moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody dni polskich w Kosowie

2 i 3 maj był obchodzony przez żołnierzy XXVII zmiany PKW KFOR bardzo uroczyście. Obchody świąt majowych rozpoczęły się od uroczystości 2 maja w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

W Kwaterze Głównej KFOR odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane przez polskich żołnierzy i pracowników z Film City. W spotkaniu tym, mającym na celu zapoznanie z historią i tradycją barw narodowych, wzięli udział żołnierze wszystkich państw służących na co dzień w dowództwie z gen. Volker R. Halbauer – dowódcą KFOR oraz  zastępcą gen Bojanem Pograjcem, a także szefem sztabu gen. Stevenem W. Duff`em. Gościli także przedstawiciele polskich żołnierzy z bazy w Bondsteel, z dowódcą polskiego kontyngentu podpułkownikiem Jackiem Werą na czele, a także przedstawiciele EULEX.

Przy wejściu wszyscy otrzymali specjalnie przygotowane biało-czerwone zawieszki z wyjaśnieniem znaczenia barw poskich. Przybyłych gości przywitał gospodarz uroczystości, starszy narodowy przy Kwaterze Głównej pułkownik Zygmunt Malec. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację i usłyszeć kilka słów o historii Polski, barwach i symbolach naszego kraju. Po części oficjalnej można było spróbować tradycyjnych specjałów polskiej kuchni, takich jak grochówka i bigos.

3 maja obchodzony był przez żołnierzy PKW w Camp Bondsteel. Rozpoczął się wcześnie o godzinie 7 rano od biegu Konstytucji 3 maja. Bieg na dystansie 5 kilometrów zebrał spore grono międzynarodowych biegaczy. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn dwa pierwsze miejsca przypadły żołnierzom z PKW (kpt. Paulina Oleśków-Dąbska, por. mar. Karolina Stochła, st. sierż. Marcin Matusiak, mł. chor. Dariusz Jaskulski).

Następnie kapelan kontyngentu, ksiądz major Władysław Jasica, odprawił mszę świętą z wojskową asystą honorową. O godzinie 12 odbyła się uroczysta zbiórka połączona z medal parade, podczas której żołnierze PKW zostali odznaczeni medalami NATO za służbę stabilizacyjną w Kosowie. Wśród przybyłych gości był Ambasador RP w Republice Macedonii pan Przemysław Czyż, dowódca Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód pułkownik Waymon B. Storey III, zastępca dowódcy podpułkownik Jeffrey Jones, dowódca JRD-E podpułkownik Edward Cloyd, dowódca policji EULEX mł insp. Cezary Luba, starszy narodowy przy Kwaterze Głównej pułkownik Zygmunt Malec oraz licznie zgromadzeni dowódcy i przedstawiciele kontyngentów m.in. niemieckiego, ukraińskiego, rumuńskiego, marokańskiego, armeńskiego oraz tureckiego.

Po zakończeniu uroczystej części obchodów dnia 3 maja nastąpił piknik polski. Goście mieli okazję spróbować tradycyjnych polskich potraw przygotowanych przez żołnierzy z kompanii manewrowej m.in. grochówki, bigosu, zupy pieczarkowej, fasoli z mięsem śledzi w oleju, kiełbasy domowej.

Dużą popularnością cieszyła się loteria charytatywna zorganizowana na rzecz zakupu butów ortopedycznych dla 11-letniej dziewczynki Bjondine Dermaku, którą PKW opiekuje się od kilku lat. Wszystkie losy zostały wyprzedane w szybkim tempie, w ten sposób zarówno polscy żołnierze, jak i z międzynarodowych struktur wsparli szczytną akcję.

Wystawa na temat „Udziału Polskich Sił Zbrojnych w misji w Afganistanie” również przyciągnęła spory tłum żołnierzy, zwłaszcza innych nacji. Liczne materiały w postaci prospektów, folderów z płytami CD, map i ciekawych publikacji promujących zarówno Wojsko Polskie, jak również nasz kraj cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Teraz przed żołnierzami PKW jeden z ostatnich etapów realizacji zadań na misji, czyli przygotowanie się do przekazania obowiązków dla kolejnej zmiany PKW.

Źródło: kpt. Paulina Oleśków-Dąbska

PZ

autor zdjęć: kpt. Paulina Oleśków-Dąbska

dodaj komentarz

komentarze


Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Początek wielkiej historii
SAFE – czas kontraktów
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Polsko-estońska współpraca
Specjalsi: mała, wielka siła
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Bez zmian w emeryturach
Równanie z „Iksem”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Biało-czerwona na Monte Cassino
Generał z cienia
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kraków zaprosił weteranów
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Roboty saperskie bez tajemnic
Przed misją w Rumunii
Tatuaże pod mundurem
Leopardy 2PL na podium
Pierwsze umowy z SAFE
Bez patosu o misjach
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Syndrom Karbali
Wsparcie ma znaczenie
Groźny incydent w Libanie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Marsz prawdę ci powie
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
SAFE dla marynarki
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czerwieńsze będą…
Drony z SAFE
Podziemny szpital na trudne czasy
NATO i USA o Iranie
Sprawdzian na Bornholmie
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Od cyberkursu po mundurówkę
Tu nie ma miejsca na błędy
Ochrona lasu dla obronności
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
SAFE dla Tarczy Wschód
Blizny, których nie widzimy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Adaptacja i realizm
Symbol skupiający wiele znaczeń
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Polsko-kanadyjska współpraca
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ślady, których nie widać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO