moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rosjanie nie chcą już rozmawiać o tarczy

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie będzie korzystna także dla Moskwy. Przez dwa miesiące, w tajnych rozmowach, Amerykanie próbowali przekonać do tego Rosjan. Bezskutecznie.  – Nie jesteśmy zaskoczeni – mówi portalowi polska-zbrojna.pl szef BBN Stanisław Koziej.


Instalacja systemu obrony antyrakietowej w europejskich państwach należących do NATO, m.in. w Polsce, od kilku lat jest punktem zapalnym w relacjach USA – Rosja. Moskwa twierdzi, że tarcza może w przyszłości zostać użyta przeciwko Federacji Rosyjskiej. O tym, że tak nie będzie Rosjan miało przekonać spotkanie, do którego doszło pod koniec ubiegłego roku. Stronę amerykańską reprezentowała Rose Gottemoeller z Departamentu Stanu, odpowiedzialna za kontrolę zbrojeń i międzynarodowe bezpieczeństwo, zaś rosyjską – wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Czym zakończyły się rozmowy?
– Rosja nie jest tak otwarta, jak byśmy chcieli –  przyznała się rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Victoria Nuland. Przekonywała jednak, że współpraca może być dla Rosjan korzystna, bo "mamy do czynienia ze wspólnymi zagrożeniami".
Jak sprawę komentują polscy politycy? Na naszym terenie (w Redzikowie) w 2018 roku ma zostać zainstalowana część systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej. – To pokazuje, że Rosjanie nie traktują kwestii budowy tarczy merytorycznie. Jest to dla nich jedynie wygodny pretekst do prowadzenia wojny informacyjnej i tworzenia atmosfery zagrożenia. Gwarancje pisemne, jakich domaga się Moskwa, nie są przecież żadnym wyjściem. Takich rozwiązań nie stosuje się w polityce międzynarodowej – przekonuje Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

Według profesora  prof. Romana Kuźniara, doradcy prezydenta do spraw międzynarodowych, nie powinniśmy mieć jednak powodów do niepokoju. – Z upublicznionego komunikatu wynika, że USA konsekwentnie realizują plany budowy tarczy. I nic się w tej sprawie nie zmienia, a już na pewno nie pod naciskiem Rosji – twierdzi Kuźniar.    
Wtóruje mu rektor Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Bogusław Pacek.
– Polska powinna być konsekwentnie zainteresowana zbudowaniem tarczy. Mamy też prawo oczekiwać po wcześniejszych deklaracjach i odbytych rozmowach takiej samej konsekwencji USA co do instalacji systemu związanej z obroną powietrzną Polski. Nie oznacza to żadnych wrogich intencji wobec Rosji czy innych państw sąsiednich. Plany systemu obrony powietrznej mają mieć charakter defensywny i uzupełniać lukę w systemie obrony, zarówno Polski, jak i Europy – tłumaczy.

Prof. Kuźniar dodaje, że plan instalacji systemu, jaki przedstawił prezydent Bush mógł wzbudzać protesty Rosjan, bo zakładał możliwość użycia tarczy do neutralizacji ich arsenału zbrojnego. Tymczasem ogłoszony w 2009 roku przez prezydenta Baracka Obamę nowy program obrony przeciwrakietowej nie przewiduje tego.

System ma bazować na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Dzięki temu tarcza będzie mobilna – elementy systemu stosunkow3o szybko będzie można przemieścić z jednego regionu do drugiego.

Kolejne etapy budowy systemu zakładają rozmieszczenie w Europie Południowej radarów. Około 2015 roku USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Źródło: pap,wp.pl

JT

autor zdjęć: Bundeswehr

dodaj komentarz

komentarze

~aaa
1357931280
GJ rozumiem że jesteś zafascynowany technologią rosyjską i masz niechęć do amerykanów ale chęci polityczne i zdolności armii rosyjskiej do atakowania Polski są w Rosji minimalne, przynajmniej na obecny czas. Plany jakie mają rosjanie w modernizacji są ambitne i szumne ale co z tego wyjdzie i jaka będzie rzeczywista sprawność ich konstrukcji (zarówno samoloty, systemy plot, okręty, broń pancerna, śmigłowce, artyleria, wyposażenie indywidualne żołnierzy, systemy rozpoznania, drony itd) to pokaże najbliższa dekada. Zresztą ewentualne zdolności do operacji zaczepnych rozwijać będą głównie na dalekim wschodzie i kaukazie, a po 2014 jak NATO wreszcie wycofa się z Afganistanu, będą rosjanie zmuszeni do zwiększenia nakładów na ochronę granic ich sojuszniczych republik środkowoazjatyckich a więc i swoich zarazem na miękkim południowym podbrzuszu rosji. Nam konwencjonalnie byliby w stanie zagrozić po dokonaniu przynajmniej w połowie planowanej modernizacji i nie wcześniej jak za 6-9 lat, tyle że zakładam że za 6-9 lat nasze siły zbrojne jakościowo także będą znacznie skuteczniejsze niż dzisiaj w eliminowaniu wszelkich zagrożeń i zniechęcaniu do wszelkich wrogich akcji. Pytanie czy rosja chciałaby nas atakować i co by jej to dało politycznie i ekonomicznie, tak więc porównywanie zdolności bojowych naszyn f-16stek z rosyjskimi Su 30-35 jest tylko teoretycznym rozważaniem mocno subiektywnym i pewnie takimpozostanie conajmniej przez najbliższą dekadę
50-17-5A-36
~scoobydoopoznan
1357901340
cyt:" nie mówię już o umiejętnościach pilotów." Nie ma już walki kołowej : http://www.youtube.com/watch?v=4g4_jzqBJnA http://www.youtube.com/watch?v=CGkUz_a4RAI .. . scooby
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1357900440
Co F-15 block 52+ to nie " czeski błąd". Scooby nigdy nie robi błędów. Podświadomie ( podprogowo) chcę ci przekazać, że przydała by się nam 1 eskadra F-15SE 16 szt. Łask przeniósłbym do Piły (nie cały) i zrobiłby z nich eskadrą rozpoznawczo uderzeniową również celów nawodnych , a w Łasku ustawiłabym eskadrę rozpoznawczą 5 szt F-16 z zasobnikami DB -110 i wywalczania przewagi powietrznej F-15 SE 16 szt.
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1357899660
Piwo jest najlepsze czeskie, jedzenie polski, sauna fińska, czy to moja wina , że USA robią najlepsze uzbrojenie? Kapryśnie amerykanie w 1967 uratowali Żydom tyłek jak Francja odmówiła sprzedaży sprzętu. Dotąd nie toczyliśmy wojen z np. Mozambikiem, Japonią .. tylko z sąsiadami. Kupując sprzęt od Niemców w razie konfliktu z nimi poprosisz ich o dodatkowe pociski, by zniszczyć im magazyny pod Berlinem? Łudzisz się , że w razie konfliktu z FR Niemcy doślą nam śrubkę do naprawy Leoparda 4+ :). Albo Szwedzi 1/2 ich składy czyli 50 szt Grippenów ( mają ok 110 - USA mają 2400 F-16 więc dosłanie 200 to nie problem)- po tej panice jaką wywołało w chyba 1981-lub 83 wynurzenie sowieckiego okrętu podwodnego w ich porcie. Ja daleko doleci ten Taurus jak amerykanie w tym obszarze wyłączą GPS ?
00-B3-ED-57
~GJ
1357575540
scoobydoo ciężko jest Tobie cokolwiek wytłumaczyć bo jesteś zapatrzony w jankesów jak w obrazek ale jak już to czym chcesz zakłócić s-400 i zniszczyć radary jak nasze F-16 nie przenoszą i nie mamy na wyposażeniu AGM 88 ani innego samolotu walki elektronicznej.Bardzo dobrze że SP chcą pozyskać AGM158 zobaczymy tylko ile szt. i za jaką kasę.Szkoda że nie pozyskamy Taurusa bo ma lepsze osiągi ale niestety najlepszy samolot w europie ( w/g Ciebie f 16) go nie przenosi taki to nowoczesny samolot że ubezwłasnowolnił nas od kaprysów amerykanów choć dla członków NATO raczej kongres nie stwarza problemów ale kto wie przecież z polaczkami można sobie pogrywać a i tak dalej lizać łapę będą.F-15 nie mamy tylko F-16 ale to z pewnością czeski błąd i co najwyżej to postrzelać sobie mogą do kaczek jak uda im się wystartować bo wystarczy jedna większa bombka w pas startowy i już nigdzie nie polecą a co do walki z SU 30-35 to i F-15 musiał by się sporo nagimnastykować ( nie mówię już o umiejętnościach pilotów)
64-D1-5A-79
~scoobydoopoznan
1357493220
GJ przeceniasz s-400. to system komandowy łatwy w zakłóceniu a jak ci paskudni jankesi się łaskawie zgodzą i sprzedadzą nam AGM 158 JASSM to i z Iskanderami (s-400 również) damy radę. Reszta samolotów jest do powystrzeliwanie przez F-15 block 52+. Więc proszę bądź dla nich trochę milszy, bo bezpieczeństwo twoje głowy i twojej rodziny dużo od nich zależy. A co do SU 35 to by się specjalnie nie martwił http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,2,2944,aktualnosci-z-europy,bombowe-su-34-pelne-wad
00-B3-ED-57
~GJ
1357381920
Polaczki-zajączki znowu dali się wpuścić w maliny przez jankesów pokazując brak rozwagi w polityce zagranicznej wymachując niedzwiedziowi szabelką przed nosem mając bizona za sobą który po kilku latach dogadał się z misiem by zajączka " wy....ć". Pod nosem daliśmy sobie rozmieścić s-400 ,Iskandery,bombowce TU 22,SU24,SU27 ( niedługo zostaną wymienione na nowe SU30 lub SU35 )i wiele innego sprzętu i regularnego wojska,które w dobę mogą sparaliżować nasz kraj ale to jest zbyt szeroki temat bo go opisywać.Dodam tylko że tzw.Tarcza a raczej plany to śmiech i kpina z obywateli.Jak wyjdzie z planu 50% to będzie wielki sukces a więc zabezpieczenie tylko Warszawy bo reszta kraju się nie liczy-podludzie płacący bezmyślnie podatki do śmierci....
28-49-76-76

Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pod skrzydłami Kormoranów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna na detale
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wytropić zagrożenie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gunner, nie runner
Kolejne FlyEye dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO