moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwycięstwo cieszy, ale też zobowiązuje

Po raz drugi z rzędu triumfatorem Setki Komandosa – biegu na 100 km organizowanego w Lublińcu – został st. kpr. Maciej Dutkiewicz. W rywalizacji kobiet zwyciężyła st. kpr. Katarzyna Cyprych. Biegacze wyruszyli na trasę o godzinie 22. Pierwszy z nich dotarł na metę po ponad 9 godzinach biegu, a ostatni aż po 20. Setkę pokonała rekordowa liczba biegaczy – 714.

Już po raz dziewiąty Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec zorganizował nietypowy bieg na dystansie 100 km, który wymaga od zawodników pokonania pierwszych 40 km w mundurze polowym – w tym pierwszych 20 z plecakiem o wadze 10 kg – i 60 km w stroju sportowym. Pięć rund po 20 km ze startem i metą w dzielnicy Lublińca Pusta Kuźnica ukończyło aż 640 zawodników i 74 zawodniczki. Zeszłoroczny rekord frekwencji został poprawiony aż o 149 uczestników.

– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Do Lublińca przyjechałem pochorowany i nie nastawiałem się na powtórzenie wyniku sprzed roku. A jednak wygrałem i na dodatek trasę pokonałem o blisko 13 minut szybciej – mówi st. kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Zwycięzca od około 15. kilometra biegł samotnie i powiększał przewagę nad rywalami. Drugiego na mecie szer. Rafała Golca z 18 Batalionu Rozpoznawczego Ułanów Wileńskich z Białej Podlaskiej wyprzedził o ponad 50 min. Trzecie miejsce zajął st. chor. sztab. Sebastian Grabarczyk z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

Do 15. kilometra tempo żandarma utrzymał jedynie strażak Łukasz Maćkowiak. – Udało mi się oderwać od Łukasza. Jednak nie oglądałem się za siebie i nie wiedziałem, jaką mam nad nim przewagę. Czułem, że jest niedaleko i chyba dlatego uzyskałem tak dobry czas. Bardzo mi szkoda tego ambitnego zawodnika, że na 98. kilometrze stracił pozycję na podium – przyznał triumfator. Żandarm był również pod wrażeniem wyniku osiągniętego przez drugiego na mecie szer. Rafała Golca. – Przez pierwsze 10 km dotrzymywał kroku mnie i strażakowi. Potem biegł swoim tempem i wyszło mu to na dobre. Na czwartej rundzie wyprzedził Łukasza. Spodziewam się, że będzie biegał jeszcze szybciej – dodał podoficer z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.

St. kpr. Maciej Dutkiewicz przyznaje, że stał się „zakładnikiem” komandoskiej imprezy. – Z biegów ultra biegam tylko Setkę Komandosa, choć po ukończeniu tego biegu po raz pierwszy zastrzegałem się, że już więcej w nim nie wystartuję. Tymczasem dwa zwycięstwa do czegoś zobowiązują i na pewno za rok na jubileuszowej edycji muszę iść za ciosem – powiedział żandarm. Zawodnik czuje, że jeszcze może parę rzeczy poprawić podczas biegu na 100 km. – Celuję w wynik poniżej dziewięciu godzin – stwierdził.

W rywalizacji kobiet po raz pierwszy zwyciężczynią biegu została st. kpr. Katarzyna Cyprych z Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Z czasem 12 godz. 17 s uplasowała się na 19. pozycji w klasyfikacji open. Drugą zawodniczkę kpr. Klaudię Kiefer z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Brzegu wyprzedziła o blisko 12 min. O trzecie miejsce zaciętą walkę stoczyły Ines Wojciechowska i st. kpr. Anna Ogorzałek. Na podium stanęła ta pierwsza, a biegaczkę z 2 Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie wyprzedziła o niecałe 5 min. W ostatniej, piątej rundzie Ogorzałek nadrobiła do rywalki aż 15 min, ale nie wystarczyło to jej do wywalczenia trzeciej lokaty.

Dziewiąta edycja Setki Komandosa odbyła się na nowej trasie. – Skorzystaliśmy z pomocy Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lublińcu. Dzięki dobrej współpracy z harcerzami udało się nam dobrze przygotować nową bazę dla zawodników, z której wytyczyliśmy nową trasę. Większości biegaczy, z którymi rozmawiałem, nowa runda bardzo się podobała. A to oznacza, że za rok jubileuszową edycję zorganizujemy na tej trasie – zapowiedział st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, dyrektor biegu. Były prezes WKB Meta dodał również, ciesząc się z tegorocznej rekordowej frekwencji, że 10. edycję Setki Komandosa ukończy ponad tysiąc zawodników. – Jest to realne. W tym roku dwa miesiące przed biegiem zamknęliśmy listę startową. Chętnych do startu było dużo więcej – przyznał dyrektor.

Wyniki

1. st. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 9 godz. 4 min 49 s
2. szer. Rafał Golec (18 Batalion Rozpoznawczy Ułanów Wileńskich Biała Podlaska) 9 godz. 55 min 23 s
3. st. chor. sztab. Sebastian Grabarczyk (2 Stargardzki Batalion Saperów) 10 godz. 18 min 44 s
4. Łukasz Maćkowiak (Ochotnicza Straż Pożarna Bronków) 10 godz. 21 min 40 s
5. Łukasz Przekaza (1 Warszawska Brygada Pancerna) 10 godz. 24 min 9 s
6. st. sierż. Wojciech Troszczyński (Wałbrzych) 10 godz. 41 min 29 s

19. (I miejsce w rywalizacji kobiet) st. kpr. Katarzyna Cyprych (Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie) 12 godz. 17 s
28. (II) kpr. Klaudia Kiefer (Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brzegu) 12 godz. 12 min 12 s
32. (III) Ines Wojciechowska (Młody vs Stary) 12 godz. 20 min 11 s
33. (IV) st. kpr. Anna Ogorzałek (2 Korpus Polski – Dowództwo Komponentu Lądowego Kraków) 12 godz. 24 min 52 s
43. (V) kpt. Marta Czepurnych (Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód) 13 godz. 10 min 38 s
45. (VI) Paulina Kacprzycka (SOF Kraków) 13 godz. 11 min 37 s.

SZUS

autor zdjęć: Czesława Włuka

dodaj komentarz

komentarze


Kolejna fabryka amunicji z Niewiadowa
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Deterrence in Polish
Zawiszacy na Litwie
Miliardy na inwestycje dla PGZ-etu
W poszukiwaniu majora Serafina
Koniec dzieciństwa
Korpus bezzałogowców i nowe specjalności w armii
Polskie Bayraktary nad Turcją
Więcej pieniędzy na strzelnice w powiecie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wojny na rzut kostką
Terytorialsi w akcji
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Pokój na Bliskim Wschodzie? Podpisano kluczowe porozumienie
„Czerwone berety” na kursie dowódców i SERE
Konie dodawały pięciobojowi szlachetności
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Jelcz się wzmacnia
Kircholm 1605
Kosmiczny Perun
Mity i manipulacje
Więcej szpitali przyjaznych wojsku
Człowiek jest najważniejszy
Abolicja dla ochotników
Medycy na start
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Kaczka wodno-lądowa (nie dziennikarska)
Orientuj się bez GPS-u
Młodzi i bezzałogowce
DragonFly czeka na wojsko
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Polski „Wiking” dla Danii
Medicine for Hard Times
Żołnierz na urlopie i umowie zlecenie?
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Kawaleria w szkole
Brytyjczycy na wschodniej straży
Żołnierze na trzecim stopniu podium
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
„Road Runner” w Libanie
Dywersanci atakują
Pocisk o chirurgicznej precyzji
Rezerwa i weterani – siła, której nie wolno zmarnować
Kolejne „Husarze” w powietrzu
„Droga do GROM-u”
W wojsku orientują się najlepiej
Speczespół wybierze „Orkę”
Trwa dobra passa reprezentantów Wojska Polskiego
Koniec pewnej epoki
Wojskowi rekruterzy zawsze na posterunku
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pływali jak morscy komandosi
WOT na Szlaku Ratunkowym
Pasja i fart
Trzeba wzmocnić suwerenność technologiczną Polski
„Steadfast Noon”, czyli nuklearne odstraszanie
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Priorytetowe zaangażowanie
Transbałtycka współpraca
Czarnomorski szlif minerów
MON i MSWiA: Polacy ufają swoim obrońcom
Szpital polowy, czyli test Żelaznej Dywizji
Maratońskie święto w Warszawie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Broń i szkolenia. NATO wspiera Ukrainę systemowo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO