moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie o unijnej Grupie Bojowej

O przygotowaniach do dyżuru Grupy Bojowej, która rozpocznie działanie pod przewodnictwem polskich żołnierzy w 2016 roku, rozmawiać będą przedstawiciele resortów obrony z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dwudniowe obrady zaczynają się właśnie w Gdyni.


Minister obrony Tomasz Siemoniak jest gospodarzem dwudniowego spotkania przedstawicieli resortów obrony Grupy Wyszehradzkiej (grupę tworzą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry). W rozmowach będzie uczestniczył także zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow. – To spotkanie robocze przedstawicieli kilku państw. Rozmowy dotyczyć będą głównie obrad premierów, które odbędą się za kilka dni w Warszawie – wyjaśnia Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony. 6 marca w Warszawie odbędzie się posiedzenie przedstawicieli państw tworzących Grupę Wyszehradzką z udziałem Francji i Niemiec.

Poza konsultacjami przed warszawskim szczytem ministrowie rozmawiać będą także o zakupach, modernizacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz o cyberbezpieczeństwie. Omówią także przygotowanie do ćwiczenia Steadfast Jazz 2013. W tych międzynarodowych manewrach, jednych z największych w Europie, w listopadzie weźmie udział kilka tysięcy żołnierzy państw członkowskich Sojuszu.

Szefowie resortów obrony ocenią także przygotowania do dyżuru Grupy Bojowej UE, która ma osiągnąć gotowość w 2016 roku. Zgodnie z zamierzeniami żołnierzy do dyżuru wyznaczą państwa Grupy Wyszehradzkiej. W połowie ubiegłego roku ustalono, że Polska będzie państwem wiodącym w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej UE. Liczyć będzie ona 3000 żołnierzy, z czego Polska wystawi około 1200. Na czele Grupy Bojowej stanie polski oficer.

Od stycznia 2013 dyżur bojowy pełni Weimarska Grupa Bojowa tworzona przez Polskę, Niemcy i Francję. Żołnierzami dowodzi gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak.Więcej o obecnym dyżurze Grupy Bojowej Unii Europejskiej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

MKS

autor zdjęć: mł. chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze

~kris_dl
1362144540
Zamiast inwestowac w Nasze Wojsko to wyrzucamy pienądze na absurdalne projekty międzynarodowe. Polska musi miec własne nowe samoloty i czołgi (w miejsce starych SU 22 i T72), a nie nic nie warte międzynarodowe grupy "bojowe".
3F-6F-0F-C2
~GJ
1362134280
Z pewności a taka grupa bojowa jest łatwiej do zaakceptowania ( prawnie NATO,UE ) niż TWÓR bez podstaw prawnych jakim jest brygada Litewsko-Polsko-Ukraińska którą skomentowałem i może doczekamy się jakiś wyjaśnień.Wracając do powyższej grupy,znowu zadaję pytanie ile wojska i sprzętu ( jakiego ) wystawią poszczególne państwa bo jak wstępnie widać znowu Polska ma brać ciężar a zarazem większość kosztów na siebie.Dopiero co odwiedził nas minister obrony Estonii namawiając nas do wielkiej współpracy i ćwiczeń przypomnę mój komentarz; "Jaka wspólna polityka bezpieczeństwa,jakie wspólne ćwiczenia lotnicze przecież Estonia nie ma lotnictwa.Szukają nadal naiwnych na Baltic Air Policing ( już nikt nie chce tego finansować bo nawet za hotel i wyżywienie sami płaciliśmy - paranoja) a Oni od 10-ciu lat nie potrafią kupić kilku myśliwców,tylko poklepywanie i miłe słówka ( choć przynajmniej tyle bo Litwa w zamian daje tylko oszczerstwa i obelgi ) Co za brednie o wielkiej współpracy militarnej,jakie oni posiadają siły i sprzęt ( podobno chcą coś kupić) zobaczymy od kogo zakupią czołgi,bwp-y,haubice itd.bo na razie kupują wszędzie tylko nie u nas / Finlandia,Dania,Szwecja,Niemcy,Ruscy itd./ i nie chodzi tylko o uzbrojenie ale i inne towary.Udział Estonii w naszych interesach handlowych to ok.0,02 %. " i ledwo co wyjechał od nas to już d-ca sił lądowych Estonii pojechał do Finlandii zobaczyć jak wygląda brygada zmechanizowana i ich sprzęt który z pewnością kupią tam nie u nas.Tak właśnie wygląda współpraca nami ( miłe słówka,poklepywanie ) i wyciąganie od nas kasy ale my lubimy być hojni i wykorzystywani.Na koniec pytam jaki sens jest tworzenie grup skandynawsko-bałtyckich,wyszehradzkich,weimarskich czy litpolukrbrig do tego Nato,ONZ i Bóg wie co jeszcze jak można spokojnie stworzyć europejskie siły i nie bawić się w żadne kombinowanie.
45-E8-0D-F0

Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
 
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Zbrodnia w Zakroczymiu
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ogień na alpejskich szczytach
Szef MON odwiedził USA
Advantages of Efficient Organization
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON-u w Forcie Sill
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Przeprawa przez Narew
Dołącz do sportowców w mundurach!
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Afganistan. Czas wracać do domu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze bez testów z WF-u
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ostatnie dni kampanii 1939
Ciemne strony Facebooka
Emerytura wypłacana w … karmie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Course on Diplomacy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Na granicy stratosfery
Więcej żołnierzy na granicy
Test mobilności 12 Dywizji
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ziemia z misji na pamiątkę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Strzelec do zadań specjalnych
Polityka nie znosi próżni
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polsko-tureckie obrady
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Duch Invictus jest, czas na formę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Wirtualne strzelanie, realne efekty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO