Minęło ponad pół roku od czasu, gdy rząd przyjął założenia do projektu ustawy pragmatycznej. Prace nad jej nowelizacją wciąż trwają. Uwagi na etapie uzgodnień zgłosił resort finansów. Nowe przepisy mają wprowadzić, między innymi, awanse bez zmiany stanowiska oraz nowy system opiniowania żołnierzy.
Prace nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych trwają od listopada 2011 roku. Przepisy mają być bardziej dopasowane do uwarunkowań armii zawodowej.
Na etapie uzgodnień między resortami obrony i finansów pojawiła się jednak rozbieżność. – Chodzi o żołnierzy, którzy składają wypowiedzenia i odchodzą z armii przed upływem 12 miesięcy od objęcia wyższego stanowiska. Teraz należności pieniężne, jakie otrzymują w związku z odejściem, na przykład odprawy, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz gratyfikacje urlopowe są obliczane według wynagrodzenia, jakie żołnierz dostawał na ostatnio zajmowanym stanowisku – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP.
Takie, finansowo korzystne dla wojskowych rozwiązanie sprawia jednak, że część z nich rezygnuje ze służby wkrótce po awansie. Tym samym wypłacane im świadczenia są wyższe. Aby ograniczyć takie sytuacje, resort obrony zaproponował, by podstawą wyliczenia należności dla żołnierzy odchodzących na własną prośbę, było wynagrodzenie nie z ostatnio zajmowanego, ale z poprzedniego stanowiska. I taki zapis znalazł się w przyjętych przez rząd założeniach.
Tymczasem Ministerstwo Finansów chce pójść o krok dalej i tę samą zasadę zastosować w wypadku emerytur wojskowych. Na taką zmianę nie chcą się jednak zgodzić żołnierze.
– Takiego rozwiązania nie było w założeniach projektu ustawy – tłumaczy płk Babuśka. – Propozycja Ministerstwa Finansów, zakładająca obniżanie wymiaru emerytury, stanowiłaby swego rodzaju dodatkową sankcję – tłumaczy pułkownik. Gdyby nie ta uwaga ministra finansów, projekt byłby już zapewne w Sejmie.
Wszystko rozstrzygnie się już niebawem. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu projekt ustawy trafi pod obrady Rady Ministrów. Jeśli propozycja Ministerstwa Finansów zostanie przyjęta, Konwent Dziekanów będzie próbował – na etapie prac sejmowych – wpłynąć na zmianę tego zapisu.
– Rolą Konwentu jest zadbanie o to, by nowe przepisy były dla żołnierzy jak najkorzystniejsze – zapowiada płk Babuśka.
Inne rozwiązania, które znalazły się w przyjętych przez rząd założeniach nie budzą żadnych kontrowersji. Dlatego z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać, że przez etap legislacyjny przejdą zmiany w opiniowaniu żołnierzy, zasadach przyznawania dodatku motywacyjnego oraz w awansach bez zmiany stanowiska. – W praktyce będzie to oznaczać, że na przykład kapral, dowódca czołgu, będzie mógł awansować na starszego kaprala, a potem na plutonowego, bez konieczności zmiany swojego stanowiska – tłumaczy przewodniczący Konwentu.
Żołnierze zawodowi mają też uzyskać prawo do urlopu ojcowskiego. Z uwagi na równoległe prace nad nowelizacją „Kodeksu pracy”, wojskowym zostanie też przyznany urlop rodzicielski.
Prawdopodobnie pod koniec marca ustawa trafi do parlamentu.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało ostatnio kilka zmian w prawie, dzięki którym w żołnierskich portfelach będzie więcej pieniędzy. O zwolnieniu z podatku świadczeń mieszkaniowych, zmianach w naliczaniu dodatku poligonowego i podniesieniu dodatku za rozłąkę pisaliśmy na portalu polska-zbrojna.pl
Dodatek nie tylko za zajęcia poligonowe |
Koniec problemów z podatkiem od dodatku |
Więcej pieniędzy za rozłąkę z rodziną |
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze