moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska w sojuszu ze Skandynawami?

Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z państwami skandynawskimi w dziedzinie zwiększenia bezpieczeństwa – mówi portalowi polska-zbrojna.pl generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. To reakcja na zapowiedź Szwecji tworzenia paktu wojskowego z innymi państwami skandynawskimi.

W gdyńskiej bazie morskiej cumuje szwedzka jednostka Trossö.

Propozycję skandynawskiego sojuszu wojskowego zgłosili kilka dni temu Szwedzi na konferencji w Sälen. To największe w Skandynawii spotkanie poświęcone współpracy politycznej i wojskowej w regionie. Jest organizowane co roku. Według Szwedów armie sojuszników wspólnie wykorzystywałyby sprzęt wojskowy, decydowały o jego zakupie, żołnierze zaś, wyszkoleni w jednolity sposób na takim samym sprzęcie, w każdej chwili byliby gotowi do działania.

Inicjatywę Szwedów poparł już minister obrony Finlandii Carl Haglund. Zauważył co prawda, że sojusz wymaga formalnej umowy międzyrządowej, ale jego państwo jest tym zainteresowane.

Pomysł chwali także Polska. Według szefa BBN, gen. Stanisława Kozieja, „szwedzka inicjatywa jest bardzo dobrą wiadomością dla bezpieczeństwa europejskiego”. – Odnosimy się do niej jak najbardziej pozytywnie. Morze Bałtyckie jest dla Polski, podobnie jak dla Szwecji, szczególnie ważnym regionem – tłumaczy gen. Koziej i zapowiada, że BBN zawsze będzie wspierać działania zwiększające bezpieczeństwo na tym akwenie.

Z kolei admirał Ryszard Łukasik, były dowódca Marynarki Wojennej, obecnie doradca ministra obrony, przypomina, że Polska od 1990 roku współpracuje z państwami skandynawskimi w dziedzinie obronności. Chodzi o wspólne ćwiczenia, szkolenia i manewry wojskowe. – Współpraca obejmuje różne sfery, jak choćby ratownictwo morskie, wspólne działania hydrograficzno-meteorologiczne oraz przedsięwzięcia dotyczące ćwiczeń z obrony przeciwchemicznej i przeciwminowej – wymienia admirał i dodaje, że Polska kupuje sprzęt wojskowy od skandynawskich firm. Przykłady to norweskie rakiety dla dywizjonu nadbrzeżnego, okręty podwodne, torpedy, szwedzkie wyposażenie dla okrętów podwodnych, rakiety RBS Mk.3. Z Danią z kolei Polska zawarła umowę o wymianie informacji morskiej.

Na szwedzką propozycję jeszcze w czasie konferencji w Sälen zareagował sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że prawo do kolektywnej obrony ze strony NATO mają tylko członkowie Sojuszu. – Nie można być poza NATO i jednocześnie chcieć wszystkiego, co NATO oferuje. Szwecja wie o tym i nie będziemy się wtrącać do sprawy jej ewentualnego członkostwa w pakcie – stwierdził Rasmussen.

Dziś spośród państw skandynawskich do NATO należą jedynie Dania i Norwegia. Finlandia i Szwecja są poza Sojuszem.Więcej o szwedzkiej propozycji czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Szwedzi chcą skandynawskich sił zbrojnych

W razie ataku, bronilibyśmy się tydzień – tak ocenił możliwości szwedzkiej armii jej głównodowodzący. Szansą na poprawę bezpieczeństwa ma być współpraca wojskowa z sąsiadami – Danią, Finlandią i Norwegią. Wspólne zakupy, szkolenie i dowodzenie to podstawa propozycji Sztokholmu.
Marek Mejssner

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Martin Luther King
1360846680
A może po prostu trzymajmy z Północą, a nie z Zachodem. Sądzę, że ubyłoby nam nieco zmartwień, płynących tak z Południa, jak i ze Wschodu.
88-DA-03-4E
~Kuba
1359759360
Brawo GJ! Piszesz realniej niż scooby ;) Scooby to typ marzyciela. Żeby opracowywać taktyki czy instrukcje działań to należy się uczyć 10 lat tego zawodu. Ba! Trzeba mieć jakieś doświadczenie. Wielcy dowódcy są zgodni w tym że akcje, bitwę, wojnę wygrywa się sprytem a nie zasięgiem pocisków. 
A0-BB-E9-8F
~GJ
1359468300
scoobydoo ty jesteś jakoś ograniczony myślowo,które z ościennych krajów NATO nam pomogą militarnie w dużej sile ( oprócz Niemiec bo większość twierdzi że to są nasi wrogowie ) może Litwa albo Czechy?Jankesi nie udostępniają nam nawet zdjęć satelitarnych-szpiegowskich a co dopiero wylądować tu z wojskiem nie mając tu strategicznych biznesów ( prócz łupków) a Skandynawowie i owszem może armii wielkiej nam nie wyślą ale skutecznie zablokują Bałtyk i wyślą lotnictwo a przez tą sadzawkę przepływa ok 2000 statków dziennie / ok 15% morskiego transportu / a twoje teorie o najlepszych F-16 ( właśnie wczoraj jeden spadł do morza i nie mogą go znaleźć) i strzelanie Harpunami których nie mamy włóż między bajki. Bronco sojusz z Rumunami nic nie daje bo to biedny,słaby kraj bez silnej armii i bez jakichkolwiek perspektyw rozwoju zachowujący się jak chorągiewka wykorzystywany przez ostatni wiek przez wszystkich w około.Co do Turcji to z tamtej strony należy spodziewać się raczej ataku niż pomocy ( a oni mają takie zapędy ) i jedyną siłą mogącą im na dziś trochę przeszkodzić to Grecja i z tego zdają sobie sprawę w europie i w stanach dlatego tak mocno inwestują w nich militarnie ale właśnie tam widać politykę balansu...
9E-A7-69-70
~bronco
1359462240
Skandynawia, Polska, Rumunia i Turcja. Taki sojusz jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność w Europie po wycofaniu się Ameryki. Głownym czynnikiem destabilizacji na naszym kontynencie jest Rosja. Dla Europy Zachodniej jest obojętne co się dzieje na Ukrainie, Białorusi nawet Litwie, Łotwie i Estonii. Dlatego stosunkowo łatwo Zachodowi robić biznesy nie tylko ponad naszymi głowami ale i naszym kosztem. A dla Turcji, Polski, Rumunii czy Skandynawów odbudowa rosyjskiego imperium rodzi sporo problemów.
D7-27-FC-9D
~scoobydoopoznan
1359460440
Samo "rogate" nazwisko nie upoważnia ,by od razu czuć się Wikingiem. Zaproszenie Szwedów było skierowane do krajów skandynawskich. NATO całkowicie zaspakaja nasze bezpieczeństwo a mnożenie "papierowych sojuszy" skąplikowałoby nam naszą sytuację w pakcie. Jakoś nie widzę Szwedów bijących się za Warszawę - szczególnie po tym jakiej paniki w Szwecji narobiło samo wynurzenie się sowieckiego okrętu podwodnego w ich porcie w 1981 lub 1983.Warto przypomnieć , że te "norweskie" pociski nie powstałby bez udziału technologi amerykańskiej. Co do sadzawki Bałtyk ( śr. gł 52. mb.) to nigdy nie był to akwen o znaczeniu militarnym ( brak bitew na Bałtyku również w 1939) i utrzymywanie foty jest czystym marnotrawieniem środków. Wszystkie zadania na tej sadzawce można wykonać lotnictwem. Teoretycznie to można AGM-84H SLAM-ER strzelić Szwedom z Władysławowa do portu.
00-B3-ED-57
~GJ
1359456540
Nareszcie,od niepamiętnych czasów dobra wypowiedz P.Kozieja zobaczymy czy Polska zrobi jakiś krok by zrealizować ten pomysł albo skończy się jak zwykle na gadaniu.Dziwi mnie fakt,że od jakiegoś czasu dla Polski ważne jest bezpieczeństwo na Bałtyku a MW doprowadzana jest do rozkładu.Z kolei P.admirał zapomniał o największej współpracy z Skandynawami tj.o Rosomaku nie wspomnę już o takiej drobnicy jak działo Carl Gustaw czy radary.Dzisiaj NATO nie daje już 100% zabezpieczenia, dlatego należy rozwijać europejskie siły oparte na największych państwach i europejskim sprzęcie bo tylko takie siły mogą gwarantować w miarę spokojny sen europy....
9E-A7-69-70

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Psiakrew, harmata!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Weterani i bokser „Master”
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO