W armii jest już prawie 6,5 tysięcy weteranów misji zagranicznych. Żołnierze mają prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, dopłaty do nauki czy dodatku finansowego. Wszystko dzięki ustawie o statusie weterana, która rok temu weszła w życie.
O przyznanie uprawnień weterana mogą się ubiegać żołnierze, którzy byli w m.in. Kosowie, Iraku czy Afganistanie. A jeśli podczas misji odnieśli rany lub urazy, mają się prawo starać o status weterana poszkodowanego. Tylko przez siedem ostatnich miesięcy liczba osób, którym przyznano takie uprawnienia wzrosła trzykrotnie.
– W sumie do 1 marca do resortu obrony narodowej wpłynęło 6,7 tys. wniosków o przyznanie statusu weterana i weterana poszkodowanego – mówi płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON. – 6036 osób otrzymało status weterana, a 334 osoby – weterana poszkodowanego.
Legitymację odebrało już 5305 żołnierzy. Dzięki niej ci, którzy na przykład w czasie misji doznali urazów, mogą poza kolejnością korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, dostają też bezpłatne leki. Ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa w jednostkach wojskowych lub ośrodkach zdrowia nadzorowanych przez MON. Ministerstwo sfinansuje także weteranom naukę w szkołach średnich i na wyższych uczelniach.
Aby żołnierze, którzy byli na misjach mogli otrzymać status weterana, musiała powstać ustawa określająca ich uprawnienia. Weszła ona w życie 31 marca 2012 roku. Opracowywali ją specjaliści z Ministerstwa Obrony Narodowej, a swoje sugestie zgłaszali im sami weterani. Korzystano z doświadczeń Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. – Cieszę się, że minister obrony przykładał dużą wagę do tej sprawy, nie tylko słuchał naszych uwag, ale także dopilnował, by ustawa została przyjęta – mówi mł. chor. sztab. Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.
W przyszłym roku w Warszawie ma zostać otwarte Centrum Żołnierza – Weterana Misji Zagranicznych. Żołnierze będą mogli tam nie tylko skorzystać z porad prawnych, ale także zatrzymać się, gdy przyjadą do Warszawy na rehabilitację.
Jak w praktyce wygląda stosowanie zapisów ustawy? Rok jej funkcjonowania podsumowuje dla portalu polska-zbrojna.pl prezes Tomasz Kloc.
Żołnierze dostali uprawnienia, a nie przywileje
Blisko rok, jaki minął od wejścia w życie ustawy o weteranach, skłania do podsumowań. Dla mojego środowiska ustawa ta jest bardzo istotna i ma wiele dobrych rozwiązań – podkreśla mł. chor. sztab. w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. |
autor zdjęć: Aleksander Rawski
komentarze