moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie o wojskach medycznych

Odtworzenie Wojskowej Akademii Medycznej, inwestycje w wojskowych szpitalach, brak lekarzy i personelu medycznego w armii, sposoby na zachęcenie do służby kandydatów na lekarzy w mundurach – informacji na te tematy wysłuchali posłowie sejmowej podkomisji do spraw społecznych w wojsku podczas posiedzenia poświęconego koncepcji utworzenia komponentu wojsk medycznych.

Posłowie z podkomisji do spraw społecznych w wojsku zapoznali się z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej na temat koncepcji utworzenia komponentu medycznego Sił Zbrojnych RP i planów na zwiększenie stanów osobowych kadry medycznej w wojskowej służbie zdrowia.

Jak poinformował podczas posiedzenia podkomisji płk Mariusz Świderski, zastępca dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia, zgodnie z decyzją Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera i ministra obrony, powołany w lipcu 2024 roku zespół międzyresortowy opracowuje koncepcje systemowych rozwiązań dotyczących reorganizacji WSZ i stworzenia wojsk medycznych. Zmiany mają dotyczyć m.in. struktur tych wojsk oraz sposobu kierowania i dowodzenia nimi tak, aby zapewnić wzrost ich efektywności ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kryzysowych. Dokument ma być gotowy w ciągu kilkunastu dni, a sam proces reorganizacji potrwa do 2028 roku.

– Gruntownych zmian wymaga także system kształcenia wojskowych kadr medycznych – przyznał płk Świderski. W czerwcu zeszłego roku szef MON-u podjął decyzję o odtworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Ma to pomóc odbudować potencjał dydaktyczny i naukowy medycyny wojskowej oraz zabezpieczyć w tym względzie potrzeby resortu i Wojska Polskiego, a także uzupełnić powszechny system opieki zdrowotnej.

Projekt ustawy o powołaniu WAM w najbliższych dniach trafi do uzgodnień międzyresortowych, a potem do prac parlamentarnych. Jak zapowiedział zastępca dyrektora DWSZ-etu, podwaliną uczelni ma być Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Akademia ma zostać uruchomiona w tym roku, jednak zależnie od procesu legislacyjnego i uzyskiwania akredytacji rekrutacja na pierwszy rok rozpocznie się albo w obecnym, albo w następnym roku.

Płk Świderski przedstawił także planowane na ten rok inwestycje w wojskowych szpitalach. Dotacje z resortu obrony na łączną kwotę ponad 240,5 mln zł otrzyma pięć z nich. Beneficjentami będą: 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie (ponad 37 mln zł), 4 Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu (7,6 mln), 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie (ponad 153 mln), 109 Szpital Wojskowy w Szczecinie (około 32 mln) oraz Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie (blisko 10 mln).

Jednocześnie od końca 2024 roku trwają zakupy związane z projektem robotyzacji szpitali wojskowych. – Za blisko 54 mln zł dofinansowaliśmy kupno robotów chirurgicznych Da Vinci dla czterech ośrodków chirurgii robotycznej w szpitalach we Wrocławiu, w Krakowie, Szczecinie i 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy – wyliczał płk Świderski.

Na posiedzeniu podkomisji poruszono także temat poziomu obsadzenia wojskowych stanowisk medycznych. Przewidziano na nie blisko 5180 etatów, służy natomiast 3220 osób, czyli zajęte jest około 60% stanowisk. – Mamy duży deficyt personelu medycznego – przyznał płk Świderski. Na prośbę posłów oficer przedstawił szczegółowe dane. W armii jest 1119 etatów dla lekarzy, z tego obsadzonych jest 829; 61 dla dentystów (obsadzonych: 20), 69 dla farmaceutów (służy 36 osób), 59 dla psychologów (zajętych: 38), 300 dla pielęgniarek (służy 127 osób), 1846 dla ratowników medycznych (obsadzonych: 1056) i 800 dla ratowników pola walki (zajęte: 694).

– Uważamy, że zmiany w wojskowej służbie zdrowia idą we właściwym kierunku i zamiar utworzenia komponentu wojsk medycznych jest słuszny – zauważył Marcin Ociepa (PiS), przewodniczący podkomisji. Zastanawiał się jednocześnie, czy poza odtwarzaniem WAM-u nie warto równolegle kształcić lekarzy wojskowych na cywilnych uczelniach. – Mamy wiele szkół uczących lekarzy na wysokim poziomie, które chcą też kształcić lekarzy medycyny pola walki. Żal byłoby nie skorzystać z tego potencjału, tym bardziej że, jak widać z braków personelu medycznego w armii, potrzebujemy szkolenia na poziomie masowym – argumentował polityk.

Joanna Wicha (Lewica) zastanawiała się, dlaczego brakuje kandydatów na lekarzy wojskowych, skoro kierunki lekarskie na cywilnych uczelniach pękają w szwach. – Czy to prawda, że ścieżka rozwoju lekarza w mundurze jest dużo dłuższa niż lekarzy cywilnych, a uposażenie niższe, ponieważ wojskowi lekarze nie mogą pracować na kontraktach w innych placówkach i stąd ta dysproporcja? – pytała posłanka. Także posłowie PSL-u – Trzeciej Drogi Urszula Nowogórska i Andrzej Grzyb rozważali, jak zachęcić do służby i zatrzymać młodych oficerów-lekarzy.

– Uczelnie cywilne są zainteresowane kształceniem lekarzy wojskowych, ale czy studenci także chcą się tam uczyć? – odpowiadał płk Maciej Łyczak, naczelnik wydziału polityki kadrowej i zasobów w Departamencie Kadr MON. Jak podał, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi na pierwszy rok studiów w kolegium wojskowo-lekarskim od kilku lat jest najwyżej około 200 kandydatów na oficerów-lekarzy.
Z kolei mówiąc o tym, jak zatrzymać w wojsku oficerów-lekarzy po studiach, płk Świderski podał, że w ustawie o obronie ojczyzny przewidziano konieczność odsłużenia w armii dziesięciu lat po ukończeniu nauki. Oficer, który chciałby wcześniej odejść z wojska, musiałby spłacić koszty swojego kształcenia. – Pracujemy nad tym, aby w ramach tych kwot do zwrotu znalazło się także pobrane przez żołnierza w czasie nauki uposażenie i utrzymanie na koszt podatników – wyjaśniał oficer.

Płk Świderski przyznał także, że w MON-ie diagnozowane są przyczyny braku chętnych na etaty wojskowych lekarzy oraz rezygnacji studentów tego kierunku w trakcie nauki. Wśród nich wymienił m.in. dyspozycyjność, konieczność objęcia etatu tam, gdzie zostanie się skierowanym, oraz mniejsze wynagrodzenie po specjalizacjach dla lekarzy w mundurach niż ich cywilnych kolegów. – Szukamy rozwiązań, jak zniwelować te różnice finansowe, aby zatrzymać lekarzy w szyku oraz zachęcić nowe osoby, ale wymaga to nakładów finansowych i budowy sytemu motywacyjnego – podsumował zastępca dyrektora DWSZ-etu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. spec. Monika Woroniecka

dodaj komentarz

komentarze


Sportowe jubileusze
Polski wkład w operację „Overlord”
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Innowacje dla bezpieczeństwa
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Koło zamachowe gospodarki
Śmierć w sercu Azji
Generał z cienia
Apetyt Smoka rośnie
Orka tuż, tuż
Święto DGRSZ
Pancerny Poznań
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Premier powołał nową wiceminister obrony
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Królestwo pojazdów
Marsz gąsienicowych kolumn
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Wsparcie ma znaczenie
Mundur, medale i duma
Umowa na pociski do Patriotów
Zbrodnicza farsa
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
AMW oferuje mieszkania
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Minister obrony RFN w Polsce
Zełenski traci Order Orła Białego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Na straży nieba
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Stała baza wojsk USA w Polsce
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Bez zmian w emeryturach
Na granicy stratosfery
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
F-35 Changes Everything
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Lotnicze święto w Lesznie
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Równanie z „Iksem”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Kolejny polski F-35 wykonał pierwszy lot
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Ważne decyzje w Brukseli
Kraków zaprosił weteranów
Trening działań połączonych
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Podróż w ciemność
Polska szykuje się do produkcji Panter
Podchorążowie w dżungli
Krok w stronę pokoju
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Strzała weterana” spaja środowisko
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO