Strona amerykańska cały czas zapewnia nas, że budowa systemu antyrakietowego w Europie nie zostanie przerwana. Jeszcze trzy tygodnie temu mówili o tym amerykańscy wojskowi odwiedzający Polskę – mówi minister Tomasz Siemoniak. Szef MON skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat ewentualnego wstrzymania budowy tzw. tarczy antyrakietowej.
O tym, że Amerykanie mogą wstrzymać prace nad budową tarczy antyrakietowej napisała w weekend agencja prasowa AP. Dziennikarze agencji dotarli do tajnego raportu, opracowanego przez Departament Stanu USA. Autorzy dokumentu podkreślają w nim, że nie udało się „przezwyciężyć technicznych trudności” i znaleźć takiego rozwiązania, by było możliwe strącanie nad Europą rakiet wystrzeliwanych z Iranu. W efekcie eksperci uznali, że instalowanie elementów obrony przeciwrakietowej w Rumunii i Polsce nie ma sensu. W dokumencie podkreślono także, że budowa amerykańskiej tarczy w Europie przyczyni się do zaognienia relacji z Moskwą.
Czy raport to pierwszy krok do zablokowania amerykańskiej inwestycji? – Trudno komentować medialne przecieki – napisał Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej na Twitterze. Minister zaznaczył, że dotychczasowe rozmowy ze stroną amerykańską potwierdzały, że chcą oni kontynuować program obrony przeciwrakietowej w Rumunii w 2015 roku i w Polsce w 2018 roku. – W ubiegłym tygodniu zapewniała nas o tym odwiedzająca Polskę Rose Gotemoller, podsekretarz stanu USA – ujawnił minister.
Tomasz Siemoniak dodał także, że trzy tygodnie temu w Polsce odbyło się spotkanie z Amerykanami poświęcone instalacji baterii w Redzikowie. – Amerykańska tarcza jest także składnikiem tarczy antyrakietowej NATO, której rozwój został potwierdzony na szczycie w Chicago w maju 2012 roku. Polska, która planuje w ciągu najbliższej dekady istotne wzmocnienie swojej obrony powietrznej (w tym przeciwrakietowej), zakłada, że nasze projekty będą się wzajemnie uzupełniać z przedsięwzięciami antyrakietowymi NATO i USA – napisał w poniedziałek minister Siemoniak.
Przecieki z tajnego raportu zaniepokoiły szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Ten raport jest jednym z wielu oficjalnych i nieoficjalnych sygnałów, które budzą wątpliwości, czy w ogóle powstanie tarcza w Polsce – mówił gen. Stanisław Koziej w „Gazecie Wyborczej”. Zaznaczył jednak, że to jego prywatna opinia.
Zdaniem prezydenckiego ministra takie sygnały powinny jednak zmobilizować Polskę do budowy własnego systemu obrony przeciwpowietrznej.
O budowie tarczy antyrakietowej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Rosjanie nie chcą już rozmawiać o tarczy |
Tarcza coraz bliżej - będą środki na budowę |
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze