć
Strzelec do zadań specjalnych
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ogień na alpejskich szczytach
Szef MON-u w Forcie Sill
Course on Diplomacy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Zbrodnia w Zakroczymiu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ostatnie dni kampanii 1939
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Advantages of Efficient Organization
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Afganistan. Czas wracać do domu
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Dołącz do sportowców w mundurach!
W jedynym słusznym kierunku
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Legia Akademicka po raz piąty
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
KFOR: wyższy stopień gotowości
Ziemia z misji na pamiątkę
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Duch Invictus jest, czas na formę
Na granicy stratosfery
Test mobilności 12 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO