moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Instruktorzy z WCKMed z certyfikatem NATO

Wszyscy instruktorzy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego są wyszkoleni zgodnie z wytycznymi NAEMT, międzynarodowej organizacji sprawującej nadzór nad kursami medycyny pola walki w Sojuszu. W Łodzi zakończył się certyfikowany przez NATO kurs metodyczny. Poza Polakami w szkoleniu brali udział medycy z sił specjalnych Chorwacji, Rumunii, Albanii i Wielkiej Brytanii.

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi od wielu lat prowadzi różnego rodzaju kursy medyczne dla żołnierzy, m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz medycyny pola walki. To właśnie w łódzkim WCKMed swoje kwalifikacje podnoszą ratownicy medyczni w mundurach, pielęgniarki oraz lekarze. Centrum odpowiada także za szkolenie personelu medycznego, który ma na misjach służyć np. w szpitalach polowych.

Od 2019 roku WCKMed należy do elitarnego grona natowskich ośrodków szkoleniowych, które uzyskały certyfikat NAEMT (National Association Of Emergency Medical Technicians). Jest to międzynarodowa organizacja, która sprawuje nadzór nad kursami medycyny pola walki (TCCC). – Dwa lata temu Dowództwo Sił Specjalnych NATO przy udziale instruktorów NAEMT przeszkoliło część kadry instruktorskiej WCKMed. Dzięki temu, że nasi instruktorzy otrzymali certyfikat NATO, możemy teraz szkolić z medycyny pola walki żołnierzy wszystkich państw sojuszniczych – wyjaśnia mjr Anita Podlasin, szefowa Wydziału Dydaktycznego WCKMed. – Teraz kolejna grupa naszych instruktorów – lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych – ukończyła podobne szkolenie metodyczne. Oznacza to, że obecnie cała kadra instruktorska naszego Centrum ma uprawnienia certyfikowane przez Sojusz – podkreśla oficer.

Mjr Podlasin wyjaśnia, że w organizowanym przez NAEMT dwutygodniowym kursie wzięło udział 30 żołnierzy. Połowa z nich to kadra łódzkiego Centrum, pozostali zaś to żołnierze sił specjalnych, m.in. z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Albanii i Chorwacji.

Kurs był podzielony na dwie główne części. W pierwszym tygodniu instruktorzy uczyli się metodyki, planowania zajęć, tworzenia scenariuszy symulacji medycznej, właściwego doboru sprzętu, a także prowadzenia debriefingów [odpraw – red.] z kursantami. W drugim tygodniu, pod okiem natowskich edukatorów, sami prowadzili zajęcia.Jednym z uczestników kursu instruktorskiego był kpr. Kamil Miodek. Ratownik medyczny od kilku lat związany jest z łódzkim Centrum Szkolenia, praktykuje także w szpitalnym oddziale ratunkowym, a wcześniej pracował w zespołach ratownictwa medycznego. – To było bardzo ciekawe i intensywne szkolenie. Uczyliśmy się, jak uczyć innych, tak by prowadzone przez nas zajęcia były jak najbardziej efektywne. Instruktorzy szczególną uwagę zwracali nam na właściwe przygotowanie zajęć, dobór pomocy dydaktycznych i odpowiednie planowanie symulacji – mówi podoficer. Dodaje też, że w czasie zajęć w rolę poszkodowanych wcielali się weterani misji. – Razem z natowskimi instruktorami do Polski przyjechali weterani i weterani poszkodowani z Wielkiej Brytanii. Odpowiednio ucharakteryzowani wchodzili w rolę rannych żołnierzy i pomagali nam w czasie nauki. Taki trening zdecydowanie zyskiwał na realności. Czuliśmy się jak na prawdziwym polu walki – opowiada kpr. Miodek. Weterani brali też udział w debriefingach instruktorskich, podczas których dzielili się swoimi spostrzeżeniami. – Mówili, czy byli odpowiednio zaopiekowani pod względem medycznym, czy czuli się bezpiecznie w czasie transportu oraz czy otrzymali wsparcie psychologiczne – relacjonuje kpr. Miodek.

W drugim tygodniu zajęć, pod kierunkiem certyfikowanych przez NAEMT instruktorów, uczyli się już medycy z jednostek wojsk lądowych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej oraz żołnierze z innych państw NATO. W kursie z zakresu medycyny pola walki, tzw. TCCC Provider, uczestniczyło 26 kursantów. – Naszym zadaniem jako instruktorów było poprowadzenie zajęć zgodnie z wytycznymi komitetu TCCC. Uczyliśmy więc właściwego postępowania z poszkodowanym w sytuacji zagrożenia ostrzałem, podczas przedłużającej się opieki medycznej i w czasie ewakuacji – mówi kpr. Miodek.Uczestnicy kursu „TCCC Provider” ćwiczyli m.in. zakładanie opaski uciskowej, tamowanie krwotoków, opatrywanie klatki piersiowej, odbarczanie odmy, farmakoterapię czy wkłucie doszpikowe. Zajęcia odbywały się średnio po dziesięć godzin dziennie przez pięć dni. Każdego dnia kursanci byli oceniani przez instruktorów, a na koniec czekał ich kilkuetapowy sprawdzian. – Egzamin tak naprawdę był podwójny. My ocenialiśmy kursantów, uczestników szkolenia, a nas, instruktorów, oceniali edukatorzy z NATO. Wszyscy zdali – podsumowuje kpr. Miodek.

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego przygotowuje się do poszerzenia oferty edukacyjnej. W niedalekiej przyszłości WCKMed ma prowadzić zaawansowane, 80-godzinne kursy medyczne zgodnie z wytycznymi NAEMT. Łódzkie Centrum przygotowuje się również do współpracy szkoleniowej z U.S. Army Medical Center of Excellence.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WCKMed Łódź

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wytropić zagrożenie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Pod skrzydłami Kormoranów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO on Northern Track
Gunner, nie runner
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Rekordziści z WAT
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEye dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Wojna na detale
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO