moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najnowsze Abramsy dla polskiej armii

Pierwsze czołgi wersji M1A2SEPv3 Abrams są już w Polsce – poinformował w mediach społecznościowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Rozładunek 28 czołgów nastąpił w porcie w Gdyni, skąd wozy wyruszą w dalszą drogę, by wkrótce przejść specjalistyczny przegląd. To pierwsza partia Abramsów w najnowszej wersji. Wojsko zamówiło ich 250.

18 stycznia dokonano rozładunku pierwszego transportu czołgów M1A2SEPv3 Abrams – poinformowała Agencja Uzbrojenia. Kolejny przystanek dla 28 maszyn znajduje się w Poznaniu, gdzie w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych czołgi przejdą tzw. deprocessing. Jest to wymagany przez producenta poszerzony przegląd wykonywany po długotrwałym transporcie morskim. Specjaliści z WZM, gdzie od lutego 2024 roku działa Regionalne Centrum Kompetencyjne do obsługi czołgów Abrams, sprawdzą kluczowe podzespoły pojazdów, które mogły zostać uszkodzone w wyniku niekorzystnych morskich warunków klimatycznych.

Jak przypomniał w mediach społecznościowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, 28 czołgów M1A2SEPv3 Abrams to pierwsza partia z 250 egzemplarzy kupionych przez Polskę. Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło je w 2022 roku. Oprócz czołgów umowa dotyczyła także dostarczenia Siłom Zbrojnym RP 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, szkoleniowych pakietów, logistycznych oraz zapasu amunicji. Umowa opiewała na około 4,75 mld dolarów netto.

Kolejne dostawy Abramsów będą docierać do Polski sukcesywnie do 2026 roku. Przypomnijmy, że w czerwcu 2024 roku zakończył się proces zaopatrywania SZ RP w starszą wersję czołgów – M1A1. Od czasu podpisania umowy w styczniu 2023 roku do Polski dostarczono 116 sztuk M1A1, wozy zabezpieczenia technicznego, wozy dowodzenia, warsztaty na podwoziu HMMWV itd.

M1A2 SEPv3 (System Enhancement Package – pakiet ulepszeń systemu) to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams produkowanego przez koncern General Dynamics Land Systems. Głównym uzbrojeniem czołgu jest gładkolufowa armata M256 kalibru 120 mm, która została dostosowana do najnowszych rodzajów amunicji, m.in. programowalnej. Abrams w tej wersji został wyposażony w zaawansowany system kierowania ogniem oraz uzbrojenie pomocnicze w postaci zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kalibru 7,62 mm.

Duża odporność balistyczna i przeciwminowa zapewniają czteroosobowej załodze najwyższy poziom ochrony. Jednostkę napędową stanowi silnik turbowałowy Honeywell AGT1500 TIGER (moc: 1500 KM), dzięki któremu M1A2 osiąga dużą prędkość maksymalną oraz może poruszać się w każdym terenie. Najnowsza wersja została wyposażona dodatkowo w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa M1A2 SEP v3 Abrams wynosi około 65–70 t (w zależności od zastosowanych rozwiązań).

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć w sercu Azji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Święto DGRSZ
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Kraków zaprosił weteranów
Pancerny Poznań
Polski wkład w operację „Overlord”
Trening działań połączonych
Podchorążowie w dżungli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Bez zmian w emeryturach
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Mundur, medale i duma
Zełenski traci Order Orła Białego?
Koło zamachowe gospodarki
Sportowe jubileusze
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Apetyt Smoka rośnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Innowacje dla bezpieczeństwa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zbrodnicza farsa
„Strzała weterana” spaja środowisko
Równanie z „Iksem”
Podróż w ciemność
Królestwo pojazdów
Na straży nieba
Premier powołał nową wiceminister obrony
Polska szykuje się do produkcji Panter
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Generał z cienia
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Wsparcie ma znaczenie
Minister obrony RFN w Polsce
Marsz gąsienicowych kolumn
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Lotnicze święto w Lesznie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
F-35 Changes Everything
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Umowa na pociski do Patriotów
AMW oferuje mieszkania
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Ważne decyzje w Brukseli
Stała baza wojsk USA w Polsce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Na granicy stratosfery
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Krok w stronę pokoju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO