moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.


Wynik dwudniowego (24-25 stycznia br.) referendum jest jednoznaczny. Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska nie ukrywała satysfakcji. – Pracownicy WPRP z całego kraju w demokratyczny sposób powiedzieli, co myślą na temat przekazania przedsiębiorstw Bumarowi – komentowała.

Przewodnicząca podkreślała, że formalnie referendum zostanie zakończone w poniedziałek, gdyż dopiero wtedy zagłosują pracownicy ostatniego z WPRP – Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego. Ponieważ jednak WCBKT zatrudnia tylko około sto osób, przy kilku tysiącach pracujących we wszystkich WPRP, ich głosy nie zmienią już zasadniczo ogólnopolskich wyników.

Wynikami referendum w WPRP nie jest zaskoczony Stanisław Głowacki, szef Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”, który w liście do premiera domagał się przekazania WPRP do Bumaru. Nie zmienił on jednak zdania w sprawie wojskowej remontówki. – Rozumiem pracowników WPRP, bo każda nowość przynosi trochę niepewności. Ale nadal uważamy, że konsolidacja WPRP z Bumarem jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Bez niej za rok, za dwa, doprowadzimy do upadku całego systemu, który tworzą zakłady zbrojeniowe – podkreśla.

Wczoraj odbyło się zebranie Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska, w którym uczestniczyli również przewodniczący wszystkich Zarządów Zakładowych NSZZ Solidarność PW działających na terenie WPRP. Po tak jednoznacznych wynikach referendum, zdecydowano o odwieszeniu akcji protestacyjnej i reaktywowaniu Komitetu Protestacyjnego. Siedziby państwowych spółek zostaną oflagowane, a komitet rozpocznie kampanię informacyjną w sprawie protestu. Związkowcy skierowali również pismo do premiera i ministrów trzech resortów: obrony narodowej, skarbu państwa i gospodarki, w którym domagają się rozmów na temat przyszłości zbrojeniówki.

Związkowcy zapowiadają, że kolejnym etapem ich protestu może być ogłoszenie strajku. – Oczekujemy na odpowiedź osób kompetentnych z rządu na naszą petycję. W następnych krokach podejmiemy inne, dozwolone prawem formy protestu – zapowiada Małgorzata Kucab.Na portalu polska.zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.

  Bumar-bis? Byłbym ostrożny

Nie jestem zwolennikiem tworzenia drugiego konsorcjum zbrojeniowego. Może się okazać, że będzie ono jedynie generować koszty – mówi Dariusz Seliga (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
  Zbrojeniówka na zakręcie

Trudno mi się pozbyć wrażenia, że związkowcy z Bumaru dali się wmanewrować w rozgrywkę, w której nie chodzi o setki miejsc pracy w bumarowskich fabrykach, a raczej o kilka miejsc w zarządach i radach nadzorczych – pisze Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

 O sytuacji w Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Z Bumarem czy nie – związkowcy głosują

Pracownicy jedenastu Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych podlegających MON głosują, czy chcą konsolidacji z Bumarem. Dwudniowe referendum to odpowiedź na akcję protestacyjną związkowców z Bumaru, którzy domagają się włączenia przedsiębiorstw do narodowego koncernu.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Kynio
1359484500
niech będzie jeden koncern : ląd z hsw na czele czyli produkcja pancerna inne podobnie :) 30% pieniedzy z zysku jakby z kazdej autonomicznej częśći na badania, 30% do wspolnego wora na jakieś inwestycje wspólne, 30% jako kapitał każdej z części np na realizacje dużego kontraktu jeśli nie ma części pieniędzy z góry i 10 na coś :) coś takiego może by przeszło by w razie lipy każda część miała jakieś oszczęności
33-19-45-04
~freddy
1359232800
Wystarczy, że w górnictwie i w KGHM związkowcy pokazują jak dbają o pracowników. Najłatwiej wrzucić dobre zakłady ze złymi do jednego wora...
B8-1D-20-AE

Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Priorytety dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Palmiry – miejsce kaźni
Kleszcze dla wojska
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Abramsy pod dobrą opieką
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO