moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tylko jeden kurs Jata w 2025 roku!

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ponownie zaprasza cywilów na kurs Jata. To szansa dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego, ale marzą o służbie w szeregach komandosów. Ochotników czekają intensywne treningi strzeleckie, taktyczne, medyczne i prawdopodobnie także szkolenie z obsługi bezzałogowców. Zainteresowani kursem mogą aplikować jedynie do 18 października.

Rekrutacja na najbliższą edycję kursu Jata właśnie dobiega końca. Co ważne, w 2025 roku odbędzie się tylko jedna edycja tego kursu. Dotąd Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych prowadziło nabór dwa razy w ciągu roku. – Zdecydowaliśmy się na jedną edycję kursu, bo będzie to dla Centrum łatwiejsze pod względem organizacyjnym. Ponadto jesteśmy przekonani, że w ten sposób osiągniemy jeszcze lepsze efekty szkoleniowe – podkreśla por. Marcin Szubert, rzecznik CSzWS-u. W zaplanowanym na przyszły rok szkoleniu będzie mogło uczestniczyć 45 cywilów. Kurs Jata od lat prowadzi Ośrodek Szkolenia Lądowego w Lublińcu (jednostka CSzWS-u). Obecnie trwa ósma edycja tego szkolenia.

Podobnie jak w poprzednich latach proces rekrutacyjny dla cywilów podzielony jest na kilka etapów. W pierwszej kolejności kandydaci na specjalsów muszą złożyć wniosek o powołanie do służby w dowolnym wojskowym centrum rekrutacji oraz dokumenty w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych (list motywacyjny i kwestionariusz osobowy). Następnie wybrane osoby zostaną zaproszone na egzaminy sprawnościowe. Te odbędą się w Krakowie już w listopadzie. Podczas testów sprawdzana będzie siła, szybkość i wytrzymałość. Wszyscy ochotnicy, bez względu na wiek i płeć, muszą zaliczyć te same zadania, np. skłony tułowia w przód w czasie dwóch minut, bieganie na czas na dystansie 100 m i 3000 m. Przed nimi także rywalizacja na basenie oraz walka wręcz. Najlepsi tego samego dnia otrzymają zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. – Ocenimy motywację kandydatów, ich wiedzę ogólną, znajomość wojsk specjalnych i zweryfikujemy posiadane przez ochotników kwalifikacje i uprawnienia – wyjaśnia ppłk Krzysztof Balina, komendant Ośrodka Szkolenia Lądowego CSzWS. Kandydaci będą musieli jeszcze przejść testy psychologiczne w jednostce, w której chcieliby w przyszłości służyć oraz badania lekarskie.

Osoby, które zaliczą wszystkie etapy rekrutacji, w marcu 2025 roku rozpoczną blisko ośmiomiesięczne szkolenie: podstawowe i specjalistyczne. Do przysięgi wojskowej będą się uczyć podstaw wojskowości: regulaminów, musztry i zasad posługiwania się bronią. Następnie, już w czasie szkolenia specjalistycznego, przejdą szkolenie ogniowe z wykorzystaniem broni używanej przez komandosów – karabinków HK416. W programie są także kursy SERE na poziomie A i B, szkolenie linowe, trening współdziałania ze śmigłowcami, nauka topografii i nawigacji. Elewi poznają zieloną i czarną taktykę oraz ukończą kursy ratowników pola walki CLS. Niewykluczone, że w programie Jaty po raz pierwszy znajdą się zajęcia z obsługi i wykorzystania bezzałogowców.

Zwieńczeniem kilkumiesięcznego szkolenia będzie selekcja do jednostki wybranej przez kandydata. Elewi, którzy ją ukończą pozytywnie, będą mogli rozpocząć służbę w pododdziałach bojowych wojsk specjalnych. Na absolwentów Jaty czeka Jednostka Wojskowa Komandosów, GROM, Formoza, Agat oraz Nil.

MKS

autor zdjęć: CSzWS

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Marzenia częściowo spełnione
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Odnaleziono „Roja”
Inwestycje w bezpieczeństwo
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Trudne początki polskich bombowców
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Jelcze z Raciborza
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Albatros” dozbrojony
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Azjatycka szansa
Gen wojownika
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Test w stratosferze
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Baobaby docierają do wojska
MON i MSZ o szczycie NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rakietowcy na Hawajach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyścig snajperów
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jak reagować w kryzysie?
Spadochronowy triumf
Ostatnia niedziela…
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Odniesione w walce rany łączą
Śmierć w sercu Azji
Triumf wojskowych lekkoatletów
Pancerne starcie
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
PKW Irak zostaje w Jordanii
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Salto mortale komandosa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Paliwowy krwiobieg NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jak obronić się przed dronami?
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Święto wojska pod hasłem SAFE
Pieta Michniowska
Kajakiem na światowe podium
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Innowacje z PERUNA
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO