moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Co z tą tarczą?

Strona amerykańska cały czas zapewnia nas, że budowa systemu antyrakietowego w Europie nie zostanie przerwana. Jeszcze trzy tygodnie temu mówili o tym amerykańscy wojskowi odwiedzający Polskę – mówi minister Tomasz Siemoniak. Szef MON skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat ewentualnego wstrzymania budowy tzw. tarczy antyrakietowej.


O tym, że Amerykanie mogą wstrzymać prace nad budową tarczy antyrakietowej napisała w weekend agencja prasowa AP. Dziennikarze agencji dotarli do tajnego raportu, opracowanego przez Departament Stanu USA. Autorzy dokumentu podkreślają w nim, że nie udało się „przezwyciężyć technicznych trudności” i znaleźć takiego rozwiązania, by było możliwe strącanie nad Europą rakiet wystrzeliwanych z Iranu. W efekcie eksperci uznali, że instalowanie elementów obrony przeciwrakietowej w Rumunii i Polsce nie ma sensu. W dokumencie podkreślono także, że budowa amerykańskiej tarczy w Europie przyczyni się do zaognienia relacji z Moskwą.

Czy raport to pierwszy krok do zablokowania amerykańskiej inwestycji? – Trudno komentować medialne przecieki – napisał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej na Twitterze. Minister zaznaczył, że dotychczasowe rozmowy ze stroną amerykańską potwierdzały, że chcą oni kontynuować program obrony przeciwrakietowej w Rumunii w 2015 roku i w Polsce w 2018 roku. – W ubiegłym tygodniu zapewniała nas o tym odwiedzająca Polskę Rose Gotemoller, podsekretarz stanu USA – ujawnił minister.

Tomasz Siemoniak dodał także, że trzy tygodnie temu w Polsce odbyło się spotkanie z Amerykanami poświęcone instalacji baterii w Redzikowie. – Amerykańska tarcza jest także składnikiem tarczy antyrakietowej NATO, której rozwój został potwierdzony na szczycie w Chicago w maju 2012 roku. Polska, która planuje w ciągu najbliższej dekady istotne wzmocnienie swojej obrony powietrznej (w tym przeciwrakietowej), zakłada, że nasze projekty będą się wzajemnie uzupełniać z przedsięwzięciami antyrakietowymi NATO i USA – napisał w poniedziałek minister Siemoniak.

Przecieki z tajnego raportu zaniepokoiły szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Ten raport jest jednym z wielu oficjalnych i nieoficjalnych sygnałów, które budzą wątpliwości, czy w ogóle powstanie tarcza w Polsce – mówił gen. Stanisław Koziej w „Gazecie Wyborczej”. Zaznaczył jednak, że to jego prywatna opinia.

Zdaniem prezydenckiego ministra takie sygnały powinny jednak zmobilizować Polskę do budowy własnego systemu obrony przeciwpowietrznej.O budowie tarczy antyrakietowej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Rosjanie nie chcą już
rozmawiać o tarczy
  Tarcza coraz bliżej -
będą środki na budowę
JT

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Adell
1360687860
nie mamy jak mniemam jeszcze kodow do F-16 wiec cos nie za bardzo wierze w te tarcze, Bedziemy mieli kody do tych rakiet? Od pokolen jest prowadzona polityka w Europie istnienia "slabej Polski", niestety rowniez naszym udzialem. Szewardnadze powiedzial, ze tu ma byc strefa BUFOROWA panowie mili. Dostrzegam czasy saskie, a nie tarcze.
AE-02-49-19
~GJ
1360676040
Powoli oczęta się otwierają ( szkoda że tak późno ) nie tylko nam ale i innym w europie i NATO ( Włosi,Niemcy itd) że jankesi nie widząc miliardowych zysków wycofują się z wszystkiego tym bardziej że ich wielka technika coraz częściej okazuje się miernotą.Dobrze że w europie zauważyli już to wcześniej i wprowadzają własne systemy a my powinniśmy natychmiast wejść w współpracę i wprowadzać je u nas a nie za 10 lat.Przez spory szmat czasu amerykańcom udawało się mamić wszystkich obietnicami pokojowymi i sojuszniczymi przez co pół europy ( były blok wschodni ) doprowadził do likwidacji sił zbrojnych a państwa zachodnie do sporych ograniczeń.Nawet ruscy dali się w tę grę wmanewrować przez co stracili wpływy w połowie Afryki,Azji i Europy a także zaniedbali własne siły zbrojne lecz oni mają wystarczający potencjał by szybko się odbudować czego przykłady widzimy co dzień.NATO się sypie i nie zapewnia już żadnego bezpieczeństwa a USA nie kiwnie palcem dlatego w naszej sytuacji musimy żyć w zgodzie z sąsiadami,współpracować militarnie i gospodarczo i nie wdawać się w żadne nie nasze wojenki.Jakie mogli byśmy mieć dziś uzbrojenie gdyby nie ładować miliardy w Irak,Afganistan i inne pomniejsze jak również w zakupy złomu made in usa.
B1-FD-8E-67
~scoobydoopoznan
1360668480
Swój "guzik" będzie zawsze swój .... .
00-B3-ED-57
~Patryk
1360608120
Kotek i myszka.
A7-F2-18-F7

Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Po śladach polskich bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO