moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo Operacyjne uhonorowane wyróżnieniem „Benemerenti”

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego zostało uhonorowane wyjątkowym wyróżnieniem „Benemerenti” Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Nagrodę w imieniu instytucji odebrał dowódca operacyjny RSZ gen. broni Maciej Klisz. Podczas uroczystości odznaczono również oficerów, podoficerów i pracowników DO RSZ medalami „Milito Pro Christo”.

Wyróżnienie zostało przyznane za troskę o bezpieczeństwo kraju w obliczu współczesnych zagrożeń, za zabezpieczanie pokoju poprzez Polskie Kontyngenty Wojskowe oraz za wspieranie działalności charytatywnej. Decyzją biskupa polowego Wojska Polskiego, Wiesława Lechowicza „Benemerenti” trafiło do Dowództwa Operacyjnego RSZ – instytucji odpowiedzialnej za planowanie i dowodzenie operacjami Sił Zbrojnych RP w kraju i poza jego granicami.

Uhonorowanie ma wymiar nie tylko symboliczny, ale i wspólnotowy – podkreśla zaangażowanie całego środowiska DO RSZ: dowódców, oficerów, podoficerów, pracowników resortu obrony narodowej, których codzienna służba i praca mają realny wpływ na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej.

Wyróżnienie „Benemerenti” („dobrze zasłużonym”) zostało ustanowione dekretem biskupa polowego Wojska Polskiego 23 lutego 1995 roku. Przyznawane jest: „dla podkreślenia zasług osób i instytucji, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”. Od ponad trzech dekad „Benemerenti” trafia do tych, którzy swoją postawą i działalnością łączą służbę publiczną z etosem odpowiedzialności i dobra wspólnego.

Z wyróżnieniem „Benemerenti” nierozerwalnie związany jest medal „Milito Pro Christo”, ustanowiony w 2001 roku przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Medal ten przyznawany jest osobom i instytucjom zasłużonym dla duszpasterstwa wojskowego, a także tym, którzy dają świadectwo najwyższym wartościom, służą Rzeczypospolitej, głoszą prawdę oraz działają na rzecz dobra publicznego.

Medalem „Milito Pro Christo” odznaczani są wszyscy laureaci „Benemerenti”, a w przypadku DO RSZ – także wyróżniający się żołnierze i pracownicy Dowództwa.

Tegoroczna gala miała wyjątkowy charakter. Jej termin zbiegł się z 35. rocznicą przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, co nadało wydarzeniu szczególnego, jubileuszowego wymiaru. Oprawę artystyczną zapewnili muzycy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, podkreślając rangę i uroczysty charakter wydarzenia.

Przyznanie „Benemerenti” Dowództwu Operacyjnemu RSZ jest wyrazem uznania dla całej wspólnoty służby – tej widocznej na misjach zagranicznych i tej wykonywanej na co dzień w kraju. To dowód, że profesjonalizm, poświęcenie i wierność wartościom pozostają fundamentem działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst: mjr Ewa Złotnicka

red. PZ

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wielki sukces podchorążych z AMW
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Azjatycka szansa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kajakiem na światowe podium
Wojsko stawia na „armię talentów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pancerne starcie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Tour przez garnizony
Pierwszy krok do specjalsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Innowacje z PERUNA
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Gen wojownika
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Morska bryza w dwóch odsłonach
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Ostatnia niedziela…
Pierwszy krok do Invictusa
Baobaby docierają do wojska
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Wyścig snajperów
Polski Gnom
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Prezydent RP o szczycie NATO
Śmierć w sercu Azji
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Borsuki i roje dronów
Spadochronowy triumf
Pieta Michniowska
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Dawka wiedzy na trudne czasy
Paliwowy krwiobieg NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Atak i przejęcie dokumentów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
MON i MSZ o szczycie NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Poskromić kolosa
Wsparcie ma znaczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Test w stratosferze
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Marzenia częściowo spełnione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO