Ponad dwa tysiące uczniów klas mundurowych z całej Polski przyjechało do stolicy. Chcą, by resorty obrony i edukacji poparły ich starania o większą liczbę godzin z przedmiotów wojskowych. – Ojczyźnie ślubujemy to, czego od nas oczekuje: dobrą naukę i solidną pracę – mówił przed Grobem Nieznanego Żołnierza jeden z uczniów.
Licealiści z ponad osiemdziesięciu szkół, m.in. z Kielc, Ciechanowca, Częstochowy, Białegostoku, Grudziądza, Chorzowa, Koszalina i Lublina, przyjechali do Warszawy z apelem. Chcą, żeby na edukację obronną przeznaczyć w programie szkolnym więcej godzin i pieniędzy. Wzorem żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych licealiści z klas mundurowych chcieliby także zdobywać wojskowe stopnie.
Marek Bednarz, opiekun klasy mundurowej w Chojnie, podkreśla, że dla części uczniów nauka w takiej klasie to nie tylko przygoda. – Wielu jest takich, którzy realnie wiążą swoją przyszłość z wojskiem – mówi Bednarz.
– Najważniejsza w wojsku jest motywacja i chęć służby ojczyźnie. A ci ludzie ją mają. Rozpierała mnie duma, gdy widziałem ponad dwa tysiące maszerującej krok w krok z żołnierzami młodzieży – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.
Gen. dyw. Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej, podkreśla, że młodzież w mundurach to ludzie z ogromną pasją. – Dla nich najważniejsze jest, by ich wysiłek, wysiłek ich nauczycieli i rodziców nie został zmarnowany. Warto pomyśleć, w jaki sposób ich wesprzeć z korzyścią dla polskiej armii – podkreślił gen. dyw. Pacek.
Wojsko wspiera klasy mundurowe. Wiele z nich ma swoje patronackie jednostki. Niedawno szkoła z Chojny podpisała porozumienie z 5 Pułkiem Inżynieryjnym w Szczecinie. – Będziemy mieli dodatkowe wyjazdy na poligon, ćwiczenia strzeleckie – mówi Jakub Chromik, uczeń klasy mundurowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie pod Szczecinem, który w przyszłości chce wstąpić do armii. Dla niego i kolegów było to pierwsze tak duże spotkanie. – Przyjazd tylko umocnił mnie w przekonaniu, że chcę w przyszłości być żołnierzem – zapewnia Tomasz Szyszkowski, także uczeń klasy mundurowej.
Spotkanie na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie było częścią czterodniowego biwaku, który od 16 maja dla uczniów klas mundurowych zorganizowała Akademia Obrony Narodowej. Biwak pod hasłem „Ślubuję Ci, Ojczyzno” ma propagować wiedzę o wojsku oraz wspierać patriotyczne postawy wśród młodzieży. Uczniowie odwiedzą m.in. 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej i Muzeum Wojska Polskiego.
Więcej zdjęć z uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnerza w Warszawie w naszej galerii.
* * * * *
Klasy mundurowe istnieją w Polsce od ponad dwunastu lat. Działają w 200 szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju. Uczy się w nich 20 tysięcy młodych ludzi. Podczas „wojskowych” lekcji młodzież poznaje m.in. regulamin musztry, taktykę, zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki porozumieniom z jednostkami wojskowymi uczniowie „od kuchni” mogą poznać koszary i wojskowy sprzęt.
Absolwenci klas wojskowych często kontynuują wojskową edukację. Np. ośmiu absolwentów szkoły w Płońsku jest oficerami, sześciu chorążymi, a 18 podoficerami. Kilkunastu uczniów bez problemu zakwalifikowało się do przyjęcia w poczet szeregowych zawodowych i służy dziś w 2 Pułku Saperów. Byłych uczniów klas mundurowych spotkać można na studiach w Akademii Obrony Narodowej.
autor zdjęć: AON, mjr Robert Siemaszko / DPI MON
komentarze