moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sokół” oficjalnie otwarty

Prawie siedem lat po ostatnim opuszczeniu bandery i wycofaniu ze służby na pokładzie „Sokoła” znowu tętni życie. Dawny okręt podwodny po latach prac przygotowawczych został oficjalnie otwarty dla zwiedzających, którzy wybiorą się do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Przed budynkiem muzeum ustawiono imponującą i jedyną tego typu atrakcję w Polsce.

W poniedziałek 24 marca w auli Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (MMW) odbyła się uroczystość związana z otwarciem ORP „Sokół” jako elementu nowej wystawy. Udział w niej wzięli: wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek, admirałowie, dyrektorzy zaprzyjaźnionych muzeów i inni szacowni goście. W tym gronie obecny był również kmdr Łukasz Szmigiel, dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych, ostatni dowódca „Sokoła” w latach 2016–2018.

 

– Od początku byłem wielkim orędownikiem inicjatywy Muzeum Marynarki Wojennej, która w wyjątkowy sposób pozwoli przybliżyć tematykę i specyfikę służby na okręcie podwodnym – mówił kmdr Szmigiel, który w trakcie uroczystości przekazał do zbiorów MMW banderę, proporzec ORP „Sokół” oraz kronikę okrętu.


Film: Małgorzata Zimnoch/ Marynarka Wojenna RP

Tomasz Miegoń, dyrektor MMW i główny inicjator przekształcenia „Sokoła” w obiekt muzealny, podkreślał, że nie ma on być wyłącznie niezwykłym elementem wystawy, lecz także rodzajem memoriału dla wszystkich polskich okrętów podwodnych i ich załóg. Z tego względu w pobliżu „Sokoła”, który „zacumował” w niecce przed budynkiem muzeum, można oglądać bogato ilustrowaną wystawę poświęconą polskiej flocie podwodnej.

ORP „Sokół” stał się oficjalnie otwarty dla gości muzeum we wtorek 25 marca. Okręt można zwiedzać w maksymalnie 10-osobowych grupach, wpuszczanych na pokład co pół godziny. Wizytę można zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej MMW, gdzie ruszyła także sprzedaż biletów (normalny: 20 zł, ulgowy: 15 zł, dzieci do 7. roku życia zwiedzają za darmo).

Wizyta na „Sokole” to niezapomniane doświadczenie dla kogoś, kto wnętrza okrętów podwodnych kojarzy wyłącznie ze zdjęć i filmów. To wąskie przejścia i przestrzenie, strefa bytowa ograniczona do minimum, a wszystko spowite masą rur, przełączników, wskaźników i wszelkiego rodzaju mechanizmów. Aby mający prawie 50 metrów długości „Sokół” mógł przyjmować zwiedzających, w części dziobowej i rufowej wycięto specjalne rozsuwane włazy, zainstalowano także wentylację i klimatyzację. Jednak poza tego typu koniecznymi modyfikacjami okręt wygląda niemal tak samo jak w czasie wieloletniej służby. Zwiedzający, gdy wejdą na pokład, zobaczą osiem wyrzutni torped, koje, kuchnię, toalety, miniaturową kajutę dowódcy, strefę dowodzenia itp. Nie lada gratką jest możliwość rozejrzenia się przez wysunięty peryskop.

„Sokół” to okręt podwodny typu 207 (Kobben), którego budowa zakończyła się w niemieckiej stoczni w 1966 roku. W latach 1967–2001 pływał pod norweską banderą jako KNM „Stord”, polska marynarka wojenna zaś użytkowała go od 2002 roku przez kolejnych 16 lat. W tym czasie „Sokół” przebył prawie 26 tys. mil morskich i wykonał 174 zanurzenia.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Aleksander Gosk/MMW; M. Bigaj/ MMW

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Fińska armia luzuje rygory
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Wielkie serce K9
Wojna sześcioosobowych armii
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Groźny incydent w Libanie
Ochrona w gotowości
Bądź bezpieczny w sieci
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Syndrom Karbali
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Od cyberkursu po mundurówkę
Rzeźnik w rękach GROM-u
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Zbrodnia bez kary
Pasja i fart
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Miecz w ręku NATO
NATO i USA o Iranie
Kadeci na start
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Początek wielkiej historii
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Psiakrew, harmata!
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Zbrodnia i kłamstwo
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Chunmoo trafią do Gostynina
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Twarde na poligonie
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Wypadek w PKW UNIFIL
Marynarz w koreańskim tyglu
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Adaptacja i realizm
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Zasiąść za sterami Apache’a
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Armia na kryzys
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Rosomaki na lądzie i morzu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Debata o bezpieczeństwie
Pirania zdała egzamin
Pierwsze loty
„Kryzys” na AWL-u
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Wojsko testuje systemy antydronowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO