Prezydent Andrzej Duda mianował w poniedziałek gen. broni Dariusza Łukowskiego na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej stanowisko to zajmował Jacek Siewiera, który zdecydował się odejść z BBN-u kilka miesięcy przed końcem kadencji prezydenta Dudy. Zwierzchnik sił zbrojnych odznaczył dziś Siewierę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmiana na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego była konieczna, ponieważ w styczniu do dymisji podał się Jacek Siewiera, który funkcję tę pełnił od 2022 roku. Powodem rezygnacji było otrzymanie ponaddwuletniego stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jak zapewniała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, decyzja o wyjeździe Siewiery na zagraniczną uczelnię była uzgodniona z Andrzejem Dudą.
Dziś prezydent odwołał Jacka Siewierę ze stanowiska szefa BBN-u, a na to miejsce mianował dotychczasowego jego zastępcę w BBN-ie – gen. broni Dariusza Łukowskiego. Przepisy nie pozwalają, by prezydenckim ministrem był żołnierz w służbie czynnej, dlatego generał musi przejść do rezerwy.
Dariusz Łukowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (1988). Ukończył studia podyplomowe z dziedziny administracji na Uniwersytecie Warszawskim (1995) oraz Wyższe Studium Polityki Obronnej na Uniwersytecie Obrony USA w Waszyngtonie (2008). W 2011 roku objął stanowisko zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – szefa Logistyki. Trzy lata później został szefem Zarządu Planowania Logistyki – P4 SG WP. Przez trzy lata (od 2016 roku) pełnił funkcję szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Później objął obowiązki zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (2019–2020). W listopadzie 2020 roku został doradcą szefa BBN-u, a dwa lata później – zastępcą szefa Biura.
Jednocześnie nowym wiceszefem BBN-u został Mieszko Pawlak. Wcześniej kierował on Biurem Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. Drugim zastępcą szefa Biura będzie – jak dotychczas – gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik, który na to stanowisko został powołany w roku 2022. Zmiany w otoczeniu współpracowników zwierzchnika armii nastąpiły zaledwie kilka miesięcy przed końcem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego jest – zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny – instytucją, za pośrednictwem której głowa państwa „wykonuje zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności”. Biuro jest także merytoryczno-organizacyjnym zapleczem Rady Bezpieczeństwa Narodowego powoływanej przez prezydenta. BBN może inicjować opracowanie „koncepcji oraz planów organizacji i funkcjonowania zintegrowanego systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym”. Jego przedstawiciele biorą również udział w przygotowaniu dokumentów określających między innymi strategie obronne kraju.
autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP
komentarze