moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Klasy wojskowe – strzał w dziesiątkę

Młodzi ludzie postrzegają wojsko przez pryzmat ciekawej służby, pracy z użyciem nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz możliwości sprawdzenia się w polskich kontyngentach wojskowych – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, publicysta portalu polska-zbrojna.pl, znawca historii wojskowości.

Zorganizowany w maju przez Akademię Obrony Narodowej i Wojskową Akademię Techniczną I Ogólnopolski Biwak Klas Mundurowych zgromadził około 2 tys. uczniów z całej Polski. Pozwolił również na policzenie szkół prowadzących takie klasy. Klasy mundurowe pojawiły się w szkołach średnich już kilkanaście lat temu. W ostatnich kilku latach znacznie zyskały na popularności.

Na obecnym rynku pracy Siły Zbrojne RP oraz Policja jawią się jako stabilni pracodawcy. Młodzi ludzie postrzegają wojsko przez pryzmat ciekawej służby, pracy z użyciem nowoczesnego sprzętu wojskowego oraz możliwości sprawdzenia się w polskich kontyngentach wojskowych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli mogą realizować swoje pasje oraz przygotowywać się do przyszłego zawodu w ramach wspomnianych struktur państwowych.

Wielu dyrektorów szkół, w związku ze zbliżającym się niżem demograficznym, podjęło decyzję o rozszerzeniu oferty edukacyjnej o klasy wojskowe w celu przyciągnięcia absolwentów gimnazjów. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Część tych klas jest prowadzonych przez emerytowanych oficerów i podoficerów WP, którym „chce się chcieć”. Szkoły nawiązały współpracę z jednostkami wojskowymi, które udostępniają im swoje place ćwiczeń i strzelnice, a także wyznaczają instruktorów do realizowania części zajęć szkoleniowych.

W poszczególnych szkołach średnich nauczanie w klasach wojskowych jest prowadzone według programów zatwierdzonych przez dyrektorów placówek i zgodnie z zasadami obowiązującymi w MEN. Mimo naturalnej w tej sytuacji różnorodności programów, można znaleźć w nich pewne wspólne cechy. Otóż, oprócz zajęć prowadzonych z przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa” podejmowany jest zwykle wątek „wojna i wojskowość” na lekcjach historii, a na lekcjach języka angielskiego jest uwzględniane słownictwo wojskowe. Zagadnienia z terenoznawstwa są omawiane na lekcjach geografii, kształcenie obywatelskie na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie, a w ramach zajęć z wychowania fizycznego trenowana jest walka wręcz.

Daje się jednak zauważyć tradycyjne w Polsce rozproszenie wysiłku oraz brak przepływu informacji między zainteresowanymi ministerstwami. Brak jednolitego programu nauczania (akceptowanego przez siły zbrojne) powoduje „nierozpoznawanie” w ewidencji wojskowej, założonej w ramach kwalifikacji wojskowej, faktu, że dany żołnierz przeniesiony do rezerwy jest absolwentem klasy wojskowej. Po ewentualnym zakwalifikowaniu do szkolenia przygotowawczego będzie w nim uczestniczył w takim samym wymiarze jak żołnierze, którzy przedtem nie mieli z wojskiem nic wspólnego.

Ta dosyć pokaźna grupa młodzieży, a należy zaznaczyć, że tylko jej część przybyła do Warszawy na wspomniany biwak, to potencjał, którego nie można zlekceważyć, a który może i powinien zostać wykorzystany przez państwo. Sami uczniowie zaapelowali do ministra obrony narodowej oraz ministra edukacji narodowej o zwiększenie w ich klasach liczby godzin przeznaczonych na przedmiot „edukacja dla bezpieczeństwa”. Chodzi o to, aby dzięki szkoleniu zdobyli wiedzę i opanowali umiejętności uprawniające do uznania ich, po kwalifikacji wojskowej, za przeszkolonych wojskowo rezerwistów.

Wbrew pozorom, nie jest to nierealny pomysł. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku prowadzono już zajęcia z przysposobienia wojskowego uczniów (w ramach hufców PW przy szkołach oraz w Strzelcu), co uwzględniano w późniejszym przebiegu ich służby wojskowej. Wprowadzono trzy stopnie tego przysposobienia. Osoby z pierwszym stopniem PW miały pierwszeństwo w naborze do szkół podoficerskich. Uczniowie z drugim stopniem PW byli wcielani do jednostek trzy miesiące później niż osoby z normalnego poboru (a więc trzy miesiące krócej służyli w wojsku). Trzeci stopień wprowadzono w związku z organizowaniem obrony narodowej. Młodzież po przeszkoleniu trzeciego stopnia miała otrzymywać przydziały mobilizacyjne do batalionów obrony narodowej oraz do szwadronów kawalerii dywizyjnej (po PW – konnym).

Jeśli udało się to w II RP, to może uda się rozwiązać organizacyjnie ten problem i obecnie, w ramach współpracy MON z MEN.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~PATTON
1370007660
No tak... ale o tym jaki potencjał tkwi w organizacjach typu Związek Strzelecki "Strzelec" OSW, nikt nie mówi. Do klas chodzą ludzie także bez zainteresowania do munduru a lekcje wyglądają nie lepiej niż w normalnej klasie- wiem z doświadczenia. Są zapewne wyjątki ale to...wyjątki. W Strzelcu także znajdą się "zgniłe jabłka" ale to inna liga. Tam ludzie spotykają się w czasie wolnym, w weekendy, ćwiczą bo chcą. Mało tego, płacą za to i mundurują, oporządzają przeważnie w własnej kieszeni. Wsparcie ze strony MONu nikłe, a szkoda...
81-4A-22-40

Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
 
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO